HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?
Kinga Trojanowska

HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

Medycyna estetyczna i kosmetologia zostały zrewolucjonizowane przez technologię High-Tech. Do najpopularniejszych z nich zalicza się metodę HIFU, wykorzystującą wiązkę skupionych ultradźwięków. Maszyna stała się idealnym rozwiązaniem na poprawę owalu, wyszczuplenie i ujędrnienie twarzy, a także sposobem na usunięcie podwójnego podbródka, luźnej skóry po schudnięciu czy wiotkiego brzucha po porodzie.

HIFU – co to jest i na czym polega?

HIFU, czyli High Intensity Focused Ultrasound, jest skrótem zaczerpniętym z języka angielskiego i oznacza skupioną wiązkę fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Maszyna do zabiegu zbudowana jest z dwóch głowic, do których przyłącza się specjalne kartridże. Ich wybór zależny jest od obszaru zabiegowego i głębokości działania. Natężenie rozpoczyna się od 2 mm i kończy na 13 mm. Procedurę poprzedza znieczulenie skóry specjalnym kremem. Ten etap trwa około 30 minut. Następnie, po zmyciu preparatu, terapeuta aplikuje żel do USG, przykłada głowicę i rozpoczyna zabieg. Właśnie w tym momencie następuje przesłanie ultradźwięków w głąb skóry. Moment ich skupienia wywołuje reakcję termiczną, osiągającą wysokość 70 stopni Celsjusza oraz miejscowy, kontrolowany stan zapalny. Powoduje to obkurczenie włókien kolagenowych i elastynowych, uszkodzenie komórek tłuszczowych oraz pobudzenie fibroblastów do syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Dzięki tym procesom rozpoczyna się etap ujędrniania i zagęszczania skóry, a także usuwania niechcianych komórek tłuszczowych.

HIFU przed i po, czyli efekty i wskazania do zabiegu

Wiotkość skóry, brak jej jędrności, luźna skóra lub zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej na brzuchu, ramionach, udach, czy w postaci drugiego podbródka to problemy dotyczące wielu osób. W pozbyciu się ich pomaga właśnie technologia HIFU. Ujędrnia i wysmukla ciało, jest odpowiedzią na częste pytanie, które brzmi jak zmniejszyć drugi podbródek?, ponadto wygładza cerę, wyszczupla i napina owal twarzy. Opinie pacjentów, potwierdzają spektakularne efekty jej działania. Zabiegi wykonane na ciało, głównie na uda i brzuch, pozwalają w stosunkowo szybki i łatwy sposób cieszyć się z efektów, jakim jest redukcja rozmiaru ubrań i jędrniejsza skóra. Należy jednak pamiętać, że HIFU, podobnie jak inne zabiegi medycyny estetycznej, nie zastąpi np. zmiany nawyków żywieniowych. Może przede wszystkim pomóc osiągnąć założony cel szybciej.

Powiązane produkty

Gabinet, częstotliwość i cena HIFU

Obszarem kwalifikującym się do wykonania zabiegu HIFU jest:

  • twarz, w tym podbródek,
  • szyja,
  • dekolt,
  • brzuch,
  • ramiona,
  • kolana,
  • uda,
  • motylki/pelikany,
  • boczki,
  • biust (od brodawek w górę).

Czas trwania oraz ceny zabiegów wykorzystujących technologię HIFU zależne są od wybranej okolicy. Procedura może trwać od 30 min do nawet kilku godzin, a koszt wahać się od 400 do kilku tysięcy złotych. Ze względu na fakt, iż terapia należy do dziedziny medycyny estetycznej, a nie chirurgii plastycznej, na efekty trzeba czekać od 3. do 6. miesięcy.

HIFU to procedura jednorazowa, niewymagająca serii. Należy jednak pamiętać, że procesy grawitacji i starzenia organizmu aktywnie postępują, dlatego dobrze jest powtarzać zabieg średnio co 2–3 lata.

HIFU – możliwe skutki uboczne

Organizm człowieka posiada miejsca niekwalifikujące się do terapii. Należy do nich tarczyca, a także obszary składające się ze splotów nerwowych, takich jak np. nerw nadbloczkowy (okolica gładzizny czoła) oraz nerw twarzowy (pajęczynowe rozejście od okolicy kości skroniowej). W momencie aplikacji głowicy na wspomniane miejsca może dojść do trwałego porażenia nerwu. Uświadamianie pacjentów o możliwych efektach ubocznych pokazuje im, jak istotny jest wybór odpowiedniego specjalisty, posiadającego udokumentowaną wiedzę z zakresu anatomii i fizjologii organizmu.

W celu maksymalnego bezpieczeństwa zabieg powinien być przeprowadzany przez lekarza bądź wykwalifikowanego kosmetologa.

HIFU – przeciwwskazania. Czy można wykonać HIFU, będąc w ciąży?

W przypadku zabiegów wykorzystujących mechanizm działania skupionych ultradźwięków głównymi przeciwwskazaniami są opryszczka, ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, stan zapalny organizmu, choroby autoimmunologiczne, choroby serca, cukrzyca, zakażenia bakteryjne i wirusowe, obecność metalowych implantów oraz rozrusznika serca.

HIFU a kwas hialuronowy i botoks

W celu bezpiecznego przystąpienia do zabiegu należy zaplanować go z wyprzedzeniem tak, aby nie kolidował z innymi, rozpoczętymi już terapiami. Technologia HIFU, powodując efekt termiczny, prowadzi do rozgrzanie warstw skóry. Osoby interesujące się medycyną estetyczną wiedzą, że preparat degradujący się pod wpływem ciepła to kwas hialuronowy. Co zatem zrobić, kiedy w obrębie obszaru zabiegowego znajdują się jakiekolwiek wypełniacze? Należy przede wszystkim zaplanować wszystko w odpowiedniej kolejności. Jeżeli kwas hialuronowy został już wprowadzony, należy odczekać jeden miesiąc, czyli do momentu jego pełnej integracji ze skórą. Tak zintegrowany kwas nie rozpuści się pod wpływem ciepła ultradźwięków, a zabieg HIFU może zostać wówczas bezpiecznie wykonywany. W przypadku odwróconej kolejności, z wypełniaczami kwasowymi wystarczy zaczekać do momentu wyciszenia stanu zapalnego, czyli ok. 2 tygodni. Dla osób regularnie wykonujących botoks (toksyna botulinowa) najważniejsze są pierwsze 2 tygodnie po podaniu leku, wtedy lepiej nie łączyć go z innymi, maszynowymi terapiami.

  1. I. Bagińska, Gorące ultradźwięki - technologia HIFU, „Kosmetologia estetyczna", (3) 2017 s.291–292.
  2. K. Lorbiecka, Zastosowanie niskich i wysokich temperatur w kosmetologii, „Kosmetologia estetyczna", (2) 2020 s.221–226.
  3. K. Rembelska, Lifting bez skalpela, „Cabines Polska", (74) 2016, s. 40–42 .
  4. A. Kondratowicz, Lifting bez skalpela, „Forum Beauty”, 2013, s.27–28.
  5. H. Park i in., High-Intensity Focused Ultrasound for the Treatment of Wrinkles and Skin Laxity in Seven Different Facial Areas, „Ann Dermatol”, (6) 2015 s. 688–693.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij