Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja
Anna Posmykiewicz

Histerektomia – powikłania i rekonwalescencja

Macica jest jednym z narządów rodnych w organizmie kobiety. Jest to narząd nieparzysty, którego kształt czasami bywa porównywany do spłaszczonej gruszki. Macica jest zlokalizowana w miednicy mniejszej i leży pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą.

Jakie funkcje pełni macica?

Podstawową funkcją macicy w organizmie każdej kobiety jest przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej, która zagnieżdża się w przygotowanej specjalnie błonie śluzowej macicy. Z komórki jajowej będzie rozwijać się w macicy zarodek, a następnie płód. Krótko mówiąc  główną funkcją macicy jest zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju dziecka. W czasie ciąży macica znacznie zwiększa swoje wymiary.

W przypadku macicy niecieżarnej jej wymiary wynoszą zwykle: szerokość w najszerszym miejscu to około 4 cm, długość to około 7 cm, a grubość zwykle wynosi około 2,5 cm. W ciąży natomiast macica znacznie się powiększa, ulega bowiem rozciągnięciu przez rozwijające się w jej wnętrzu dziecko. Ponieważ macica jest bardzo elastyczna, zwiększa ona swoje wymiary na długość i szerokość w zależności od potrzeb rozwijającego się dziecka. Wraz z rozwojem ciąży zmniejsza się natomiast grubość ściany macicy, wynosi ona wtedy około 1,5 cm, co ma związek z rozciąganiem się macicy. W okresie ciąży znacznie też rośnie waga macicy. Macica nieciężarna waży zwykle około 50-60 gramów, zaś pod koniec ciąży jej masa może wzrosnąć nawet do 1 kg. 

Zdarzają się niestety sytuacje, w których zachodzi potrzeba usunięcia macicy z przyczyn zdrowotnych, co wiąże się z tym, że kobieta już nigdy nie będzie mogła mieć dzieci. 

Czym jest histerektomia? Kiedy się ją wykonuje?

Zabieg chirurgicznego usunięcia macicy to inaczej histerektomia. Ponieważ histerketomia jest zabiegiem, na skutek którego kobieta już nigdy nie będzie mogła zajść w ciążę, jest on wykonywany w ostateczności, kiedy stan kobiety jest naprawdę poważny.

Histerektomia jest wykonywana w sytuacji, kiedy u pacjentki doszło do wykrycia i rozwoju nowotworu, który jest nowotworem złośliwym i jest to jedyna metoda pozwalająca z nim walczyć. Ponadto, czasami histerktomia wykonywana  jest w sytuacji, kiedy w macicy rozwinął się guz łagodny, który jest tak duży, że nie da się go "wyłuszczyć" oraz uciska on na sąsiadujące z nim narządy i daje duże dolegliwości.

Czasami wskazaniem do histerektomii są także bardzo duże mięśniaki macicy, które dają bardzo obfite krwawienia – histerketomia z tego powodu bywa zwykle wykonywana jednak u kobiet, które nie będą chciały już więcej starać się o dzieci lub po prostu nie mogą już ich mieć, ponieważ są poza wiekiem reprodukcyjnym. 

Powiązane produkty

Rodzaje histerektomii 

Pierwszym rodzajem histerektomii jest usunięcie tylko samego trzonu macicy, mówi się wówczas o tzw. histerektomii częściowej. Czasami zachodzi potrzeba usunięcia zarówno trzonu, jak i szyjki macicy. Taki rodzaj zabiegu operacyjnego nosi nazwę histerketomii całkowitej. Czasami trzeba wykonać też histerektomię całkowitą z usunięciem jajników i jajowodów, gdzie poza macicą są również usuwane jajniki i jajowody.

Niekiedy wykonywany jest zabieg histerektomii radykalnej. Ten rodzaj zabiegu operacyjnego polega na całkowitym usunięciu macicy, górnej części pochwy oraz okolicznych węzłów chłonnych. Taki rodzaj histerektomii wykonywany jest wówczas, kiedy pacjentka operowana jest z powodu nowotworu złośliwego. 

Czy po zabiegu histerektomii mogą wystąpić jakieś powikłania?

W czasie zabiegu może dojść do obfitego krwawienia. Ponadto już po skończonym zabiegu zdarza się, że dochodzi do zakażenia rany pooperacyjnej, jak również w miejscu, gdzie w powłokach brzusznych operator zakładał szwy, może dojść do powstania krwiaka. Zdarza się, że w czasie zabiegu histerektomii dochodzi do uszkodzenia moczowodu, pęcherza moczowego lub jelita  są to jednak powikłania, które zdarzają się niesłychanie rzadko, można powiedzieć, że wręcz sporadycznie, jednak nie należy o nich zapominać, bowiem są one niebezpieczne dla zdrowia pacjentki.

Po zabiegu może dojść też do niedrożności jelit, jak również do zapalenia płuc. Do zapalenia płuc dochodzi zwykle wówczas, kiedy po zabiegu pacjentka zbyt długo leży, bowiem wtedy płuca nie są wystarczająco upowietrzone i pęcherzyki płucne zbyt słabo się rozciągają. 

W jaki sposób wykonuje się zabieg histerektomii?

Zabieg histerektomii może być wykonywany zarówno metodą klasyczną, jak i laparoskopową. W przypadku, kiedy lekarz decyduje się na wykonywanie operacji metodą klasyczną, może zrobić to, w zależności od rozległości zabiegu, z dostępu przezbrzusznego lub przezpochwowego. Czas trwania zabiegu uzależniony jest zarówno od jego rozległości, jak i od stanu zdrowia pacjentki, masy jej ciała oraz obecności w jamie brzusznej ewentualnych zrostów po innych zabiegach operacyjnych.

Jeśli zaś chodzi o czas rekonwalescencji po histerektomii, to najkrótszy jest on oczywiście po zabiegu laparoskopowym, zaś najdłuższy po operacji wykonanej z dostępu  przezbrzusznego. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl