Chip w mózgu człowieka Elon Musk
Ewelina Sochacka

Firma Elona Muska wszczepiła chip w mózg człowieka. Czy czeka nas rewolucja?

Neuralink Corporation – amerykańska firma neurotechnologiczna założona przez Elona Muska – pomyślnie wszczepiła człowiekowi bezprzewodowy chip mózgowy. W jakim celu zostało to zrobione? Czy będzie można kupić chip?

  1. Chip w mózgu – neurobiologia XXI wieku
  2. Dlaczego powstał chip? W czym i komu pomoże?
  3. Zgoda FDA nie bez problemów

Chip w mózgu – neurobiologia XXI wieku

O wszczepieniu implantu poinformowano 29 stycznia za pośrednictwem mediów społecznościowych. W komunikacie medialnym podano, że po ośmiu latach pracy pierwszy pacjent przeszedł zabieg implantacji chipa.

Elon Musk napisał: „Pacjent wraca do zdrowia. Wstępne wyniki pokazują obiecujące wykrywanie impulsów neuronowych”. O pacjencie wiadomo tylko tyle, że musiał mieć ukończone 22 lata i doznał urazu rdzenia kręgowego albo choruje na stwardnienie zanikowe boczne (SLA), w wyniku czego stwierdzono u niego porażenie czterokończynowe. Ponadto nie mógł cierpieć z powodu ataków padaczkowych czy posiadać innego implantu, np. rozrusznika serca.

Naukowcy, którzy pracują w Neuralink Corporation, chcą połączyć ludzki mózg z komputerem. Tak w dużym skrócie można określić cel badań, za którymi stoi Elon Musk. Zgodę na testowanie chipów na ludziach FDA wydała w maju 2023 roku. Produkt otrzymał także nazwę „Telepatia”.

Dlaczego powstał chip? W czym i komu pomoże?

Zabieg polegał na wszczepieniu kilkudziesięciu ultracienkich nici – elektrod – w tę część mózgu, która odpowiada za poruszanie się. Chip jest zasilany baterią, która będzie ładowana w sposób bezprzewodowy. Zadaniem chipa będzie sterowanie urządzeniami takimi jak komputer czy telefon bezpośrednio przez mózg człowieka. Chip to tak zwany interfejs mózg-komputer – BCI (ang. Brain Computer Interface).

Głównymi odbiorcami takich chipów będą osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia neurologiczne, m.in. chorobę Parkinsona czy inne rodzaje demencji. Chip może także umożliwić odzyskanie zdolności ruchowych u pacjentów, którzy przeszli porażenie mózgowe. Poprawie będą mogły ulec także zmysły, np. wzrok.

Chip mógłby umożliwiać chorym wykonywanie podstawowych, prostych zadań, do których zaliczono wyszukiwanie informacji, ale także wykonywanie skomplikowanych obliczeń, wykorzystując w tym celu komputer. Pierwsze badania z udziałem ludzi mają na celu przede wszystkim próbę sterowania kursorem lub klawiaturą komputera za pomocą umysłu pacjenta z wszczepionym implantem.

Wszystkimi tymi operacjami sterowałby bezpośrednio mózg napędzany myślami. Jest to swoiste połączenie człowieka – jego organizmu – z technologią AI, czyli sztuczną inteligencją.

Powiązane produkty

Zgoda FDA nie bez problemów

Początkowo Agencja Żywności i Leków miała wątpliwości wobec badań prowadzonych przez Neuralink Corporation. Dotyczyły one przede wszystkim zintegrowanych baterii litowych oraz kwestii związanej z usunięciem samego chipa na żądanie pacjenta.

Chip „Telepatia” jest szansą na ogromny przełom w leczeniu wyjątkowo trudnych przypadków, zwłaszcza tych związanych z neurologią. Niestety, wraz z rosnącym zainteresowaniem implantami, rosną także obawy dotyczące ceny takiego implantu w przyszłości oraz ewentualnych podziałów społecznych związanych z tym, kogo będzie stać na samoudoskonalenie. Ponadto obrońcy praw zwierząt wyrażali oburzenie z powodu śmierci niemal 1500 zwierząt, na których prowadzono badania.

Warto dodać, że Elon Musk nie jest jedynym, który rozpoczął pracę nad chipami typu BCI. Badania prowadzone są równolegle w innych ośrodkach uniwersyteckich, a także w prywatnych firmach i start-upach. W tych przypadkach również prowadzone były próby z udziałem człowieka. Dotychczasowym sukcesem tych działań była interpretacja sygnałów wysyłanych przez umysł, które były konwertowane na tekst wyświetlany na komputerze.

  1. P. Jackson, T. Gerken, Elon Musk says Neuralink implanted wireless brain chip, [online] https://www.bbc.com/news/technology-68137046 [dostęp:] 15.02.2024.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij