Fliżanka z kawą
Arkadiusz Dąbek

Picie kawy to dłuższe życie, twierdzą naukowcy

Jak się okazuje, picie kawy nie tylko pobudza nas do działania i dodaje energii, ale ma też cenne właściwości prozdrowotne. Poznaj wyniki najnowszych badań australijskich naukowców.

Picie kawy mielonej, rozpuszczalnej, a nawet bezkofeinowej, szczególnie w ilości 2–3 filiżanek dziennie, wiąże się ze znacznym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i śmiertelności. Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne w Australii.

Kawa sposobem na długowieczność?

Według nowych badań opublikowanych w czasopiśmie „European Journal of Preventive Cardiology” picie od dwóch do trzech filiżanek kawy dziennie jest dobrym sposobem na obniżenie ryzyka chorób układu krążenia, takich jak choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca i udar niedokrwienny, oraz wiąże się z obniżoną śmiertelnością. Pod lupę wzięto kawę mieloną, instant oraz bezkofeinową – celem eksperymentu była ocena powiązań między rodzajem kawy a występowaniem incydentów sercowo-naczyniowych. Wykorzystano dane znajdujące się w brytyjskim Biobanku, które pochodziły od osób dorosłych w wieku od 40 do 69 lat, a 55,3% stanowiły kobiety.

Badanie objęło 449 563 zdrowych uczestników, którzy przed rozpoczęciem analiz odpowiedzieli na pytania, ile filiżanek kawy wypijają każdego dnia i czy zazwyczaj spożywają kawę „zwykłą” (mieloną), rozpuszczalną czy bezkofeinową. W grupie kontrolnej znajdowało się 100 510 osób niepijących kawy. Porównano dokumentację medyczną badanych, sprawdzano ją pod względem częstości występowania chorób sercowo-naczyniowych i zgonów, uwzględniono też takie czynniki, jak: wiek, płeć oraz występowanie chorób przewlekłych.

Wyniki badań

Badanie prowadzono przez ponad 10 lat. Analiza wyników wskazuje, że spożycie kawy jest związane ze zmniejszeniem się liczby zgonów (bez względu na przyczynę śmierci) – dwie lub trzy filiżanki dziennie tego napoju, w porównaniu z brakiem picia kawy, obniżają o 14%, 27% lub 11% prawdopodobieństwo śmierci (odpowiednio dla kawy bezkofeinowej, mielonej i instant).

Picie kawy bez względu na jej rodzaj łączyło się również z obniżeniem ryzyka wystąpienia schorzeń układu krążenia – o 6%, 20% i 9% (odpowiednio dla kawy bezkofeinowej, mielonej i rozpuszczalnej). Ponadto kawy mielona oraz rozpuszczalna redukowały ryzyko pojawienia się arytmii, w tym migotania przedsionków o 17% w przypadku kawy mielonej i 12% rozpuszczalnej.

Powiązane produkty

Wpływ picia kawy na zdrowie

Liczne badania pokazują, że kawa jest jednym z najważniejszych źródeł przeciwutleniaczy w diecie człowieka – w ziarnach kawowca znaleziono około 1000 różnych antyoksydantów, np. kwasy hydrocynamonowe, garbniki czy polifenole. Kofeina obecna w kawie pobudza układ nerwowy, a także wpływa na uwalnianie dopaminy czy serotoniny, które są często nazywane hormonami szczęścia. W dodatku przyspiesza procesy metaboliczne.

Picie „małej czarnej” zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy typu 2, chorób serca czy wątroby. Niektóre badania sugerują też, że kawa może pomóc chronić przed demencją oraz niektórymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi, w tym chorobą Alzheimera i chorobą Parkinsona. Istnieją również prace, które łączą jej spożywanie z niższym ryzykiem depresji.

1. D. Chieng, R. Canovas, L. Segan i in., The impact of coffee subtypes on incident cardiovascular disease, arrhythmias, and mortality: long-term outcomes from the UK Biobank, „European Journal of Preventive Cardiology” 2022 [online], https://academic.oup.com/eurjpc/advance-article/doi/10.1093/eurjpc/zwac189/6704995, [dostęp:] 08.10.2022.
2. M. Pelczyńska, P. Bogdański, Prozdrowotne właściwości kawy, „Varia Medica” 2019, t. 3, nr 4, s. 311–317.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Badania pokazują, że w leczeniu IBS skuteczniejsza niż leki jest dieta

    Badacze z Uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji przeprowadzili badanie, którego wyniki potwierdzają, że stosowanie diety low FODMAP oraz diety niskowęglowodanowej łagodzi objawy zespołu jelita drażliwego. Jednocześnie wskazuje ono, że zażywanie leków nie jest tak skuteczne w walce z IBS.

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij