Złączone dłonie - znak empatii
Arkadiusz Dąbek

Zaburzenia snu a brak empatii – jaki mają związek?

Okazuje się, że zbyt mała dawka snu, wpływa negatywnie na zachowania i odczucia społeczne, a konkretnie na poziom empatii. Mniejsza ilość snu może skutkować znaczącym spadkiem empatii wobec innych ludzi.

Niedostateczna ilość i/lub jakość snu to poważny problem dotyczący dużej części populacji – szacuje się, że bezsenność może dotyczyć aż 30-50% osób dorosłych. Najnowsze badanie przeprowadzone przez naukowców z University of California w Berkeley pokazuje, że brak snu może wiązać się z obniżeniem poziomu empatii oraz wpływać negatywnie na chęć pomocy innym.

Brak snu obniża poziom empatii

Zaburzenia snu mają wiele negatywnych konsekwencji dla naszego stanu zdrowia i samopoczucia. Udowodniono, że brak dostatecznej ilości snu wiąże się m.in. ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, cukrzycy, depresji czy wystąpienia dysfunkcji seksualnych. Nowe badanie przeprowadzone przez zespół badaczy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że problemy ze snem wpływają również na interakcje społeczne i obniżają poziom empatii.

Skany uzyskane podczas badania MRI (rezonans magnetyczny) przeprowadzonego u osób z zaburzeniami snu ujawniły mniejszą aktywację części mózgu odpowiedzialnych za empatię. Neurobiologia empatii od dawna interesuje naukowców, dotychczas potwierdzono, że za zdolność współodczuwania emocji innych osób oraz umiejętność przyjęcia cudzego punktu widzenia odpowiadają następujące struktury mózgu: przyśrodkowa kora przedczołowa, styk skroniowo-ciemieniowy i górna bruzda skroniowa. Dysfunkcje tych obszarów są obserwowane m.in. u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Mniejsza chęć niesienia pomocy innym

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych prześledzili również wysokość darowizn wpłacanych na cele charytatywne w pierwszym tygodniu po zmianie czasu na letni, kiedy to duża część społeczeństwa cierpi z powodu bezsenności. Okazało się, że datki spadły o 10% – ich zmniejszenie nie było notowane w stanach, które nie zmieniają czasu. Oznacza to, że zaburzenia snu przejawiały się m.in. zmniejszoną chęcią niesienia pomocy innym.

Uczeni zbadali także ponad 100 osób, mierząc jakość ich snu, a następnie ocenili ich chęć do niesienia pomocy innym, np. w formie wolontariatu lub pomocy rannej osobie nieznajomej na ulicy. Osoby, które źle spały poprzedniej nocy, twierdziły, że mają mniejszą gotowość i zapał do pomocy innym następnego dnia.

Powiązane produkty

Co wpływa na poziom empatii?

Na poziom empatii wpływa wiele czynników. Badania potwierdzają, że wyższy jej poziom obserwuje się w przypadku osób blisko ze sobą spokrewnionych lub silnie związanych emocjonalnie, co wydaje się naturalne. Istotny jest też kontekst sytuacyjny, łatwiej nam zaakceptować fakt, że ktoś smuci się bądź odczuwa ból, gdy wiemy, że ma to określony cel, np. pozwala wygrać zawody sportowe czy jest etapem leczenia choroby. Ważna jest również płeć – wyniki rozmaitych prac naukowych mówią, że kobiety mają większą zdolność współodczuwania emocji innych ludzi, ponieważ posiadają więcej istoty szarej w miejscach, w których znajdują się neurony lustrzane. Ten rodzaj neuronów wykryto u ludzi oraz u małp, uaktywniają się one podczas obserwowania innych osób, pozwalają rozpoznać ich intencje czy odczuwać współczucie.

Dobra wiadomość jest taka, że nasz układ nerwowy charakteryzuje neuroplastyczność, a to oznacza, że empatię, a dokładniej mechanizmy za nią odpowiedzialne, można z powodzeniem ćwiczyć. Jak się okazuje jednym ze sposobów jest zadbanie o właściwą higienę snu. Istotne, że nawet niewielka „dawka” niedoboru snu ma realny wpływ na poziom empatii, a tym samym na to, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo.

  1. K. Jankowiak-Siuda, K. Siemieniuk, A. Grabowska, Neurobiologiczne podstawy empatii, „Neuropsychiatria i Neuropsychologia” 2009, nr 4, s. 51-58.
  2. Sleepless and selfish: Lack of sleep makes us less generous, „sciencedaily.com” [online], https://www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220823143827.htm, [dostęp:] 06.09.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zamiłowanie do głośnych samochodów to cecha psychopatów – twierdzą naukowcy

    Upalna, letnia noc. Okna domów i mieszkań szeroko otwarte w nadziei na złapanie chłodniejszego podmuchu powietrza. Wieczorną ciszę przeszywa nagły, trudny do zlokalizowania wystrzał z rury wydechowej. Zaraz po nim dają się słyszeć pisk opon i przeraźliwie głośny warkot silnika. Policyjny pościg? Nic z tych rzeczy. To zyskująca coraz większą popularność rozrywka młodych mężczyzn – szpanowanie autami ze zmodyfikowanymi tłumikami. Naukowcy z Uniwersytetu Zachodniego Ontario właśnie odkryli zależność między zamiłowaniem do głośnych samochodów a skłonnościami psychopatycznymi i socjopatycznymi. Wyniki badania opublikowano na łamach „Current Issues in Personality Psychology”.

  • Kleszcze giganty są już w Niemczech. Wkrótce dotrą do Polski. Jak się przed nimi chronić?

    Egzotyczne kleszcze pojawiły się w Niemczech i na Węgrzech, o czym głośno informowali naukowcy już w zeszłym roku. Jest to gatunek niebezpieczny dla człowieka. Według specjalistów kleszcze giganty pojawią się też w Polsce. Czy można się przed nimi chronić?

  • Zakażenie HIV po zabiegu kosmetycznym. Potwierdzono pierwsze przypadki

    Trzy kobiety, u których wykryto wirus HIV po poddaniu się zabiegom liftingującym, uważane są za pierwsze udokumentowane przypadki rozprzestrzenienia się ludzkiego wirusa niedoboru odporności poprzez iniekcje kosmetyczne – poinformowało Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

  • W mleku modyfikowanym dla niemowląt Bebilon wykryto bakterie – ostrzega GIS

    Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje – w jednej partii mleka modyfikowanego Bebilon PROfutura DUOBIOTIK 2 wykryto bakterię Listeria monocytogenes. Sprawdź szczegóły i dowiedz się, czy zakażenie L. monocytogenes może być niebezpieczne.

  • AstraZeneca wycofuje szczepionkę na COVID-19

    Brytyjsko-szwedzki koncern medyczny AstraZeneca ogłosił wycofanie z globalnego rynku produkowanej przez siebie szczepionki. Jako pierwszy o sprawie poinformował brytyjski dziennik „The Telegraph”. Teraz przedstawiciele farmaceutycznego giganta podali powody tej zaskakującej decyzji.

  • Samobójstwo jest najczęstszą przyczyną śmierci nastolatków w Polsce – szokujące dane

    Ponad 600 tysięcy niepełnoletnich Polaków (czyli ok. 10% tej grupy) cierpi na zaburzenia psychiczne. Statystyki mówią, że na skutek pandemii COVID-19 troje na czworo dzieci zgłaszało, że gorzej niż dotychczas radzą sobie z emocjami, a około 14% polskich uczniów wymagało interwencji związanej z ich funkcjonowaniem psychicznym. Wszystko to przełożyło się na aż 2139 prób samobójczych podjętych przez polskie dzieci w 2023 roku.

  • Nowy szczep koronawirusa – co wiemy o FLiRT?

    SARS-CoV-2, wirus wywołujący COVID-19, w dalszym ciągu mutuje, a jego najnowszy szczep o nazwie FLiRT rozprzestrzenia się właśnie w Stanach Zjednoczonych (według specjalistów podwariant KP.2 odpowiada obecnie za 25% wszystkich zakażeń w USA) i dociera do Europy. Jakie daje objawy?

  • Smog zwiększa ryzyko zawału serca u kobiet – nowe badanie polskich naukowców

    Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przez 9 lat prowadzili obserwacje dotyczące związku zanieczyszczeń powietrza w kilku województwach na wschodzie Polski z występowaniem chorób układu sercowo-naczyniowego. Okazało się, że tzw. polski smog zwiększa ryzyko zawału serca i udaru, szczególnie w przypadku kobiet w młodym i średnim wieku.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij