Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na stawy – jaką wybrać i jak stosować?
Krzysztof Słomiak

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna na stawy – jaką wybrać i jak stosować?

Maści oraz żele przeciwbólowe na stawy zawierają najczęściej substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które działają miejscowo, bezpośrednio na źródło bólu. Sprawdzą się w różnego rodzaju urazach, kontuzjach, zwyrodnieniach. Najlepsze maści przeciwbólowe zawierają także substancje chłodzące bądź rozgrzewające. W przypadku bólu o mniejszym nasileniu można również sięgnąć po przeciwbólowe maści ziołowe.

Bóle mięśniowo–stawowe są zjawiskiem powszechnym. Siedzący styl życia, mało ruchu i obniżanie się siły mięśniowej powodują powstawanie przewlekłego bólu. Występuje on najczęściej u osób starszych, ale również wśród ludzi młodych, często uprawiających intensywnie sporty siłowe. Kiedy szukamy pomocy w aptece z powodu chorób kostno–stawowych, należy przekazać farmaceucie jak najwięcej informacji. Niektóre z nich na pierwszy rzut oka mogą nie mieć znaczenia, warto jednak poświęcić chwilę i opowiedzieć specjaliście, co i jak nas boli. W szczególności w przypadku bólu kostno–stawowego, określenie przyczyny ma kluczowe znaczenie przy wyborze postępowania leczniczego. W dzisiejszym artykule podpowiem, jak wybrać optymalną maść przeciwbólową i przeciwzapalną w leczeniu chorób stawów i jakie objawy powinny skłonić pacjenta, aby przerwał samoleczenie i udał się do lekarza.

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna – rodzaje

W aptece do wyboru mamy kilka grup maści, które mają za zadanie złagodzić ból oraz przywrócić nas do normalnego funkcjonowania. Najczęściej wykorzystywane są maści zawierające niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen czy diklofenak. Są to maści przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne bez recepty. Wykorzystać można również maści chłodzące lub rozgrzewające, maści z kolagenem, chondroityną, glukozaminą oraz maści ziołowe. W przypadku, gdy te grupy okażą się nieskuteczne, lekarz może zlecić zastosowanie maści przeciwbólowych i/lub przeciwzapalnych dostępnych tylko na receptę. Zawierają one wyższe dawki substancji czynnych lub substancje silniej działające niż w preparatach dostępnych bez recepty.

Maść przeciwbólowa i przeciwzapalna – jaką wybrać?

Rolą pacjenta jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o specyfice bólu. Aby zrobić to w sposób optymalny, należałoby odpowiedzieć na następujące pytania:

  • kto będzie stosował maść? – często pacjent przychodzi do apteki po leki dla innych osób– Gdzie odczuwany jest ból?
  • jaki jest stopień nasilenia bólu?
  • jaki to rodzaj bólu? – czy pojawia się „falami”, czy też nagle, jako tzw. „ból przebijający”?
  • czy ból jest zlokalizowany czy rozlany po całym ciele lub obszarze ciała?
  • czy ból jest związany z ruchem, emocjami lub innymi czynnikami? – często wydaje nam się, że wiemy co nas boli, jest to jednak tylko nasze wyobrażenie, a podłoże bólu może być zupełnie inne.

Dzięki tym informacjom zarówno lekarz, jak i farmaceuta, powinni zaproponować podstawowe metody leczenia. Wybór odpowiedniego preparatu jest w takiej sytuacji znacznie ułatwiony.

Powiązane produkty

Dlaczego wybrać maść przeciwbólową, a nie tabletki?

Produkty podawane miejscowo mają wiele korzyści. Jeśli choroba jest zlokalizowana i odnosi się do danego miejsca (np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów, bólu mięśni, przy urazach), to lepiej jest zastosować lek działający miejscowo.

Tabletki przeciwbólowe wykazują działanie drażniące błonę śluzową żołądka i nie wszyscy pacjenci mogą je przyjmować, np. ze względu na chorobę wrzodową żołądka, refluks, zgagę czy przyjmowane inne leki, które wchodzą w interakcję z preparatami przeciwbólowymi. W takim przypadku powinniśmy sięgnąć po maść przeciwbólową i przeciwzapalną lub żel przeciwbólowy działający miejscowo. Trzeba też dodać, że dobrze dobrany produkt przyspieszy proces leczenia. 

Popularne maści na stawy – składniki

„Dzień dobry, poproszę coś na stawy.” Z takim pytaniem każdego dnia mierzy się wielu farmaceutów. Z postaci leków dostępnych bez recepty mamy do wyboru przede wszystkim maści, kremy oraz żele przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Maść oraz krem utrzymują się na skórze dłużej niż żel. Żel natomiast wnika (i działa) szybciej. Maść przeciwbólowa na stawy czy na ból pleców dobrze się sprawdzi, jeśli nie jest stosowana pod ubraniem, a na odsłoniętą część skóry, gdyż może zostawiać na odzieży tłuste plamy. Niemniej wszystkie postaci leku są dobrze tolerowane przez pacjentów, kwestia tylko tego, która z nich jest dla nas wygodniejsza. Produkty te działają  przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo. Hamują także syntezę czynnika reumatoidalnego. 

Składniki najlepszych maści przeciwbólowych na stawy to:

  • Ibuprofen, naproksen – substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne. Polecane jako maść na ból kręgosłupa czy kolan (dla osób po urazach) oraz na reumatyzm.
  • Diklofenak – poza działaniem przeciwbólowym, ma również działanie przeciwobrzękowe. Polecany osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów oraz w bólach mięśniowych.

Maści przeciwbólowe – przeciwwskazania

Maści przeciwbólowe z wyżej wymienionymi substancjami można stosować tylko w I lub II trymestrze ciąży. Nie są polecane dzieciom do 12. roku życia oraz matkom karmiącym. Skóra, na którą nakładamy produkt powinna być czysta i bez urazów (ran, wysypek, bąbli).

Maści chłodzące na stawy

Najczęściej wykorzystywanym składnikiem chłodzącym mentol. Jest to substancja krystaliczna, która ma niską temperaturę topnienia i parowania. Przez te fizyczne procesy wywołuje ona miejscowe obniżenie temperatury, co odczuwamy jako działanie chłodzące. Podobne, chłodzące działanie będzie miała kamfora. Powiedzenie „znikać jak kamfora”, wzięło się z podobieństwa jej właściwości do mentolu. Wyjątkiem są preparaty zawierające kamforę w połączeniu ze spirytusem, będą one działały rozgrzewająco. Często o tym zapominamy, ale produkty chłodzące powinny być stosowane nie dłużej niż 10 dni i najlepiej pod kontrolą i za zgodą lekarza.

Maści rozgrzewające na stawy

Kluczowym składnikiem o działaniu rozgrzewającym w maściach przeciwbólowych na stawy jest kapsaicyna, produkt pozyskiwany z owoców pieprzowca. Kapsaicyna miejscowo podrażnia skórę, wywołując uczucie ciepła. Podobne działanie ma węgiel aktywny w połączeniu z żelazem. Produkt ten jest jednak gorzej tolerowany przez pacjentów niż maści lub plastry z kapsaicyną. Maści rozgrzewające należy używać z umiarem ze względu na działanie drażniące. Maści rozgrzewających na stawy nie powinno stosować się u dzieci poniżej 6. roku życia.

Maści na stawy z kolagenem, chondroityną, glukozaminą

Kolagen, chondroityna i glukozamina to składniki chrząstki stawowej. Stosuje się je raczej długotrwale (6–8 tygodni), gdyż jednorazowe podanie nie wywołuje zbyt silnego efektu terapeutycznego. Kolagen, poza tym, że jest bardzo ważnym elementem skóry, jest niezbędny do zachowania prawidłowej elastyczności stawów. Chondroityna chroni chrząstkę stawową przed urazami mechanicznymi, glukozamina natomiast stymuluje syntezę kolagenu. Produkty te raczej nie powodują skutków ubocznych.

Maści ziołowe na stawy

Preparaty ziołowe od wielu lat wspomagają nasze zdrowie. Naturalne wyciągi roślinne potrafią działać przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W ziołowych maściach przeciwbólowych na stawy często wykorzystuje się:

  • korzeń hakorośli – maść polecana na bóle reumatyczne,
  • ziele kasztanowca, arniki, rozmarynu – posiadają działanie przeciwbólowe i przeciw,zapalne,
  • liść mięty, ziele tymianku – mają działanie chłodzące i miejscowo znieczulające
  • szyszki chmielu – działają miorelaksacyjnie i przeciwzapalnie.

Maści przeciwbólowe na receptę

W momencie, kiedy preparaty bez recepty nie działają, należy udać się do lekarza po produkty na receptę. Lekarze do dyspozycji mają silne maści przeciwbólowe, np. z ketoprofenem. Preparatów z ketoprofenem nie poleca się dzieciom poniżej 15. roku życia, nie mogą go także stosować matki karmiące, ani kobiety w ciąży powyżej 6. miesiąca. Produkty te powinny być stosowane jedynie pod kontrolą lekarza.

Należy pamiętać, że przy wyborze produktu leczniczego, im więcej informacji udzielimy farmaceucie lub lekarzowi, tym łatwiej będzie wybrać odpowiedni lek, który pozwoli skutecznie kontrolować chorobę. Znaczenie mają również ogólny stan chorego oraz przyjmowane aktualnie leki.

W wielu przypadkach to właśnie farmaceuta i lekarz najlepiej doradzą postać, substancję i dawkę leku dostosowaną do naszych potrzeb.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij