Kobieta trzyma dłoń na twarzy
Paulina Tomczyk

Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  1. Co to jest bariera hydrolipidowa?
  2. Jakie są przyczyny zaburzeń bariery hydrolipidowej skóry?
  3. Objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej
  4. Jakie kosmetyki stosować, żeby odbudować barierę hydrolipidową?
  5. Jak zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej?
  6. Dieta na piękną skórę – o czym pamiętać w kontekście bariery hydrolipidowej?

Niezależnie od typu cery, dbanie o odpowiedni stan jej bariery ochronnej jest kluczowym zadaniem codziennej pielęgnacji. Utrzymanie właściwej zawartości lipidów i wody w naskórku zabezpiecza skórę nie tylko przed przesuszeniem, ale także wnikaniem do jej wnętrza alergenów, drobnoustrojów i substancji drażniących. Zimą, gdy skóra jest narażona na długotrwałe działanie suchego i ogrzanego powietrza oraz duże zmiany temperatur, wiatr i mróz, zadbanie o barierę ochronną jest niezwykle istotne.

Co to jest bariera hydrolipidowa?

Bariera ochronna skóry składa się z warstwy rogowej naskórka, mikrobiomu i płaszcza hydrolipidowego, w którego skład wchodzą substancje wydzielane przez dwa rodzaje gruczołów – łojowe i potowe. Płaszcz hydrolipidowy pokrywa naskórek z zewnątrz i zawiera m.in. trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, estry woskowe, skwalen, cholesterol, ceramidy, wodę i mocznik. Bariera naskórkowa pełni szereg istotnych funkcji chroniących skórę przed czynnikami zewnętrznymi, wnikaniem szkodliwych substancji chemicznych i mikroorganizmów oraz nadmiernym odparowywaniem wody z naskórka (TEWL).

Sprawdź, co to jest hydrolat, jak go używać i czy można nim zastąpić tonik do twarzy.

Jakie są przyczyny zaburzeń bariery hydrolipidowej skóry?

Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Najbardziej szkodliwe dla składu bariery oraz jej pH jest regularne stosowanie zbyt silnych produktów do oczyszczania, które „wypłukują” lipidy płaszcza ochronnego oraz ingerują w fizjologiczne, lekko kwaśne pH skóry, stwarzając środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii lub grzybów.

Zbyt częste i mocne złuszczanie skóry oraz nieumiejętne stosowanie intensywnie działających substancji aktywnych, takich jak retinol czy kwasy, może także doprowadzić do naruszenia bariery ochronnej skóry. Do takich zaburzeń może dojść także w przypadku terapii dermatologicznych z zastosowaniem niektórych leków, np. izotretinoiny lub miejscowo stosowanych substancji sterydowych. Do czynników zewnętrznych negatywnie wpływających na stan płaszcza ochronnego skóry należą: suche, gorące powietrze, nagłe zmiany temperatury, promieniowanie UV, niskie temperatury, wiatr czy klimatyzacja.

Powiązane produkty

Objawy zaburzonej bariery hydrolipidowej

Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Skóra staje się nadwrażliwa i łatwiej pojawiają się na niej podrażnienia i zaczerwienienia. Naruszenie bariery hydrolipidowej może także dać objaw nadmiernie przetłuszczającej się skóry, która próbując odbudować swój płaszcz ochronny, zwiększa produkcję sebum, co dodatkowo sprzyja powstawaniu niedoskonałości, czyli zaskórników. Co więcej, uszkodzona bariera ochronna to większe prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznych, trądziku dojrzałego, trądziku różowatego i atopowego zapalenia skóry (AZS).

 

Żeby sprawdzić, w jakim stanie jest płaszcz hydrolipidowy, należy przed snem oczyścić skórę przy pomocy delikatnego produktu myjącego. Po 15 minutach zaobserwować stan skóry. Czy jest ściągnięta, napięta, zaczerwieniona, a może swędzi lub piecze? Kolejną obserwację należy przeprowadzić rano po całej nocy bez kosmetyków na twarzy. Jeśli podczas którejś z obserwacji wystąpią wspomniane objawy, jest to znak, że bariera hydrolipidowa potrzebuje odbudowy.

Sprawdź, jakie kremy, balsamy i kosmetyki na atopowe zapalenie skóry znajdziesz na DOZ.pl

Jakie kosmetyki stosować, żeby odbudować barierę hydrolipidową?

Podczas odbudowy i regeneracji uszkodzonej skóry najważniejsze jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które zaburzają prawidłowy skład płaszcza hydrolipidowego. Istotnym elementem jest delikatne oczyszczanie skóry, np. przy pomocy pianki o fizjologicznym pH. Warto ograniczyć stosowanie kosmetyków złuszczających na bazie kwasów i pochodnych witaminy A, w tym retinolu. Nie należy także pomijać codziennej ochrony przeciwsłonecznej. Wybierając kosmetyk, niezależnie czy będzie to serum, krem czy lotion, warto kierować się zawartością składników pomagających odbudować barierę hydrolipidową.

Wśród składników znajdują się te o właściwościach nawilżających:

  • kompleks NMF (ang. Natural Moisturising Factor, Naturalny Czynnik Nawilżający), który silnie nawilża i zatrzymuje wodę – w jego skład wchodzą m.in.: mocznik, sodium PCA, kwas mlekowy, mleczan sodu, cukry, składniki mineralne;
  • kwas hialuronowy – składnik naturalnie występujący w skórze i wiążący wodę;
  • mocznik;
  • kwasy PHA, np. kwas laktobionowy i glukonolakton.

Oraz składniki uzupełniające zawartość lipidów:

  • ceramidy – tworząc tzw. „cement międzykomórkowy”, zabezpieczają warstwę rogową przed czynnikami zewnętrznymi;
  • nienasycone kwasy tłuszczowe, np. kwas oleinowy – zawarte w olejach pochodzenia naturalnego, np. w oleju konopnym, oleju ze słodkich migdałów, oleju awokado;
  • skwalan – kompatybilna i nasycona forma skwalenu, który jest naturalnie obecny w ludzkim sebum;
  • oleje i masła roślinne;
  • lanolina.

PROBIOTYCZNE KREMY DO TWARZY

PROBIOTYCZNE SERUM DO TWARZY

DERMOKOSMETYKI DO TWARZY

Jak zapobiegać uszkodzeniom bariery hydrolipidowej?

Aby zapobiegać uszkodzeniu bariery hydrolipidowej, należy unikać silnych substancji myjących oraz ograniczyć stosowanie szczoteczek do mycia twarzy, które działają jak peeling. Do mycia twarzy lepiej używać dłoni, a stosowanie peelingów należy ograniczyć do 1 razu w tygodniu. Kosmetyki ziarniste należy zastąpić delikatnym peelingiem enzymatycznym. Niewskazane jest także stosowanie kosmetyków z kwasami i retinolu na podrażnioną skórę. Należy pamiętać, że zbyt długie i częste kąpiele mogą również niekorzystnie wpływać na barierę ochronną skóry całego ciała.

Dieta na piękną skórę – o czym pamiętać w kontekście bariery hydrolipidowej?

Dbanie o barierę hydrolipidową to nie tylko odpowiednia pielęgnacja skóry, ale także zdrowa dieta i przyjmowanie dostatecznej ilości płynów w ciągu dnia (ok. 2 litrów). Dieta bogata w ryby, orzechy i nierafinowane oleje roślinne dostarcza odpowiedniej ilości NNKT, czyli niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Można także wspomóc swój organizm i stosować suplementy diety z kwasami, np. kapsułki z olejkiem z wiesiołka, tran do picia czy kapsułki do żucia.

Sprawdź, jakie suplementy z kwasami omega znajdziesz na DOZ.pl
  1. A. Kołodziejczak, Kosmetologia tom I, Warszawa 2019, s. 114–120.
  2. A. Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych, Warszawa 2022, s. 11–14.
  3. Y. Adler, Skóra. Fascynująca historia, Łódź 2017, s. 21–27.
  4. D. Wojnowska, G. Chodorowska, M. Juszkiewicz-Borowiec, Sucha skóra – patogeneza, klinika i leczenie, „Postępy Dermatologii i Alergologii”, nr 2/2003, s. 98–105.
  5. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, „Cosmetology Today”, nr 3/2009, s. 34–41.
  6. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i epidemiologii”, nr 4/2008, s. 471–475.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij