Młoda dziewczyna maluje się na siłowni
Barbara Bukowska

Czy malowanie się przed treningiem to dobry pomysł?

Trening na siłowni, przebieżka, zajęcia fitness – ćwiczymy, aby zadbać o zdrowie, ale też o lepszy wygląd. Malowanie się również ma na celu poprawę wizerunku. Okazuje się, że lepiej nie łączyć makijażu z wysiłkiem fizycznym. Makijaż nałożony przed podjęciem aktywności fizycznej działa niekorzystnie na skórę.

  1. Malowanie się przed treningiem – nowy trend?
  2. Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń
  3. Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

Malowanie się przed treningiem – nowy trend?

Makijaż jest dla wielu osób nieodzownym elementem wizerunku: tuszuje niedoskonałości, podkreśla walory urody, ukrywa oznaki zmęczenia i starzenia się, podnosi pewność siebie. Ale obawy przed oceną przez otoczenie coraz częściej tworzą presję niepokazywania się bez makijażu w żadnej sytuacji – nawet na siłowni. Trend ten potęgują influencerzy z branży fitness, kreujący w mediach społecznościowych wizerunek sportsmenki, której głównym atrybutem nie są tylko wygodne buty, ale również pełen makijaż.

Wpływ makijażu na skórę podczas ćwiczeń

Skóra jest największym organem naszego ciała. Pełni wiele kluczowych funkcji, spośród których jedną z ważniejszych jest termoregulacja. Podwyższona podczas ćwiczeń temperatura ciała powoduje rozszerzenie porów, co ma pomóc w usuwaniu potu. Gdy jednak skóra twarzy pokryta jest grubą warstwą podkładu, pory są zablokowane. A co to oznacza? Większe ryzyko powstawania trądziku, zaskórników i pryszczy oraz przesuszenia skóry.

To nie tylko założenia teoretyczne, ale wnioski płynące z amerykańsko-koreańskiego badania. Naukowcy przeanalizowali wpływ podkładu nałożonego na skórę przed rozpoczęciem ćwiczeń aerobowych w grupie studentów. Wyniki są zbieżne z założeniami – kosmetyk zatykał pory, zwiększał produkcję sebum i wysuszał skórę.

Dotychczasowe badania koncentrują się głównie na ocenie wpływu podkładu jako kosmetyku, który nakładany jest na całą twarz. A co z innymi produktami do makijażu: tuszem do rzęs, eyelinerem, szminką? Wydaje się, że ich używanie przed treningiem nie wyrządzi skórze wielu krzywd. Warto jednak wspomnieć o aspekcie estetycznym – rozmazany przez pot, spływający po twarzy tusz z pewnością nie wygląda ładnie.

Dlatego przed pójściem na trening warto dokładnie oczyścić skórę twarzy. Demakijaż odblokuje pory, usunie pozostałości sebum, potu i bakterii oraz umożliwi skórze oddychanie.

Powiązane produkty

Czy rezygnacja z podkreślania urody to konieczność?

W przypadku skóry z problemami makijaż pozwala ukryć niedoskonałości. Bez niego niektóre osoby z wymagającą cerą nie wyobrażają sobie wyjścia z domu. Na trening również. Stajemy przed wyborem, co jest lepsze dla zdrowia – ćwiczenie w makijażu czy niećwiczenie w ogóle?

Na szczęście istnieje złoty środek – kremy BB. Są mniej komedogenne niż tradycyjne podkłady i zawierają składniki pielęgnujące skórę. Nie zapewniają tak dużego krycia jak fluidy, ale naturalnie poprawiają koloryt i ogólny wygląd skóry. Lżejsza, niezatykająca porów formuła zmniejsza ryzyko powstawania niedoskonałości.

Niezależnie od tego, jakich kosmetyków użyjemy przed treningiem, po zakończeniu ćwiczeń warto dokładnie oczyścić skórę twarzy i całego ciała. Pozwoli to usunąć pot, sebum, zanieczyszczenia oraz pozostałości kosmetyków, które pozostawione na skórze mogłyby sprzyjać powstawaniu stanów zapalnych.

  1. M. Khan, Do I need to take my makeup off before exercising?, [online] https://www.news-medical.net/health/Do-I-need-to-take-my-makeup-off-before-exercising.aspx [dostęp:] 16.04.2024.
  2. E.J. Yoon, E.H. Kwon, J.H. Kim i in. Influence of cosmetic foundation cream on skin condition during treadmill exercise. J Cosmet Dermatol 2024, doi: 10.1111/jocd.16205. Epub ahead of print. PMID: 38444348.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij