kobieta cierpiąca na schizofrenię
Arkadiusz Dąbek

Osoby z zaburzeniami psychicznymi tracą lata życia zawodowego

Osoby z zaburzeniami psychicznymi często doświadczają wielu różnych problemów, które wpływają na ich codzienne życie. Przyczyny i konsekwencje choroby różnią się w zależności od rodzaju zaburzenia i osoby, u której występuje. W najnowszym badaniu naukowcy oszacowali związek między różnymi rodzajami zaburzeń psychicznych a utraconymi latami pracy – zdefiniowanymi jako liczba lat nieaktywnych zawodowo lub nieobjętych programem edukacyjnym.

Najnowsze badanie wykazało, że osoby dotknięte problemami psychicznymi cechuje krótsza długość aktywności zawodowej w stosunku do ogólnej populacji. Poprzez przeanalizowanie danych o osobach w wieku od 18 do 65 lat, rejestrowanych w Danii w ciągu ostatnich 22 lat, badacze z Uniwersytetu w Aarhus są w stanie lepiej zrozumieć skutki, z jakimi muszą sobie radzić osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Niemal 11 lat życia zawodowego tracą osoby z zaburzeniami psychicznymi

W wyniku badania udowodniono, że osoby, u których zdiagnozowano zaburzenia psychiczne, tracą średnio 10,5 roku życia zawodowego. W eksperymencie wzięło udział 5 163 321 osób, z których u 488 775 stwierdzono obecność tych problemów. Profesor Oleguer Plana-Ripoll z Wydziału Epidemiologii Uniwersytetu w Aarhus, główny autor badania, wyraził zaskoczenie skalą straty czasu zawodowego, jakiej doświadczają osoby z zaburzeniami psychicznymi.

Badania Oleguera Plany-Ripolla wykazały, że zaburzenia psychiczne mają znaczący wpływ na życie osób, u których zostały zdiagnozowane. Żeby to ustalić, informacje na temat zaburzeń psychicznych pochodziły z Duńskiego Centralnego Rejestru Badań Psychiatrycznych, a informacje o cechach rynku pracy pochodziły z rejestrów administracyjnych. To dało naukowcom dokładny przegląd wpływu diagnoz zaburzeń psychicznych.

Plana-Ripoll podkreśla, że pacjenci z zaburzeniami psychicznymi są w bardzo dużym stopniu zdolni do pracy lub nauki w porównaniu z przeciętną populacją Danii i że istnieje konieczność inwestowania w programy, które zmniejszają liczbę straconych lat pracy i ułatwiają powrót na rynek pracy.

Schizofrenia – schorzenie o największym wpływie na życie zawodowe

Badanie wykazało, że spośród wszystkich diagnoz psychicznych to schizofrenia wywiera największy wpływ na życie zawodowe pacjenta, powodując utratę średnio 24 lat pracy lub nauki. Natomiast pojedyncza lub nawracająca depresja powoduje około 10 lat utraty.

W badaniu osoby z rozpoznaniem zaburzeń psychicznych (depresja lub lęk), czyli te, które otrzymały leczenie w systemie psychiatrycznym, są uważane za cięższe przypadki. Oleguer Plana-Ripoll twierdzi, że łagodniejsze przypadki depresji i lęku nie zostały uwzględnione w danych, ale nadal wiążą się one z utratą czasu na naukę lub pracę. „Chociaż przypadki te są mniej poważne, i możliwe, że ich średnia utrata życia zawodowego będzie mniejsza, wszystkie rodzaje zaburzeń psychicznych są w pewnym stopniu związane z ograniczeniem życia zawodowego”, dodaje.

Powiązane produkty

Duńskie badanie pokazało, jak wzrosła liczba lat pracy utraconych z powodu L4 oraz bezrobocia

Naukowcy odkryli, że w Danii liczba lat pracy utraconych z powodu renty inwalidzkiej spadła prawie o połowę w latach 1995–2016. Efekt ten zbiegł się z reformą polityki w 2013 r., która utrudniła szczególnie młodym osobom otrzymanie renty inwalidzkiej. Wyniki pokazują, że liczba lat pracy utraconych z powodu renty inwalidzkiej zmalała z 9,7 w latach 1995–2000 do 5,2 w latach 2011–2016. Jednak równolegle wzrosła liczba lat pracy utraconych z powodu zwolnień lekarskich lub bezrobocia, z 1,8 do 4,4 lat. Oleguer Plana-Ripoll planuje przeprowadzić drugie, bardziej szczegółowe badanie, aby zbadać przyczyny tych wyników oraz możliwe skutki reformy z 2013 roku.

  1. People with mental disorders lose years of their working life, study finds, ScienceDaily [online] https://www.sciencedaily.com/releases/2022/12/221206105844.htm [dostęp:] 8.12.2022.
  2. O. Plana-Ripoll, N. Weye, A. K. Knudsen i in., The association between mental disorders and subsequent years of working life: a Danish population-based cohort study, „The Lancet”, DOI:https://doi.org/10.1016/S2215-0366(22)00376-5.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij