kosmetyki
Joanna Orzeł

Ramnoza w kosmetykach – jaką odgrywa rolę?

„Najsłodszy składnik przeciwzmarszczkowy” tak mówi się o ramnozie w przemyśle kosmetycznym. Faktycznie ramnoza jest cukrem, ale czy ma słodki smak? Czy cukier może wykazywać właściwości przeciwstarzeniowe? Co spowodowało, że ten prosty związek chemiczny znalazł swoje miejsce w składzie wielu kosmetyków? Komu kosmetyki z ramnozą przyniosą najwięcej urodowych benefitów? Jak zwykle sprawdziliśmy.

Natura jest nieprzebranym źródłem składników aktywnych. Te pochodzenia roślinnego od wieków są stosowane w medycynie ludowej, jak i w preparatach mających wspomóc naszą skórę w walce z bezwzględną grawitacją, ekspresyjną mimiką czy działaniem wolnych rodników. Kąpiele w mleku czy okłady z maseczek z glinki są znane wielu z nas, ale czy cukier może być remedium na zmarszczki?

Ramnoza – co to takiego?

Ramnoza to związek chemiczny zaliczany do grupy cukrów (dokładniej deoksycukrów). Jej pełna chemiczna nazwa to 6-deoksy-L-mannoza, jednak w międzynarodowej systematyce INCI (ang. International Nomenclature Cosmetic Ingredient) znajdziemy ją pod nazwą Rhamnse.

Ramnoza jest składnikiem pochodzenia naturalnego. Pozyskuje się ją z różnorodnych roślin, zarówno natywnych dla klimatu zbliżonego do tego występującego w Polsce (np. brzoza), jak i występujących w klimacie cieplejszym (np. bambus). 

Ramnoza i jej właściwości

Ramnoza w postaci czystej jest białym proszkiem. Ze względu na swoja budowę chemiczną dobrze rozpuszcza się w wodzie. Jest również składnikiem higroskopijnym, co oznacza, że ma zdolność do wiązania cząsteczek wody. W przypadku jej właściwości kosmetycznych higroskopijność klasyfikuje ramnozę jako humektant. Takie składniki działają nawilżająco np. w rogowych warstwach naskórka, ale również zapobiegają wysychaniu produktu, w którego składzie się znajdują.

Ramnozie przypisuje się też właściwości przeciwutleniające, łagodzące i odżywcze. Wykazano, że pobudza receptory fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy jędrności i gęstość skóry – ma działanie przeciwzmarszczkowe.  

Powyższe właściwości ramnozy doceniane są przez przemysł kosmetyczny. Cukier, o którym w niniejszym artykule piszemy, jest również wykorzystywany w przemyśle farmaceutycznym jako prekursor leków czy w przemyśle spożywczym np. jako składnik gumy arabskiej.

Co może być ciekawe, ramnoza ze względu na swoją formę chemiczną nie koniecznie powinna być przez nasze kubki smakowe odbierana jako składnik o słodkim smaku. Dzieje się tak dlatego, że nasza biochemia nastawiona jest na przyjmowanie do organizmu cukrów o konfiguracji D-, nie zaś L-, w jakiej ramnoza naturalnie występuje w przyrodzie. Jednak nawet forma L- nie zmienia odczucia smaku tej substancji chemicznej, która w czystej postaci jest opisywana jako „niezwykle słodka”.

Powiązane produkty

Ramnoza – działanie

Skupiając się na kosmetycznym działaniu ramnozy, warto zgłębić jej właściwości przeciwstarzeniowe. Mimo że pierwsze wzmianki o możliwym użyciu tego cukru w składzie kosmetyków pojawiały się pod koniec XX w., mało jest badań, w których potwierdza się jego efektywne działanie. Większość z dostępnych wyników powstała na zlecenie francuskiego koncernu kosmetycznego, który jako pierwszy użył ramnozy w składzie swoich produktów kosmetycznych – L’Oreal. Co więcej, badania konsumenckie były prowadzone na stosunkowo małych kilkudziesięcioosobowych grupach testerów.

Niemniej jednak przedstawione wyniki wykazują, że ramnoza może skutecznie wspomagać komórki naszej skóry, zwłaszcza wobec walki z czynnikami wywołującymi jej przedwczesne starzenie, jakimi bezsprzecznie są wolne rodniki. Należy też zwrócić uwagę na to, że jest to składnik, który przeciwdziała powstawaniu zmarszczek. Nie jest natomiast zbadane, czy pomoże w wygładzeniu już istniejących bruzd na skórze. Z tego powodu powinien być raczej stosowany prewencyjnie.   

Rozwój przemysłu kosmetycznego jest nieustanny. Dlatego warto śledzić doniesienia naukowe, które być może dostarczą nam nowych informacji na temat działania tego składnika aktywnego w ujęciu kosmetycznym. 

Ramnoza – w jakich kosmetykach można ją znaleźć?

Wprowadzona przez francuski koncern kosmetyczny na salony ramnoza jest aktualnie chętnie wykorzystywanym w produktach kosmetycznych składnikiem. Znajdziemy ją pośród komponentów kremów pod oczy (np. w stężeniu 5%) czy serów odżywczych, przeciw niedoskonałościom i przeciwzmarszczkowych przeznaczonych do stosowania na dzień i na noc. Inne kosmetyki, które mogą zawierać ten cukier to toniki lub balsamy na spierzchnięte usta. Jako humektant bywa też dodawana do szamponów do włosów. 

  1. A. Kołaczek, Najpopularniejsze cukry wykorzystywane w kosmetologii,  „biotechnologia.pl” [online] https://biotechnologia.pl/kosmetologia/najpopularniejsze-cukry-wykorzystywane-w-kosmetologii,17526 [dostęp:] 20.04.2022.
  2. H. Pageon, A. Azouaoui, H. Zucchi, S. Ricois, C. Tran, D Asselineau, Potentially beneficial effects of rhamnose on skin ageing: an in vitro and in vivo study. International Journal of Cosmetic Science,  nr 41 (3) 2019. 
  3. L. Robert, J. Molinari, V. Ravelojaona, E. Andrès, A.M. Robert, Age- and passage-dependent upregulation of fibroblast elastase-type endopeptidase activity. Role of advanced glycation endproducts, inhibition by fucose- and rhamnose-rich oligosaccharides, „Archives of Gerontology and Geriatrics”, nr 50 (3) 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij