Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?
Joanna Naczyńska

Jak często należy wymieniać produkty do higieny i pielęgnacji?

Produkty używane do codziennej higieny powinny wspomagać dbanie o nasze zdrowie. To produkty, które stworzono, by jak najlepiej zadbać o higienę osobistą, estetyczny wygląd skóry, czy po prostu ułatwić codzienne czynności. Używamy ich każdego dnia, przyzwyczajamy się do ich funkcjonalności i nie wyobrażamy sobie, by nie zabrać ich w kosmetyczce na urlop.

Szczoteczka do zębów, pędzel do makijażu, gąbka do nakładania podkładu, ręcznik – towarzyszą nam w domu i w czasie urlopu. Wyjazd z dzieckiem? Koniecznie z ulubionym smoczkiem uspokajającym i gryzakiem. Jak możemy używać tych przedmiotów, mając pewność że dają wystarczającą ochronę? Wszystkie środki do higieny  mogą ulegać uszkodzeniu pod wpływem wielokrotnego używania. Ponadto środki do higieny, które mają kontakt ze śliną i skórą, ulegają zanieczyszczeniu podczas zabiegów kosmetycznych, przez co stają się idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Dziecięce akcesoria takie jak smoczki, również mogą stać się siedliskiem bakterii. Jak o nie dbać?

Szczoteczka do zębów

Szczoteczki używane do czyszczenia zębów powinny być wymieniane na nowe po upływie 3 miesięcy. Częściej należy wymieniać szczoteczki, jeżeli wyraźnie ulegną zniszczeniu, na przykład na skutek niewłaściwej techniki szczotkowania zębów. U młodszych dzieci należy szczególnie uważnie kontrolować stan szczoteczki, ponieważ wielu dzieciom zdarza się gryźć włókna, co sprawia, że szybciej się niszczą.

Podkreślić należy, że szczoteczkę do zębów należy również wymienić na nową każdorazowo po przebytej infekcji gardła lub innej chorobie jamy ustnej. Pamiętanie o tej zasadzie pozwoli uniknąć wtórnego zakażenia poprzez ponowne przeniesienie bakterii, które zasiedliły w czasie infekcji szczoteczkę do zębów.

Akcesoria do makijażu

Powinny być regularnie myte za pomocą specjalnych szamponów lub płynów w sprayu, a następnie dokładnie wysuszone. Ma to duże znaczenie, zwłaszcza dla osób z cerą trądzikową, gdyż bakterie znajdujące się na skórze zasiedlają również pędzle do nakładania pudru czy gąbki używane do fluidów. Warto wymieniać te akcesoria co 3 miesiące, aby utrzymać odpowiednią ich czystość.

Powiązane produkty

Ręczniki i gąbki

Ręczniki wielokrotnego użytku każdy z nas zna i wie, że choć dobrze chłoną wilgoć, mogą szybko stać się siedliskiem bakterii czy grzybów. Osobisty ręcznik, jeśli został dobrze wysuszony po pierwszym użyciu, może być wykorzystany ponownie. Szybko jednak będzie nadawał się do prania, gdyż nawet jeśli wytrze się nim czystą skórę, ręcznik będzie pełen drobnych elementów naskórka i bakterii, co w połączeniu z wilgocią sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Z tego powodu należy prać ręczniki wielorazowe tak często jak to możliwe, w temperaturze minimum 60 stopni C i prasować je żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę. Lepszym wyborem są ręczniki jednorazowe, mogą służyć nie tylko w kuchni, ale także w łazience, podczas pobytu w szpitalu czy na wyjeździe. Zużyte raz są wyrzucane i nie należy używać ich ponownie.

Do mycia osób leżących, pieluchowanych, przewlekle chorych można stosować specjalne ręczniki jednorazowego użytku dostępne w aptekach. Tradycyjne gąbki stosowane do mycia nie mogą być używane przez więcej niż jedną osobę i powinny być wymieniane tak często jak to możliwe.

Myjąc ciało, gąbka zmywa i wchłania tłuszcz, kurz, martwy naskórek, szybko stając się miejscem rozwoju grzybów i bakterii. W aptekach dostępne są jednorazowe myjki przeznaczone do mycia ciała. Mają kształt podobny do rękawicy i mogą być podfoliowane lub nie. Są szczególnie polecane dla pacjentów leżących, którzy wymagają pomocy przy myciu.

Smoczki

Dziecięce smoczki uspokajające zaleca się wymieniać średnio co 3 miesiące. Prędzej należy to zrobić, jeżeli smoczek ulegnie uszkodzeniu lub przegryzieniu. Wewnątrz smoczka mogą wówczas pozostawać resztki wody lub pokarmu, które szybko staną się pożywką dla bakterii. Nie należy również samodzielnie poszerzać otworów znajdujących się w smoczkach nakładanych na butelkę, gdyż łatwo mogą oderwać się od takiego otworu drobne cząstki tworzywa, z którego zrobiony jest smoczek. Stanowi to zagrożenie zadławienia się dziecka.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij