Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?
Ewelina Sochacka

Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  1. Czym jest srebro koloidalne?
  2. Zastosowanie srebra koloidalnego
  3. Czy srebro koloidalne jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Czym jest srebro koloidalne?

Roztwór koloidalny to rodzaj mieszaniny, w której małe cząsteczki jednej substancji są zawieszone w cieczy bez rozpuszczania się w niej. Z chemicznego punktu widzenia srebro koloidalne (Argentum colloidale) jest zatem zawiesiną cząsteczek srebra (Ag) w wodzie. W takim wodnym roztworze srebra cząsteczki mają rozmiar nie większy niż 100 nanometrów – są na tyle małe, że pozostają równomiernie rozproszone i nie osadzają się na dnie ani nie unoszą się na powierzchni (mają jednakowy ładunek elektryczny, dlatego odpychają się od siebie). Roztwór gotowy do użycia lub składnik aktywny danego preparatu to nanosrebro bądź srebro nanokoloidalne.

Srebro koloidalne jest interesujące ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, antywirusowe i przeciwgrzybicze. Było stosowane w zapobieganiu i leczeniu infekcji już w czasach starożytnych. O używaniu srebra w celu zapobiegania zakażeniom pisali m.in. Hipokrates czy Paracelsus. Wraz z rozwojem mikrobiologii i zrozumieniem roli bakterii w rozwoju chorób srebro zaczęło być stosowane bardziej świadomie – np. w leczeniu infekcji. Jednak odkrycie antybiotyków i ich masowe wprowadzenie do medycyny sprawiło, że stosowanie srebra w lecznictwie spadło – antybiotyki były skuteczniejsze i łatwiejsze w użyciu. Srebro powróciło do łask stosunkowo niedawno, gdy współczesna nauka i technologia umożliwiły rozwój jego nowych zastosowań.

Powiązane produkty

Właściwości srebra koloidalnego

  • Antybakteryjne – srebro koloidalne wykazuje silne właściwości antybakteryjne, działa na wiele rodzajów bakterii. Może niszczyć bakterie poprzez uszkadzanie ich ścian komórkowych i zaburzanie funkcji enzymatycznych.
  • Antywirusowe – badania wykazują, że srebro koloidalne może również działać przeciwwirusowo. Jest w stanie hamować replikację wirusów i inaktywować ich cząsteczki.
  • Przeciwgrzybicze – srebro koloidalne jest także skuteczne w zwalczaniu grzybów i drożdży, w tym Candida albicans (nanocząstki srebra mogą wiązać się z błoną komórkową grzybów i prowadzić do jej uszkodzenia), dzięki czemu jest użyteczne w leczeniu infekcji grzybiczych.
  • Przeciwzapalne – atomy srebra wiążą się z grupami tiolowymi i prowadzą do ich inaktywacji – wiele enzymów biorących udział w procesach zapalnych zawiera grupy tiolowe, więc ich hamowanie może zmniejszać produkcję mediatorów zapalenia. Badania pokazują, że srebro koloidalne może też hamować produkcję cytokin prozapalnych.

Zastosowanie srebra koloidalnego

Ze względu na swoje właściwości srebro koloidalne jest szeroko stosowane w medycynie:

  • Leczenie ran i zapobieganie infekcjom – opatrunki nasączone srebrem koloidalnym są stosowane w leczeniu ran, owrzodzeń i oparzeń. Przyspieszają gojenie i zmniejszają stan zapalny. Roztwory srebra koloidalnego mogą być też używane do dezynfekcji skóry i błon śluzowych. Pomagają w zapobieganiu infekcjom i wspomagają procesy regeneracyjne.
  • Choroby skóry – srebro koloidalne wspiera leczenie trądziku, egzemy, łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Znajdziemy je m.in. w kosmetykach antybakteryjnych czy kojących. Jest też skuteczne w leczeniu zmian grzybiczych.
  • Choroby oczu – krople do oczu ze srebrem koloidalnym mogą być stosowane w leczeniu ostrego bakteryjnego zapalenia spojówek. Srebro koloidalne bywa też składnikiem kropli stosowanych wspomagająco w stanach zapalnych i suchości oka.
  • Infekcje górnych dróg oddechowych – spraye do nosa i gardła z nanosrebrem działają przeciwzapalnie i pomagają zwalczyć nieprzyjemne objawy przeziębienia, grypy, zapalenia zatok czy zapalenia gardła.
  • Stany zapalne jamy ustnej – srebro koloidalne znajdziemy m.in. w pastach do zębów, płynach do płukania jamy ustnej czy żelach stomatologicznych. Mogą być one stosowane w leczeniu zapaleń dziąseł i innych chorób przyzębia.
  • Opryszczka – nanosrebro wspomaga również walkę z opryszczką wargową, ponieważ łagodzi takie objawy, jak swędzenie czy pieczenie.

Czy srebro koloidalne jest bezpieczne? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania?

Srebro jest metalem ciężkim, w związku z czym może działać toksycznie na organizm. Jego szkodliwość zależy jednak od wielkości cząsteczek i stężenia. Cząsteczka srebra koloidalnego jest 100 razy mniejsza od innych preparatów srebra, np. azotanu srebra, dlatego też jego toksyczność jest stosunkowo niska przy stosowaniu zewnętrznym (preparaty do stosowania miejscowego z nanosrebrem są bezpieczne).

Należy przy tym pamiętać, że w żadnym wypadku nie można przyjmować srebra kolidalnego doustnie (żadne badania naukowe nie potwierdziły korzystnych dla zdrowia właściwości srebra do picia). Warto w tym miejscu wspomnieć o srebrzycy (argyrii), czyli zatruciu na skutek długotrwałego stosowania (zewnętrznego lub wewnętrznego) związków srebra. Jej objawem jest szaroniebieskie zabarwienie skóry oraz błon śluzowych – poza tym srebrzyca powoduje innych symptomów chorobowych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania srebra koloidalnego? Osoby uczulone na srebro lub inne metale ciężkie powinny unikać stosowania nanosrebra, aby ustrzec się reakcji alergicznych. Nie powinno się go również używać w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia, kobiet w ciąży i mam karmiących piersią.

Przed rozpoczęciem stosowania srebra koloidalnego zaleca się konsultację z lekarzem, aby omówić potencjalne korzyści i ryzyko oraz upewnić się, że nie występują przeciwwskazania zdrowotne. Należy kupować wyłącznie preparaty z nanosrebrem dopuszczone do sprzedaży aptecznej.

  1. M. Baysden, What Is Colloidal Silver? Is it safe or dangerous?, [online] https://www.verywellhealth.com/colloidal-silver-what-you-need-to-know-89555 [dostęp:] 24.05.2024.
  2. D. Altomara i in., Colloidal Silver: Is It Safe?, [online] https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/colloidal-silver-safe [dostęp:] 24.05.2024.
  3. P. Tran i in., The in vitro efficacy of betadine antiseptic solution and colloidal silver gel combination in inhibiting the growth of bacterial biofilms, „American Journal of Infection Control” 2023, t. 51, nr 1.
  4. W. Gziut, Srebro koloidalne. Naturalny antybiotyk, wyd. Grasshopper sp. z o.o., Lublin 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij