Mężczyzna drapie się po ramionach, mając egzemę
Ewelina Sochacka

Jak radzić sobie z atopowym zapaleniem skóry (AZS) wiosną i latem?

Egzema to przewlekła choroba skóry. Objawy czasem się nasilają, a innym razem nie dają żadnych przykrych dolegliwości. Pacjenci mogą doświadczać zaostrzeń z powodu pewnych czynników wyzwalających, w tym tych znajdujących się w środowisku. Pogorszenie stanu skóry wynika czasami ze zmienności pór roku. Jak sobie z tym radzić?

Wyprysk to częsta choroba skóry, która powoduje suchość, swędzenie i pękanie skóry. Próba poradzenia sobie z tym przykrym i czasem naprawdę bolesnym stanem skóry może być bardzo stresująca i uprzykrzająca życie pacjenta. Osoby z egzemą powinny współpracować ze swoim lekarzem dermatologiem lub alergologiem, aby poradzić sobie z objawami i zmniejszać ryzyko zaostrzeń. Dzięki temu będą wiedzieć, w jaki sposób zmiany pogody i temperatury mogą wpływać na zaostrzenie egzemy.

Typowe objawy egzemy – jak poznać, że to właśnie wyprysk?

Chociaż istnieją różne rodzaje egzemy, najczęstszym typem jest atopowe zapalenie skóry. Osoby z AZS mogą skarżyć się na następujące objawy:

  • sucha i swędząca skóra,
  • czerwone plamy w obszarach objętych stanem zapalnym,
  • zgrubienie skóry w dotkniętych obszarach,
  • nadwrażliwość, skłonność do podrażnień naskórka,
  • miejscowy obrzęk skóry.
Egzema może dotyczyć dowolnej części ciała, jednak niektóre obszary są bardziej podatne na rozwój tej dermatozy. Podczas drapania objętych egzemą obszarów ciała rany mogą się sączyć, krwawić lub tworzyć suchą skorupę na powierzchni. Skóra staje się wówczas bardziej narażona na infekcje i nadkażenia, co dodatkowo pogarsza jej stan.

Pora roku a zaostrzenie egzemy

Osoby z egzemą mogą doświadczać zaostrzeń z powodu wielu czynników wyzwalających. Nauka unikania tych wyzwalaczy lub modyfikowania pewnych zachowań może być pomocna w leczeniu egzemy.

Czynniki, które mogą wywoływać zaostrzenie egzemy i są związane z porami roku:

  • szybkie zmiany temperatury,
  • pylenie, które jest najpowszechniejsze wiosną,
  • suche powietrze,
  • pocenie się i wilgoć,
  • gorące lub zimne powietrze atmosferyczne,
  • oparzenie słoneczne lub przegrzanie ciała.

W zależności od konkretnych wyzwalaczy mogą wystąpić zaostrzenia objawów w miesiącach wiosennych i letnich. Głównym powodem zmian sezonowych jest narażenie skóry na pewne alergeny, które występują częściej w określonych porach roku. I tak na przykład pyłki drzew i traw wiosną, a chwasty i pleśń jesienią mogą wywołać egzemę u pacjentów wrażliwych na te alergeny. U niektórych osób wraz z zaostrzeniem egzemy wystąpią objawy ze strony układu oddechowego – nosa lub płuc, jak np. alergiczny nieżyt nosa czy też astma. Ekspozycja na roztocza jest bardziej dotkliwa zimą, co także może doprowadzić do zaostrzenia egzemy.

Powiązane produkty

Leczenie egzemy wiosną i latem

Leczenie wyprysku obejmuje zarówno działania mające na celu zminimalizowanie objawów, jak i uniknięcie czynników wyzwalających. Unikanie wyzwalaczy może pomóc zmniejszyć zaostrzenia i nasilenie objawów. Czasami jednak konieczne jest stosowanie leków, w tym preparatów o działaniu miejscowym, np. maści oraz emolientów, a ponadto leków ogólnoustrojowych, jak chociażby leki antyhistaminowe (popularnie nazywane tabletkami na alergię).

Jak dbać o skórę z egzemą wiosną i latem?

  1. Najlepiej zacząć od początku, czyli od zrobienia testów na alergie wziewne, np. na pyłki. A jeśli lekarz alergolog uzna to za konieczne – wdrożyć immunoterapię alergiczną, czyli tzw. odczulanie.
  2. Unikaj alergenów środowiskowych, a przynajmniej tych, które można kontrolować.
  3. Postaraj się, aby Twoje ciało nie było nadmiernie przegrzewane ani wilgotne. Pocenie się może spowodować zaostrzenie egzemy. Nie oznacza to jednak, że powinieneś unikać kontaktu ze słońcem. Wiele badań naukowych potwierdza, że promieniowanie UV korzystnie wpływa na stan skóry pacjentów z egzemą. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, ponieważ skóra z egzemą jest dość wrażliwa i łatwo ulega poparzeniom.
  4. Bardzo istotne jest także pamiętanie o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, noszeniu przewiewnej odzieży, unikaniu produktów zawierających substancje zapachowe i środki powierzchniowo czynne, jak np. SLS, SLES lub Triclosan czy EDTA.
  5. Ponadto dobrze jest zadbać o spokój ducha, zmniejszając poziom stresu, który wywołuje zmiany hormonalne prowadzące do rozwoju reakcji zapalnych, a te mogą pogorszyć objawy związane z egzemą. Bardzo istotna jest higiena i pielęgnacja skóry atopowej. Powinna być czysta i dobrze nawilżona. Dobrze jest także zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkty emolientowe, które zabezpieczą skórę przed utratą wilgoci.
  1. What to know about eczema, Medical News Today [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/14417 [dostęp:] 4.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij