Kobieta trzyma w jednej dłoni tabletkę przeciwbólową, a w drugiej szklankę wody do popicia
Alicja Świątek

Jak działa solpadeina? Kiedy ja stosować i jak dawkować?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowymi przeciwgorączkowym. Występuje w formie kapsułek oraz tabletek dojelitowych i tych, które można rozpuścić w wodzie. Można ją podać osobom, które ukończyły dwunasty rok życia, niemniej nie podczas przeziębienia z zajęciem układu oddechowego. Jak dawkować solpadeinę, czy kobiety w ciąży mogą zażywać lek i z czym nigdy nie łączyć połączenia paracetamolu, fosforanu kodeiny oraz kofeiny? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

Solpadeina jest lekiem zawierającym w swoim składzie: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Jej działanie wynika z sumarycznej aktywności tych substancji czynnych. W lecznictwie wykorzystywana jest głównie ze względu na właściwości przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe. Należy jednak pamiętać, aby była stosowana krótkotrwale, ponieważ ze względu na obecność kodeiny może wykazywać potencjał uzależniający.

Czym jest i jak działa solpadeina?

Solpadeina jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Preparat występuje w postaci kapsułek doustnych i saszetek. Działanie solpadeiny wynika z ze skojarzonego działania trzech substancji czynnych występujących w jej składzie: paracetamolu (łac. Paracetamolum), fosforanu kodeiny (łac. Codeini phosphas) i kofeiny (łac. Coffeinum).

Paracetamol poprzez hamowanie cyklooksygenazy w przemianie kwasu arachidonowego w ośrodkowym układzie nerwowym, powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (wywołują objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, czyli obrzęk, zaczerwienienie i ból), co warunkuje aktywność przeciwbólową oraz przeciwgorączkową. Paracetamol pozbawiony jest działania na agregację płytek krwi.

Kofeina pobudza aktywność w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, zwiększa aktywność przeciwbólową paracetamolu i działa łagodnie moczopędnie.

Kodeina wykazuje łagodne działanie przeciwbólowe. Kodeina wykazuje niewielkie powinowactwo do receptorów opioidowych μ. W wyniku przemian ulega przekształceniu do morfiny, co jest głównym mechanizmem działania przeciwbólowego. Dowiedziono w badaniach, że kodeina w połączeniu z innymi substancjami przeciwbólowymi, jak np. paracetamol przynosi dobre rezultaty w leczeniu ostrego bólu nocyceptywnego (fizjologicznego). Kodeina posiada także łagodne działanie przeciwkaszlowe.

Wskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeina jest wskazana do stosowania u dorosłych w poniższych zaburzeniach:

  • ból głowy,
  • ból migrenowy,
  • ból zębów,
  • ból miesiączkowy/menstruacyjny,
  • nerwobóle,
  • bóle reumatyczne,
  • gorączka,
  • przeziębienie, grypa,
  • ból gardła.
Solpadeina znajduje także zastosowanie u młodzieży powyżej 12. roku życia w krótkoterminowym leczeniu ostrego bólu o łagodnym nasileniu, który nie ustępuje po podaniu innych produktów przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub paracetamol.

Czy dzieci mogą stosować solpadeinę?

Solpadeina wskazana jest do stosowania przeciwbólowego u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat, z wyłączeniem leczenia przeziębienia, gdy występują zaburzenia układu oddechowego.  Ze względu na obecność kodeiny, przyjmowanie solpadeiny jest przeciwwskazane u dzieci w wieku poniżej 12. roku życia, ponieważ istnieje zagrożenie wystąpienia toksyczności opioidów.

Powiązane produkty

Ile tabletek solpadeiny można przyjąć na dobę?

Dawkowanie u dorosłych

Solpadeina w dawce 500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny stosowana jest u osób dorosłych w jednej lub dwóch dawakach (kapsułka, tabletka, tabletka musująca) do 4 razy na dobę. Wskazane jest stosowanie produktu w najmniejszej skutecznej dawce przez jak najkrótszy czas. Zalecaną dawkę należy stosować nie częściej niż co 4–6 godzin. Maksymalna dawka dobowa solpadeiny wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co przekłada się następująco na maksymalną zawartość jej składników: 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Nie należy przekraczać zalecanych dawek. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 3 dni. Jeżeli po tym czasie ból nadal nie ustępuje, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży

U młodzieży powyżej 16. roku życia zalecana jest jednorazowa dawka solpadeiny, która wynosi 1–2 kapsułki. Kolejną dawkę można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa w tej grupie pacjentów wynosi 8 dawek produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 4000 mg paracetamolu, 64 mg kodeiny i 240 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Młodzież w wieku od 12 do 15 lat

Rekomendowana ilość solpadeiny u młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 1 dawkę (500 mg paracetamolu, 8 mg fosforanu kodeiny i 30 mg kofeiny) produktu (kapsułka, tabletka, tabletka musująca). Kolejną dawkę leku można przyjąć po upływie co najmniej 6 godzin. Maksymalna ilość dobowa solpadeiny dla młodzieży w wieku 12–15 lat wynosi 4 dawki leku (kapsułka, tabletka, tabletka musująca), co odpowiada 2000 mg paracetamolu, 32 mg kodeiny i 120 mg kofeiny. Dawkę należy obliczyć, odnosząc się do masy ciała (0,5–1 mg/kg w przeliczeniu na kodeinę).

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny

Solpadeiny nie należy przyjmować jednocześnie z innymi produktami zawierającymi paracetamol, kodeinę lub kofeinę.

Przeciwwskazania do stosowania solpadeiny:

  • w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku,
  • w okresie ciąży oraz karmienia piersią,
  • u dzieci poniżej 12. roku życia,
  • w depresji oddechowej,
  • w przypadku długotrwałych zaparciach,
  • u pacjentów, u których występuje szybki metabolizm cytochromu P450,
  • u osób uzależnionych od alkoholu,
  • u osób uzależnionych od opioidów,
  • w ciężkiej niewydolności nerek lub wątroby,
  • w astmie oskrzelowej,
  • podczas terapii oraz w terminie 14 dni po odstawieniu inhibitorów MAO (leki przeciwdepresyjne),
  • u dzieci poniżej 18. roku życia, chorujących na zespół obturacyjnego bezdechu śródsennego, które w ramach leczenia poddawane są tonsilektomi (ekstrakcja migdałka podniebiennego) lub adenoidektomi (ekstrakcja migdałka gardłowego),
  • w objawowym leczeniu przeziębienia u młodzieży w wieku od 12 do 18 lat z zaburzeniami układu oddechowego.

Skutki uboczne stosowania solpadeiny

W przeprowadzonych badaniach klinicznych działania niepożądane były obserwowane niezbyt często (≥1/1000 do <1/100) i na małej grupie pacjentów.  Rzadko (≥1/10000 do <1/1000) obserwowano alergie (bez obrzęku naczynioruchowego). Bardzo rzadko (<1/10000) po zastosowaniu solpadeiny odnotowano wystąpienie skutków ubocznych, takich jak trombocytopenia; anafilaksja; skurczu oskrzeli u pacjentów uczulonych na aspirynę i inne NLPZ; zaburzenia czynności wątroby; reakcje nadwrażliwości skórnej, w tym wysypki skórne, świąd, pocenie, plamica, pokrzywka i obrzęk naczynioruchowy (przypadki poważnych reakcji skórnych zgłaszano bardzo rzadko); toksyczna nekroliza naskórka; zapalenie skóry indukowane lekami; zespół Stevensa-Johnsona (ZSJ); ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP); sterylny ropomocz (mętny mocz).

Interakcje solpadeiny z innymi lekami

Solpadeina może ulegać interakcjom z niektórymi lekami:

  • leki przeciwzakrzepowe (warfaryna) lub inne z grupy kumaryny,
  • kolestyramina,
  • niektóre leki nasenne, znieczulające, uspokajające (benzodiazepiny), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, fenotiazyny, przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina),
  • ryfampicyna,
  • salicylamid,
  • inhibitory MAO,
  • probenecyd,
  • chloramfenikol,
  • metoklopramid,
  • domperidon,
  • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • disulfiram,
  • opioidowe leki przeciwbólowe,
  • leki cholinolityczne,
  • lit,
  • estrogeny i progesteron.
Przyjmowanie solpadeiny, ze względu na obecność paracetamolu może być powodem fałszywych wyników niektórych badań diagnostycznych (np. oznaczanie poziomu glukozy we krwi).

Czy można łączyć solpadeinę z kawą lub alkoholem?

W trakcie przyjmowania solpadeiny należy ograniczyć spożywanie kofeiny (kawa, herbata, napoje energetyczne zawierające kofeinę). Solpadeiny bezwzględnie nie należy łączyć z alkoholem, ponieważ może to prowadzić do ciężkich uszkodzeń wątroby oraz nasilać działanie kodeiny.

Stosowanie solpadeiny w ciąży – czy można?

Solpadeiny, ze względu na zawartość kodeiny bezwzględnie nie należy stosować w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Leku nie należy również stosować w trakcie porodu, ponieważ istnieje ryzyko depresji układu oddechowego u noworodka.

  1. Use of Codeine and Tramadol Products in Breastfeeding Women - Questions and Answers, „fda.gov”   [online], https://www.fda.gov/drugs/postmarket-drug-safety-information-patients-and-providers/use-codeine-and-tramadol-products-breastfeeding-women-questions-and-answers, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  2. G. Koren i In.,  Pharmacogenetics of morphine poisoning in a breastfed neonate of a codeine-prescribed mother, „thelancet.com”  [online],  https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140673606692556/fulltext#%20, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  3. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki musujące, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  4. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), tabletki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.
  5. CHPL, Solpadeine, (500 mg + 8 mg + 30 mg), kapsułki, „rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl”  [online], https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/rpl/search/public, [dostęp:] 03.06. 2022 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij