Kobieta ma problemy z żołądkiem.

Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  1. Czym jest błona śluzowa żołądka?
  2. Problemy z żołądkiem – przyczyny
  3. Sposoby leczenie problemów z żołądkiem
  4. Innowacyjne podejście do leczenie zaburzeń żołądkowych
  5. Dowody naukowe oraz substancje naturalne w terapii refluksu przełyku i dyspepsji

Czym jest błona śluzowa żołądka?

Zdrowie żołądka zależy między innymi od zdrowia jego najbardziej wewnętrznej warstwy, czyli błony śluzowej. Warstwa ta pełni ważną funkcję – wydziela soki żołądkowe i tworzy kwaśne, typowe dla żołądka środowisko, a jednocześnie produkuje śluz, który chroni żołądek przed procesami trawiennymi. Zdrowie błony śluzowej żołądka zależy natomiast od równowagi pomiędzy czynnikami podrażniającymi a tymi ochronnymi. W momencie zaburzenia powyższej równowagi często dochodzi do uszkodzeń błony śluzowej. W warunkach fizjologicznych zachowanie równowagi jest możliwe dzięki temu, że bodźce prowadzące do wydzielania kwasu powodują również zwiększenie wydzielania śluzu i wodorowęglanów.

Problemy z żołądkiem – przyczyny

Refluks żołądkowo-przełykowy i dyspepsja to schorzenia powszechnie kojarzone z zaburzeniami „kwasowości”. Obecnie są one poprawniej rozpoznawane jako choroby wieloczynnikowe i heterogenne, w których wystąpienie objawów, zwykle bólu, jest związane z brakiem równowagi pomiędzy czynnikami ochronnymi fizjologicznie obecnymi w przełyku i żołądku – takimi jak ślina i śluz – a czynnikami podrażniającymi.

Powiązane produkty

Sposoby leczenie problemów z żołądkiem

Obecnie w leczeniu omawianych schorzeń najczęściej stosuje się leki oparte na substancjach syntetycznych, których mechanizmy działania mają na celu zmniejszenie lub obniżenie kwasowości żołądka. Alternatywą dla podejścia farmakologicznego opartego na lekach zobojętniających i blokerach wydzielania kwasu żołądkowego (IPP) jest podejście wykorzystujące wyroby medyczne oparte na substancjach naturalnych chroniących błonę śluzową żołądka.

Innowacyjne podejście do leczenie zaburzeń żołądkowych

Dzięki badaniom metabolomicznym i biomedycznym opracowano specjalne metody ekstrakcji i selekcji frakcji ekstraktów naturalnych, które po połączeniu w „docelowe” kompleksy molekularne, niezawierające żadnych syntetycznych substancji pomocniczych, mogą być stosowane w leczeniu różnorakich zaburzeń żołądkowych, w tym tych związanych z nadkwaśnością, refluksem i problemami z trawieniem.

Najbardziej pomocne frakcje naturalne to:

  • frakcja polisacharydowa wyekstrahowana z aloesu, który charakteryzuje się działaniem mukoadhezyjnym;
  • minerały takie jak węglan wapnia i wodorowęglan sodu, które regulują kwasowość w sposób fizjologiczny;
  • frakcja flawonoidów, pozyskiwana z rumianku i lukrecji, która dzięki swojemu działaniu antyoksydacyjnemu przeciwdziała wolnym rodnikom i podrażnieniu błony śluzowej.

Dowody naukowe oraz substancje naturalne w terapii refluksu przełyku i dyspepsji

Medycyna oparta na dowodach (ang. evidence based medicine) ma coraz szersze zastosowanie w dziedzinie substancji naturalnych posiadających działanie lecznicze, co pozwala wykazać ich skuteczność i bezpieczeństwo poprzez interwencyjne badania kliniczne oraz badania RWE (ang. real world evidence). Przykładowo, w badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym „Frontiers” przeanalizowano rzeczywiste dane z przeprowadzonych na szeroką skalę ankiet i wykazano, że system substancji naturalnych charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, tolerancji i korzyści klinicznych w leczeniu refluksu przełyku i dyspepsji. W badaniu oceniono w szczególności, jak pacjenci, lekarze i farmaceuci (w sumie 4465 osób) postrzegają skuteczność, bezpieczeństwo oraz schemat stosowania naturalnego kompleksu opartego na polisacharydach, minerałach i flawonoidach.

Cioeta. R., Effectiveness and tolerability of Poliprotect, a natural mucosal protective agent for gastroesophageal reflux disease and dyspepsia: Surveys from patients, physicians, and pharmacists. Front. Drug Saf. Regul., 10 October 2022 Sec. Substance-Based Medical Devices. Volume 2 - 2022 | https://doi.org/10.3389/fdsfr.2022.969831.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij