Kobieta z zawrotami głowy
Wojciech Glinicki

Jakie są przyczyny i objawy niedociśnienia? Diagnostyka i leczenie hipotonii

Niedociśnienie tętnicze rozpoznaje się wówczas, gdy utrzymują się wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg, a rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 15% społeczeństwa. Jak rozpoznać i leczyć niedociśnienie? Czy hipotonia w ciąży może zagrozić zdrowiu dziecka? Dlaczego osoby, u których zdiagnozowano niedociśnienie powinny więcej solić?

W literaturze poświęconej zagadnieniom kardiologicznym najwięcej miejsca poświęca się nadciśnieniu tętniczemu. Wynika to z faktu, iż jest to zjawisko bardzo powszechne i przyczyniające się do do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego, nerek oraz samych naczyń. W opozycji do tematu nadciśnienia pojawia się również wątek niedociśnienia.

Z czego wynika niedociśnienie? Przyczyny hipotonii

Ciśnienie tętnicze to inaczej siła nacisku płynącej krwi na ściany tętnic. Ciśnienie skurczowe generowane jest w momencie skurczu serca, gdy krew dostaje się do aorty, a ciśnienie rozkurczowe, jak sama nazwa wskazuje, występuje w momencie rozkurczu serca. Wynika z tego, że ciśnienie tętnicze jest wartością zmienną i zależną od cyklu pracy serca. Prawidłowe ciśnienie skurczowe powinno zawierać się w przedziale 120-129 mmHg, a rozkurczowe 80-84 mmHg.

Niedociśnienie tętnicze (inaczej hipotonia lub hipotensja) rozpoznaje się, gdy utrzymują się wartości ciśnienia skurczowego poniżej 100 mmHg, a rozkurczowego poniżej 60 mmHg. Szacuje się, że problem dotyczy ok. 15% społeczeństwa.

Wyróżnia się 3 rodzaje niedociśnienia:

  • niedociśnienie pierwotne – przyczyna zaburzenia jest nieznana, częściowo jest dziedziczne, utrzymuje się przewlekle i najczęściej występuje u osób szczupłych;
  • niedociśnienie wtórne – najczęściej jest wynikiem:
    • chorób układu krążenia (np. niewydolność serca),
    • uszkodzenia wegetatywnego układu nerwowego (np. choroba Parkinsona),
    • niedoczynności tarczycy, kory nadnerczy (choroba Addisona) lub tylnego płata przysadki mózgowej,
    • infekcji,
    • zmniejszenia ilości krwi krążącej (odwodnienie lub utrata krwi),
    • cukrzycy,
    • przedawkowania leków obniżających ciśnienie,
    • nadużywania alkoholu,
    • długotrwałego leżenia u osób chorych przewlekle.
  • Niedociśnienie ortostatyczne (hipotonia ortostatyczna) – objawia się spadkiem ciśnienia tętniczego krwi podczas gwałtownego wstawania lub podczas długiego stania. Polega na zmniejszeniu ilości krwi tłoczonej przez serce, gdyż krew gromadzi się poniżej jego poziomu. Hipotonię ortostatyczną rozpoznaje się podczas 3 minutowego testu pionizacyjnego, gdy wystąpi albo spadek ciśnienia skurczowego o przynajmniej 20 mmHg, albo ciśnienia rozkurczowego o przynajmniej 10 mmHg. Może być również efektem ubocznym wielu leków, między innymi tych na nadciśnienie.

Niedociśnienie w ciąży

O niedociśnieniu w ciąży mówi się wtedy, kiedy ciśnienie tętnicze krwi ciężarnej spada poniżej 90/60 mmHg. Tak niskie ciśnienie może powodować szereg nieprzyjemnych objawów, do których należą przede wszystkim złe samopoczucie, brak energii, bóle głowy, a także (niekiedy) zaburzenia widzenia oraz tzw. mroczki przed oczami. Szybka zmiana pozycji z leżącej na stojącą lub długotrwałe utrzymywanie pozycji stojącej może skutkować omdleniem, a to z kolei może być niebezpieczne zarówno dla przyszłej mamy, jak i płodu. Niekiedy niskie ciśnienie krwi może być spowodowane niedokrwistością (anemia).

Przyczyną niskiego ciśnienia w ciąży jest działanie hormonów ciążowych (progesteron) na ściany naczyń krwionośnych, co wpływa na ich sprężystość i rozszerzanie. Skutkuje to spadkiem ciśnienia tętniczego (spadek oporu naczyniowego). Ponadto, u kobiety ciężarnej zwiększa się objętość krwi krążącej, dlatego serce musi kurczyć się mocniej, a co za tym idzie – wykonać większą pracę. Z tego powodu, normalnym zjawiskiem jest wzrost częstości akcji serca. Jest to mechanizm kompensacyjny podczas spadku ciśnienia tętniczego, który zachodzi po to, aby zapewnić narządom odpowiednią ilość tlenu i substancji odżywczych. Bardzo dobrą praktyką jest regularne mierzenie ciśnienia w ciąży.

Objawy hipotonii – jak rozpoznać niedociśnienie?

Objawy niskiego ciśnienia tętniczego krwi mogą być następujące:

  • zimne ręce i stopy,
  • osłabienie i nadmierna senność,
  • zaburzenia koncentracji,
  • bóle głowy,
  • szumy uszne,
  • wewnętrzny niepokój,
  • ból karku w pozycji stojącej,
  • obniżenie temperatury ciała,
  • zawroty głowy i „mroczki przed oczami".

Powiązane produkty

Czy hipotonia jest groźna dla zdrowia? Powikłania niedociśnienia

O ile niskie ciśnienie nie jest aż tak niebezpieczne jak nadciśnienie, tak z pewnością nie powinno się go lekceważyć. Najgroźniejszymi skutkami, które są związane z hipotensją, są omdlenia. Mogą one sprzyjać wypadkom i urazom, a niekiedy nawet przyczyniać się do tragedii i śmierci.  Ponadto, złe samopoczucie związane z hipotonią może istotnie pogorszyć jakość życia codziennego i nie pozostawać bez wpływu na wykonywaną pracę. Z tego powodu warto zaopatrzyć się ciśnieniomierz i regularnie dokonywać badania ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego dobrze jest, aby raz na jakiś czas wykonać badania dodatkowe, jak EKG, morfologia oraz badanie ogólne moczu.

Sprawdź, jakie aparaty do mierzenia ciśnienia (cisnieniomierze) znajdziesz na DOZ.pl

Jak skutecznie leczyć hipotonię? Leki, suplementy i dieta na nadciśnienie

Hipotonię można leczyć zarówno wykorzystując w tym celu leki, jak i stosując metody niefarmakologiczne:

Do metod niefarmakologicznych można zaliczyć następujące działania:

  • codzienne picie dużej ilości płynów (3–5 litrów/dobę),
  • zwiększenie spożycia soli kuchennej (10–20g/dobę),
  • podejmowanie regularnej aktywności fizycznej,
  • wysokie ułożenie głowy w trakcie snu,
  • unikanie obfitych posiłków,
  • prysznic z naprzemiennie ciepłą i zimną wodą.

Leczenie farmakologiczne, stosuje się wówczas, gdy leczenie niefarmakologiczne nie przynosi oczekiwanych rezultatów, a także w przypadku nadciśnienia pierwotnego i hipotonii ortostatycznej. Lekiem pierwszego rzutu na niedociśnienie jest glikokortykosteroid - fludrokortyzon (działanie tego leku polega na zatrzymywaniu sodu w organizmie). W następnej kolejności stosuje się leki zwężające naczynia krwionośne. Do tej grupy leków należą: efedryna, metylofenidat, fenylopropanolamina oraz midodryna. Jako dodatkową suplementację można zastosować kofeinę w formie tabletek.

Leki bez recepty w leczeniu niedociśnienia to najczęściej preparaty zawierające połączenie niketamidu oraz glukozy. Ponadto w aptekach można znaleźć również preparaty zawierające żeń-szeń lub guaranę. Podstawą diety w przypadku hipotensji powinno być spożywanie odpowiedniej ilość płynów w ciągu dnia (2–3 litry). Należy zadbać o to, aby dieta była zbilansowana i zawierała w sobie sporą ilość warzyw i owoców. Można zwiększyć także podaż soli kuchennej do 20g/dobę. Warto, aby w diecie znalazły się również ryby morskie, zawierające duże ilości kwasów omega-3, które mają bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Ponadto, należy unikać spożywania alkoholu.

  1. M. Banach, Aktualny stan wiedzy na temat hipotonii, “Medycyna Rodzinna”, 6 2004
  2. M. Golatowski, Hipotonia ortostatyczna, “Medycyna Rodzinna”, 4 2004
  3. W. Januszewicz, M. Sznajderman, Niskie ciśnienie krwi - norma czy choroba?, “Choroby serca i naczyń”, 1(1) 2004
  4. R. Sierpiński, Niedociśnienie tętnicze, 2015
  5. J. Lutomski, Wpływ środków ziołowych na witalność organizmu, “Postępy Fitoterapii”, 1-2 2002

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia, również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij