zmiana  wystawianiu recept na leki opioidowe
Ewelina Sochacka

Zmiany w systemie wystawiania recept od września. Które leki obejmują nowe przepisy?

Kilka lat temu nastąpił przełom w systemie wystawiania recept. Nie trzeba już zapisywać się do lekarza, aby ten wystawił dokument, na którego podstawie można rozpocząć lub kontynuować leczenie. Problemem stały się jednak leki psychotropowe i to właśnie te preparaty zostaną objęte zmianami ogłoszonymi przez Ministerstwo Zdrowia. O których lekach mowa? Kiedy dokładnie zmiany wejdą w życie?

  1. Zmiany w wystawianiu recept na leki – które preparaty obejmuje zmiana przepisów?
  2. Których leków nie będzie można kupić od września bez wizyty u lekarza? Lista
  3. Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące uzyskania recepty na opioidy?

Zmiany w wystawianiu recept na leki – które preparaty obejmuje zmiana przepisów?

Leki psychotropowe i silne leki przeciwbólowe mają wysoki potencjał uzależniający. Można je stosować tylko po konsultacji z lekarzem, którego obowiązkiem jest poinformowanie pacjenta o tym, jak działają leki, jakie mogą być skutki uboczne stosowania konkretnego preparatu, a także jak właściwie go dawkować.

Niestety obecny system wystawiania recept nie jest szczelny, a sytuacja pogorszyła się od momentu wprowadzenia receptomatów. W ostatnich kilku miesiącach media donosiły o przedawkowaniu silnych leków na receptę takich jak fentanyl, który sieje grozę w Stanach Zjednoczonych.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko. Przeczytaj obszerny artykuł na DOZ.pl

W związku z problemami dotyczącymi leków na receptę – nadużycia, uzależnienia, przedawkowania leków opioidowych czy nielegalna sprzedaż – Ministerstwo Zdrowia podejmuje działania, które miałyby zapobiec ich eskalacji.

Według resortu recepty na opioidy powinny być wypisywane jedynie po dokładnym wywiadzie lekarskim, a nie po „wywiadzie pozorowanym, któremu nie sposób przydać waloru rzetelności i wiarygodności”. Projekt rozporządzenia zakłada zablokowanie możliwości uzyskiwania recept za pośrednictwem tzw. receptomatów. Ponadto zwrócono uwagę na ograniczenie uzyskiwania opioidów poprzez teleporady. Jest to odpowiedź resortu na coraz częściej pojawiające się doniesienia o nielegalnym handlu opioidami, ze szczególnym uwzględnieniem fentanylu.

Których leków nie będzie można kupić od września bez wizyty u lekarza? Lista

Ministerstwo Zdrowia wprowadza ograniczenia dotyczące następujących substancji:

  1. fentanyl,
  2. morfina,
  3. oksykodon,
  4. tramadol,
  5. tapentadol,
  6. buprenorfina.
W celu otrzymania recepty na środki odurzające, substancje psychotropowe lub prekursory kategorii 1 pacjent będzie musiał osobiście udać się do lekarza, który przepisze lek, ale tylko z wyraźnych wskazań i po osobistym zbadaniu chorego.

Regulacje zakładają wyjątki, które dotyczą przypadków, gdy „osoba wypisująca receptę jest lekarzem udzielającym świadczeń opieki zdrowotnej w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, z wyłączeniem umowy dotyczącej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (w przypadku kontynuacji leczenia preparatem)”. Oznacza to, że wymogu osobistego zbadania pacjenta nie będzie jedynie w przypadku lekarzy POZ przepisujących lek w ramach kontynuacji leczenia. Wyjątkiem nie są objęci lekarze pracujący w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Powiązane produkty

Kiedy wejdą w życie zmiany dotyczące uzyskania recepty na opioidy?

Nowe przepisy mają wejść w życie w tzw. trybie pilnym, czyli siedem dni od momentu publikacji rozporządzenia. Resort zdrowia przez dwa tygodnie zbierał uwagi do projektu w ramach konsultacji społecznych. Naczelna Izba Lekarska wskazała na błąd, którym według niej jest usunięcie z listy wymienionych substancji marihuany medycznej i benzodiazepin. Proponowane zmiany mają wejść w życie już we wrześniu. Nie jest jednak znana konkretna data.

Ponadto pracownicy MZ uspokajają: recepty wystawione przed wejściem w życie nowego rozporządzenia zachowają swoją ważność, ponieważ były zgodne z wcześniejszymi przepisami.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego fentanyl uzależnia tak szybko? Po co łączy się go z lekiem dla zwierząt? (aktualizacja 18.06.2024 r.)

    O fentanylu nie mówi się już tylko jako o problemie, ale jak o pladze, która zbiera śmiertelne żniwo wśród ludzi, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Od pewnego czasu osoby z problemem uzależnienia od narkotyków łączą go z innymi silnymi lekami, w tym z preparatem stosowanym wśród zwierząt – ksylazyną – co tylko pogłębiło kryzys narkotyczny na ulicach wielu miast. Problem staje się coraz większy także w Europie i Ameryce Południowej. Jak i dlaczego substancja o takich wskazaniach trafiła na ulice wielkich aglomeracji? Czym jest plaga „zombie” i czy problem ten można rozwiązać?

  • Czy można od urodzenia nie czuć bólu? Co to jest analgezja?

    Ból jest wpisany w ludzkie istnienie. Wbrew pozorom to zjawisko pozytywne, ponieważ informuje nas o zagrożeniach zdrowia, a nawet życia. Jednakże są ludzie, którzy nie są zdolni do odczuwania bólu, cierpią bowiem na analgezję wrodzoną.

  • Czy marihuana może chronić przed chorobami serca?

    Kiedyś postrzegano ją przede wszystkim jako narkotyk, obecnie coraz więcej krajów dostrzega zdrowotne korzyści stosowania marihuany i legalizuje jej medyczny użytek. Wiadomo, że marihuana przynosi ulgę między innymi osobom zmagającym się z przewlekłym bólem oraz dyskomfortem wynikającym ze stosowania chemioterapii. Najnowsze badania sugerują, że konopie mogą chronić serce, ponieważ odsetek chorób sercowo–naczyniowych wśród jej użytkowników jest znacznie niższy niż w populacji w ogóle. 

  • Półpasiec – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

    Półpasiec to choroba wirusowa spowodowana przez zakażenie patogenem Varicella-zoster (VZV) należącym do rodziny Herpesviridae, w której znajduje się również m.in. wirus opryszczki pospolitej. Varicella zoster virus pozostaje w organizmie w postaci utajonej po przebyciu ospy wietrznej, w sprzyjających okolicznościach, takich jak znaczny spadek odporności, może się uaktywnić, wywołując półpaśca. Jakie objawy wówczas występują? Jak leczy się półpaśca?

  • Zespół wieloobjawowego bólu miejscowego (CRPS) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    W listopadzie 2023 roku sąd na Florydzie w Stanach Zjednoczonych wydał decyzję nakazującą szpitalowi Johns Hopkins All Children’s zapłatę 221 mln dolarów odszkodowania rodzinie Mai Kowalskiej. Gdy dziewczynka miała 10 lat, jej rodzicom odebrano prawa rodzicielskie po uznaniu, że znęcają się nad córką. Maya zmagała się z niezwykle silnym bólem i wymagała podawania ketaminy – substancji należącej do grupy środków psychodysleptycznych. Medycy nie uwierzyli opiekunom, że Maya cierpi na zespół wieloobjawowego bólu miejscowego (CRPS) i skierowali sprawę do odpowiednich służb. Zrozpaczona matka dziewczyny popełniła samobójstwo. Czym jest wspomniana choroba? Jakie są przyczyny i objawy CRPS? Jak leczy się zespół wieloobjawowego bólu miejscowego?

  • Nowe wytyczne dotyczące prawidłowego ciśnienia krwi

    Podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego eksperci przedstawili nowe wytyczne dotyczące tego, kiedy należy zmienić styl życia i włączyć leczenie farmakologiczne u pacjentów ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Wyraźnie rozróżnili także podwyższone ciśnienie krwi oraz nadciśnienie.

  • Rzucenie palenia obniża ryzyko zawału serca o połowę?

    Według najnowszego badania, którego wyniki przedstawiono na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową, którzy rzucili palenie w dowolnym momencie po postawieniu diagnozy, ryzyko zawału serca zmniejsza się o niemal 50%.

  • Małe dawki izotretynoiny skuteczne w leczeniu trądziku różowatego

    Według badania opublikowanego niedawno w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology” już niewielkie dawki izotretynoiny, leku zbliżonego swoją budową do witaminy A, mogą być skuteczne w leczeniu trądziku różowatego (łac. acne rosacea).

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl