noworodek lezy na kocu
Alicja Świątek

Wyprawka dla noworodka z apteki – co kupić? O czym pamiętać?

Zbliżający się poród niesie sporo emocji dla obojga rodziców. Przygotowując się na przyjście nowego członka rodziny, warto wcześniej zaopatrzyć się w niezbędne produkty, które będą potrzebne od pierwszych dni życia dziecka. Wcześniej przygotowana lista, a następnie zakupienie wyprawki dla noworodka przed jego narodzinami ograniczy zbędny stres po narodzinach dziecka oraz doda rodzicom pewności, że są w pełni przygotowani na przyjście dziecka.

  1. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka?

Przygotowując się do porodu, rodzice powinni zaopatrzyć się w niezbędne rzeczy, które przydadzą się już od pierwszych dni życia dziecka. Jak się okazuje, lista potrzebnych rzeczy jest dość długa i warto się nad nią wcześniej zastanowić.

Wyprawka z apteki dla noworodka powinna zawierać:

  • pieluszki w rozmiarze dla noworodków,
  • maści i kremy na odparzenia skóry,
  • płyn do kąpieli,
  • balsam, emulsję do ciała,
  • sól fizjologiczną w ampułkach,
  • izotoniczną wodę morską w aerozolu,
  • aspirator do nosa,
  • termometr.

Warto również mieć leki pierwszej potrzeby takie jak:

  • zawiesiny lub czopki z paracetamolem o działaniu przeciwgorączkowym,
  • witamina D3, która jest rekomendowana od pierwszych dni życia,
  • preparat odkażający.

Dodatkowo można zaopatrzyć się w produkty higieniczne:

  • patyczki z ogranicznikiem,
  • płatki kosmetyczne,
  • chusteczki nawilżane,
  • kompresy gazowe małe jałowe i niejałowe.
Wyprawka dla noworodka – co kupić w aptece?
Pobierz listę produktów, które są niezbędne w wyprawce dla Twojego maluszka

Krem i maść na odparzenie skóry

Delikatna skóra noworodka jest podatna na powstawanie odparzeń odpieluszkowych. Mogą się one przejawiać w postaci zaczerwienień, podrażnień, a nawet wyprysku w miejscach, w których skóra maluszka ociera się o pieluszkę. W celu zapobiegania wystąpienia takich zmian lub złagodzenia już istniejących wskazane jest stosowanie kremów i maści pielęgnacyjnych.

Produkty na odparzenia skóry zawierają zwykle w swoim składzie: tlenek cynku, pantenol, prowitaminę B5, witaminę F, emolienty, które działają łagodząco, przeciwzapalnie i kojąco. Tworzą na skórze barierę ochronną zabezpieczającą przed powstawaniem odparzeń i podrażnień. Krem lub maść należy nałożyć na suchą skórę przy każdym zmienianiu pieluszki.

Termometr

Niezbędnym urządzeniem, w które należy się zaopatrzyć przed pojawieniem się maluszka, jest odpowiednio dobrany termometr. Pomiar temperatury u najmłodszych jest niezwykle ważny, ponieważ podwyższona temperatura jest wyjątkowo niebezpieczna dla nowo narodzonego dziecka. W aptekach dostępne są różne rodzaje termometrów: szklane, bezdotykowe, elektroniczne, paskowe.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (zawiesina + krople z paracetamolem?)

Apteczkę świeżo upieczonego rodzica dobrze jest zaopatrzyć w  paracetamol w postaci płynnej przeznaczony do stosowania u dzieci od 1. dnia życia. Jest to dobre rozwiązanie, zapobiegające nerwowym sytuacjom, gdy dziecku szybko wzrasta temperatura ciała, a rodzic w tym czasie musi udać się nagle do apteki. Mając w domu krople, zawiesinę lub czopki z paracetamolem, można szybko zareagować i podać lekarstwo dziecku. Podczas wyboru właściwego leku warto skonsultować się z farmaceutą, aby dobrać odpowiedni produkt oraz poznać właściwe zastosowanie i dawkowanie.

Po zakupieniu leku z paracetamolem wskazane jest dokładne zapoznanie się z ulotką. Warto pamiętać, że u maluszków poniżej 3. miesiąca życia nie stosuje się ibuprofenu.

Środek odkażający

Preparat odkażający może być przydatny, jeśli dojdzie do zakażenia w okolicy pępka noworodka. Jeżeli w obrębie kikuta pępowinowego pojawi się infekcja, wówczas pomocny będzie środek odkażający.

Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o kikut pępowinowy, aby nie wdała się infekcja.

Witamina D3 dla noworodka

U nowo narodzonego dziecka rekomendowane jest codzienne stosowanie suplementacji witaminy D3 od pierwszego dnia życia. Zalecana dawka wynosi 400 IU. Produkty z witaminą D3 dla noworodków występują w postaci kapsułek twist-off lub kropli. Zwykle pełna dawka zawarta jest już w 1 kapsułce lub 1 kropli.

Aspirator do oczyszczania nosa noworodka

Aspirator nie jest przyrządem, który jest niezbędny już w pierwszych dniach po narodzeniu dziecka. Jednak zazwyczaj przychodzi moment, kiedy u dziecka pojawia się katar i należy zaopatrzyć się w aspirator do oczyszczania nosa. Jest to zakup, który będzie trzeba wykonać, jednak można z tym poczekać do momentu pierwszego kataru.

Sprawdź, jak korzystać z aspiratorów do nosa i jakie są ich rodzaje.

Sól fizjologiczna do przemywania oczu i oczyszczania noska

Od pierwszych dni życia dziecka niezbędnym elementem w domu jest sól fizjologiczna. Wskazane jest, aby przez pierwszy miesiąc każdego dnia przemywać 0,9% roztworem NaCl wrażliwe oczy noworodka.

Ruch należy wykonywać od zewnętrznego kącika do wewnątrz. Do oczyszczania każdego oczka należy użyć nowego wacika lub gazika. Sól fizjologiczna jest również pomocna w oczyszczaniu noska, który mógł ulec zabrudzeniu pod wpływem ulewania mleka matki lub w wyniku choroby. Jest to bezpieczny produkt, którego bez obaw możemy używać do oczyszczania delikatnych oczu i nozdrzy dziecka.

Woda morska izotoniczna i hipertoniczna

Woda morska izotoniczna to 0,9% roztwór NaCl (chlorku sodu) nazywany solą fizjologiczną. Aerozole z wodą morską są bardzo wygodnym rozwiązaniem podczas oczyszczania noska dziecka.

W przeciwieństwie do klasycznych pojedynczych ampułek z solą fizjologiczną, które należy umiejętnie i delikatnie wlewać do noska, w przypadku wody morskiej wystarczy jedynie psiknięcie, aby wprowadzić roztwór do nozdrza dziecka. Woda morska hipertoniczna zawiera NaCl w stężeniu powyżej 0,9%, zwykle 3%. W odróżnieniu od wody morskiej izotonicznej, która działa jedynie łagodząco i oczyszczająco, hipertoniczny roztwór zmniejsza obrzęk, redukuje niedrożność nosa, wspomaga usuwanie nadmiaru wydzieliny. Należy jednak pamiętać, że o ile woda morska izotoniczna może być stosowana codziennie, o tyle roztwór hipertoniczny stosuje się wspomagająco.

Patyczki z ogranicznikiem i płatki kosmetyczne

Patyczki higieniczne z ogranicznikiem mają specjalnie wyprofilowaną główkę, która ułatwia ich użycie. Dobrze sprawdza się podczas oczyszczania oczu, noska i pępka dziecka. Struktura patyczków i materiał wykonania są bezpieczne i nie podrażniają skóry dziecka. Płatki kosmetyczne przydadzą się do przemywania oczu dziecka, można je także wykorzystać podczas przewijania dziecka, gdy zrobiło siku.

Kosmetyki do kąpieli noworodka

Przed narodzinami dziecka warto zaopatrzyć się w neutralny płyn do kąpieli. Należy wybierać produkty z dobrym składem, niezawierające silnych detergentów, olejów mineralnych, parabenów. Niewskazane jest stosowanie emolientów u dzieci ze zdrową skórą, jeśli u dziecka nie ma stwierdzonej potrzeby ich używania, czyli np. zaostrzeń AZS. Dodatkowo po każdej kąpieli z dodatkiem jakiegokolwiek kosmetyku skórę dziecka należy dobrze spłukać samą wodą.

Pieluchy jednorazowe i chusteczki nawilżane

Pieluchy jednorazowe, zwykle rozmiar 1, są kluczowym elementem wyprawki dla noworodka. Warto najpierw zakupić mniejszą ilość, aby sprawdzić, jak dany produkt będzie tolerowany przez skórę dziecka. Niekiedy potrzebna jest zmiana produktu na wyrób innego producenta, dlatego nie warto robić dużych zapasów, dopóki nie znajdzie się idealnie pasujących pieluch. Chusteczki nawilżane są pomocnym i wygodnym rozwiązaniem do oczyszczania okolic intymnych dziecka po zabrudzeniu pieluszki. Niektóre mamy używają ich jednak sporadycznie, a po zrobieniu kupki przez dziecko pupę dziecka przemywają pod bieżącą wodą. Wygodnym rozwiązaniem na wyjścia z maluszkiem są specjalne woreczki na zużyte pampersy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Baby brain (pregnezja) – dlaczego kobiety w ciąży miewają zaburzenia pamięci i koncentracji?

    Aż 50–80% kobiet w ciąży zgłasza problemy z pamięcią i kłopoty z koncentracją. Tego typu zaburzenia poznawcze są określane jako „baby brain” lub „pregnezja” – choć nie są to oficjalne terminy medyczne, przeprowadzono wiele badań na temat tzw. amnezji ciążowej. Jakie są przyczyny tego stanu według naukowców? Jak sobie radzić, jeśli doświadcza się baby brain?

  • High Need Baby – kiedy warto udać się do pediatry? Jakie choroby należy wykluczyć u dzieci wymagających?

    High Need Baby to pojęcie stworzone przez Marthę i Williama Searsów, określające dzieci wymagające, których specyficzne zachowanie wynika ze sposobu odbierania przez ich układ nerwowy bodźców z otoczenia. HNB są nadwrażliwe, hiperaktywne, mają wysoką potrzebę bliskości z rodzicem, zarówno podczas zasypiania, jak i aktywności – wymagają niemal nieustannego współtowarzyszenia podczas zabaw. Domagają się częstego karmienia, są płaczliwe, często bywają rozdrażnione i niezadowolone. Zdarza się, że takie zachowanie niemowlęcia nie jest jedynie kwestią temperamentu, a świadczy o chorobie bądź alergii, dlatego też wymaga ono konsultacji z pediatrą.

  • BLW (Baby Led Weaning) czy łyżeczka – kiedy i jaki sposób rozszerzać dietę dziecka?

    Podstawowym pokarmem dziecka przez okres pierwszych kilku miesięcy jest mleko – może być to albo mleko matki, albo mleko modyfikowane. Jednak z czasem dietę dziecka należy zacząć stopniowo urozmaicać. Kiedy i w jaki sposób należy to robić? Na czym polega metoda BLW (ang. Baby Led Weaning) i czym różni się od tradycyjnego rozszerzania diety dziecka?

  • Depresja poporodowa – skąd się bierze? Jak sobie z nią radzić?

    Powitanie na świecie nowego członka rodziny wiąże się nie tylko z radością, ale i nowymi, dotąd nieznanymi obowiązkami, które mogą wywołać stres, przeciążenie oraz wiele innych negatywnych emocji. Szacuje się, że depresja poporodowa dotyka od 5 do 25 proc. kobiet na całym świecie. Co to jest depresja poporodowa? Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

  • Instynkt macierzyński - fakty i mity

    „Chyba nie mam instynktu macierzyńskiego” – chyba każda z nas słyszała to zdanie przynajmniej raz w życiu. Te słowa wypowiadają nasze koleżanki, celebrytki w telewizjach śniadaniowych, a także panie w autobusie – narażone na towarzystwo matek z dziećmi. Część z nas osobiście doświadczyła tego uczucia. Czy to powód do zmartwienia? A może instynkt macierzyński pojawia się dopiero u ciężarnych lub po porodzie? I wreszcie – kto powiedział, że w ogóle musimy go mieć?

  • 25. tydzień ciąży – waga, wygląd i rozwój dziecka, dolegliwości u mamy

    Tydzień 25. zaczyna się, kiedy od ostatniej miesiączki upłyną 24 pełne tygodnie, a od zapłodnienia 22 pełne tygodnie. Kobieta będąca w 25. tygodniu ciąży może powiedzieć, że jej ciąża ma 24 tygodnie i kilka dni (od 1 do 6). Co przyszły rodzic powinien wiedzieć na temat 25. tygodnia ciąży?

  • Szczepionka przeciw ospie wietrznej – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepionki

    Szczepionka na ospę wietrzną jest zalecana w Programie Szczepień Ochronnych. Chroni przed zachorowaniem i powikłaniami po przejściu choroby. Szczepionka na polskim rynku występuje w formie jednego preparatu i można ją podawać dzieciom, które skończyły 9 miesięcy. Kilkudziesięcioletnią oporność na ospę zapewnia podanie dwóch dawek leku, w określonych odstępach czasu. Ile kosztuje szczepionka, jak się przygotować do szczepienia przeciwko ospie wietrznej i czy jest ono bezpieczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak uniknąć wad zgryzu u dzieci? Dobre nawyki

    Chociaż blisko 90 procent dzieci w wieku szkolnym ma mniejsze lub większe wady zgryzu, to tylko 10–15 procent z nich boryka się z zaawansowanymi problemami w tej sferze, które wymagają leczenia. Większość pacjentów poddaje się działaniom korekcyjnym ze względu na defekt kosmetyczny, a nie z powodu dolegliwości zdrowotnych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij