Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana
Mateusz Burak

Ból kolana z boku – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia na ból z boku kolana

Ból kolana z boku najczęściej występuje u osób intensywnie uprawiających sport, przeważnie u biegaczy. Jedną z przyczyn bólu z boku kolana jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego (ITBS), ale tego typu dolegliwości mogą się również pojawić jako następstwo uszkodzenia łąkotki, rzepki czy zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu kolanowego. Jak wygląda diagnostyka i leczenie bólu kolana z boku? Jakie ćwiczenia na ból kolana z boku warto wykonywać?

Ból kolana z boku – przyczyny 

Ból kolana z boku jest jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości bólowych po przebytym urazie. Może występować nagle lub rozwijać się stopniowo. Tego typu objawy dość często występują u biegaczy oraz osób uprawiających sporty wymagające aktywności, takich jak skręcanie czy gwałtowne obracanie kończyny. Ból z boku kolana może powodować ograniczenie ruchomości oraz inne objawy, jak np. obrzęk czy strzykanie w stawach. 

Jedną z przyczyn bólu kolana z boku jest zespół pasma biodrowo–piszczelowego znany jako ITBS – Iliotibial Band Syndrome lub kolano biegacza. Inne powody bólu kolana z boku to np.: 

  • uszkodzenie łąkotki,  
  • dysfunkcje rzepki,  
  • tendinopatia przyczepów mięśni kulszowo–goleniowych,  
  • choroba Perthesa,  
  • zmiany zwyrodnieniowe, 
  • dyslokacja stawu piszczelowo–strzałkowego. 

Ból kolana z boku – rozpoznanie 

Rozpoznanie jest ustalane w oparciu o wywiad i badanie fizykalne, które w razie potrzeby zostaje wzbogacone o diagnostykę obrazową. Pytania skierowane do pacjenta pomagają wstępnie określić przyczynę dolegliwości oraz charakter. Przeprowadzone następnie testy kliniczne, pomiar zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej, obecność ewentualnych obrzęków ukierunkowuje dalsze postępowanie diagnostyczne.  

Najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów są: kłucie w kolanie z boku, piekący ból kolana, ból kolana po bieganiu, kucaniu, wstawaniu, skakaniu, kopaniu, przy chodzeniu lub w spoczynku. Obrazowanie pozwala z reguły bardzo dokładnie określić stopień uszkodzenia struktur tego stawu. Wykorzystuje się tutaj zdjęcia RTG, USG stawu kolanowego oraz najbardziej precyzyjny rezonans magnetyczny. Niekiedy istnieje konieczność wykonania procedury diagnostycznej pod nazwą artroskopia zwiadowcza. Dzieje się tak w przypadku niejasnego obrazu klinicznego i niewystarczających informacji płynących z wykonanych do tej pory badań. 

Powiązane produkty

Ból kolana z boku – leczenie 

Ból kolana z boku, jak leczyć? Lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań kwalifikuje pacjenta do jednego z dwóch trybów postępowania. Pierwszy z nich ma charakter zachowawczy. Oznacza to, że zastosowane działania cechuje bezinwazyjność. Zazwyczaj polega to na stosowaniu się do zaleceń, takich jak okresowe ograniczenie aktywności oraz uprawianych dotychczas sportów.

Poza tym może zaistnieć potrzeba przyjmowania farmaceutyków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. W niektórych przypadkach, gdzie objawy są mocno nasilone (np. ból kolana z boku przy dotyku, przy zginaniu, ostry ból kolana, czy kłujący ból w kolanie) może zaistnieć konieczność miejscowych iniekcji z wykorzystanie kortykosteroidów lub innych substancji typu bogatopłytkowe osocze czy kwas hialuronowy.  

Zabiegi chirurgiczne są rozpatrywane w momencie, gdy mamy do czynienia z nieskutecznością postępowania zachowawczego prowadzonego przez określony czas lub też w sytuacji mocno zaawansowanych zmian, które w opinii specjalisty nadaje się do natychmiastowej operacji. W dobie dzisiejszego rozwoju medycyny w użyciu przeważają techniki artroskopowe. Oznacza to zredukowane ryzyko komplikacji oraz skraca czas hospitalizacji. 

Ból kolana z boku – fizjoterapia 

Fizjoterapia w bólu kolana stosuje dwa rodzaje środków. Zabiegi mogą odbywać się z wykorzystaniem metod fizykalnych lub manualnych form usprawniania. Aby zwiększyć skuteczność, najczęściej wykorzystuje się połączenie obydwu metod. W sytuacji, gdy mamy na myśli fizykoterapię, bardzo skutecznymi procedurami są: poddawanie się ekspozycji na zmienne pole magnetyczne, krioterapia miejscowa i ogólnoustrojowa, zabiegi z wykorzystaniem lasera, ultradźwięków, prądów leczniczych, fali uderzeniowej czy wody. Popularnością cieszy się również fizjoterapia uzdrowiskowa w postaci kąpieli siarczkowo–siarkowodorowych, okładów z borowiny czy innych zabiegów z użyciem wody.  

Manualne formy usprawniania to przede wszystkim ukierunkowane ćwiczenia ruchowe (np. ćwiczenia izometryczne, trening czucia głębokiego, stretching), terapie narzędziowe, takie jak pinoterapia, suche igłowanie, ale także rozmaite formy terapii powięziowej, masażu, osteopatii, czy popularne ostatnio rolowanie mięśni i powięzi z użyciem specjalistycznego wałka, tzw. foam rollera. Dobór działań jest uzależniony od charakteru dolegliwości, lokalizacji oraz stopnia uszkodzenia określonych struktur.  

Ból kolana z boku – ćwiczenia 

Ćwiczenia wykonywane w sposób prawidłowy powinny stanowić pewnego rodzaju działanie profilaktyczne dolegliwości kolan. Mowa tutaj nie tylko o pojawianiu się objawów w bocznej części stawu kolanowego, ale także o bólu kolana po wewnętrznej stronie. Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kolana z boku może obejmować: 

  1. Pozycja: Leżenie tyłem. Jedna noga oparta o ścianę, powinna być wyprostowana w stawie kolanowym i zgięta w stawie biodrowym. Druga noga spoczywa płasko na podłodze. Ruch polega na powolnym rolowaniu tylnej części kończyny dolnej po powierzchni ściany. Pomaga to rozciągnąć mięśnie kulszowo–goleniowe. Ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem ruchu odczuwać ciągnięcie na tylnej powierzchni uda. Ćwiczenie wykonujemy 4–5 minut w 3 seriach. 
  2. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Ręka oparta o ścianę. Noga znajdująca się po tej samej stronie mocno przywiedziona w stawie biodrowym, tak, że stopa powinna przejść linię środka i ustawić się płasko po zewnętrznej krawędzi stopy przeciwnej. Pozwala to uzyskanie napięcia pasma biodrowo–piszczelowego. Pogłębiając przywiedzenie oraz zbliżając biodro do ściany, pracujemy nad rozciąganiem opisanej struktury. Ćwiczenie wykonujemy 30–40 sekund w 3–4 seriach. 
  3. Pozycja: Stanie bokiem do ściany. Jedna ręka oparta o jej powierzchnię. Drugą ręką chwytamy za stopę w okolicy stawu skokowego. Ruch polega na możliwie maksymalnym, bezbolesnym przyciąganiu pięty do pośladka. W ten sposób rozciągamy mięsień czworogłowy uda. Pozycję należy utrzymać 30–40 sekund i powtórzyć ćwiczenie w 3–4 seriach. 
  4. Pozycja: stanie tyłem do ściany w odległości 40–50 cm. Za plecami, na wysokości kości krzyżowej, umieszczamy piłkę o średnicy 40–50 cm. Nogi w rozkroku na szerokości bioder. Ruch polega na wykonywania powolnego przysiadu z rolowaniem piłki po plecach. Pozwala to na wzmocnienie mięśni okolicy stawu kolanowego, które odpowiadają za jego stabilizację, przez co poprawia się kontrola nad ustawienie kolana. Ćwiczenie wykonujemy 8–10 razy w 3 seriach. 

Takie ćwiczenie pozwalają przeciwdziałać przykrym objawom (np. ból po wewnętrznej stronie kolana, ból kolana z boku, ból kolana od środka). 

  1. Wang W., Geller J. A., Nyce J. D. i in., Does ipsilateral knee pain improve after hip arthroplasty?, “Clin Orthop Relat Res” 2012, nr 470, s. 578–583. 
  2. Shybut T., Strauss E. J., Surgical management of meniscal tears, “Bull NYU Hosp Jt Dis” 2011, nr 69, s. 56–62. 
  3. Thompson L. R., Boudreau R., Hannon M. J. i in., The knee pain map: reliability of a method to identify knee pain location and pattern, “Arthritis Rheum” 2009, nr 61, s. 725–731. 
  4. Csintalan R. P., Schulz M. M., Woo J. i in., Gender differences in patellofemoral joint biomechanics, “Clinical Orthopaed Related Res” 2002, nr 402, s. 260–269. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

  • Pompa insulinowa – wskazania, działanie, refundacja

    Pompy insulinowe umożliwiają lepszą kontrolę cukrzycy, a tym samym poprawiają jakość życia osób wymagających insulinoterapii. Te niewielkich rozmiarów urządzenia naśladują działanie trzustki i eliminują konieczność wykonywania regularnych wstrzyknięć insuliny. Wyjaśniamy, jak działają pompy insulinowe i jakim grupom pacjentów zaleca się korzystanie z nich. Opisujemy również, komu przysługują z refundacją.

  • Grypa i RSV – szczepionka, podobieństwa i różnice

    Grypa i RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to dwie powszechne choroby wirusowe, które mają znaczący wpływ na zdrowie publiczne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Obie mogą prowadzić do poważnych powikłań, zwłaszcza u osób starszych, niemowląt oraz osób z osłabionym układem odpornościowym. W tym artykule przyjrzymy się bliżej podobieństwom i różnicom między grypą a RSV, ze szczególnym uwzględnieniem dostępnych szczepień.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij