Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?
Ewelina Sochacka

Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  1. Czym jest cellulit?
  2. Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny
  3. Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?
  4. Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?

Czym jest cellulit?

Cellulit, inaczej lipodystrofia gynoidalna (ang. ganoid lipodystrophy), to problem natury estetycznej charakteryzujący się występowaniem nierówności, guzków i wgłębień na powierzchni skóry – głównie w okolicach ud, pośladków, brzucha, ramion (skóra przypomina wówczas skórkę pomarańczy). Dotyczy on przede wszystkim kobiet. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się od 85% do nawet 98% pań. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie jest on charakterystyczny wyłącznie dla osób z nadmierną masą ciała, ale dotyka także te z prawidłowym BMI.

Cellulit rozwija się w kilku etapach, które charakteryzują się różnym stopniem nasilenia.

  1. W pierwszym cellulit jest praktycznie niewidoczny gołym okiem i nie powoduje widocznych zmian na powierzchni skóry – występują nieznaczne zaburzenia mikrokrążenia.
  2. W drugim etapie skórka pomarańczowa staje się zauważalna tylko wtedy, gdy ciało jest ściskane.
  3. W trzeciej fazie powstawania cellulitu jest on widoczny nawet bez uciskania skóry. Problemy z mikrokrążeniem nasilają się i prowadzą do większych obrzęków oraz widocznych zmian w strukturze skóry.
  4. Czwarty stopień to cellulit zaawansowany. Zazwyczaj pojawia się wtedy ból, tkanki stają się tkliwe, a pod palcami można wyczuć stwardnienia i guzki.

Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny

Etiologia cellulitu jest wieloczynnikowa. Przyczyną jego powstawania jest nieprawidłowy rozrost komórek tłuszczowych nazywanych adipocytami – ich wzmożony podział skutkuje zwiększeniem objętości i powstaniem nacisku na tkankę łączną. Powiększone adipocyty mogą też uciskać naczynia krwionośne i limfatyczne, co prowadzi do zaburzeń mikrokrążenia. Dodatkowo włókna kolagenowe, które otaczają grupy adipocytów, mogą ulegać fragmentacji. Wszystko to prowadzi do powstawania nierówności, wgłębień oraz obrzęków. Skóra staje się wiotka i mniej elastyczna. Cellulitowi mogą towarzyszyć również tzw. pajączki na nogach oraz mikrożylaki.

W jakich sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej? Do powstawania cellulitu prowadzi interakcja kilku czynników, które wpływają na strukturę skóry i tkanki podskórnej:

  • Hormony – odgrywają kluczową rolę w rozwoju cellulitu, szczególnie estrogeny (dlatego pojawienie się skórki pomarańczowej po raz pierwszy często ma miejsce w okresie pokwitania). Estrogeny mogą wpływać na przepuszczalność naczyń krwionośnych oraz sprzyjać zatrzymywaniu się wody i powstawaniu obrzęków.
  • Genetyka – predyspozycje genetyczne mają duży wpływ na powstawanie cellulitu. Geny mogą determinować rozkład tkanki tłuszczowej, strukturę tkanki łącznej, a także skłonność do występowania problemów z krążeniem.
  • Styl życia – siedzący tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu i dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone, tłuszcze nasycone i cukry mogą przyczyniać się do rozwoju cellulitu.
  • Stres – narażenie na przewlekły stres i brak odpowiedniej ilości snu mogą wpływać na wzrost poziomu kortyzolu we krwi, który może z kolei prowadzić do zwiększonego odkładania się tłuszczu i powstawania cellulitu.

Dowiedz się więcej o tym, jak wygląda brzuch stresowy i jak się go pozbyć


Powiązane produkty

Jak się pozbyć cellulitu z ud i pośladków?

Uda i pośladki są głównymi miejscami magazynowania tłuszczu u kobiet (w tkance podskórnej ud i pośladków włókna kolagenowe są ułożone równolegle, co sprzyja tworzeniu się komórek tłuszczowych), dlatego właśnie tam najczęściej powstaje cellulit. Warto wspomnieć, że cellulit nie jest chorobą, a stanem fizjologicznym, niemniej część kobiet chce się go pozbyć ze względów estetycznych.

Jakimi metodami walczyć z cellulitem?

  • Ćwiczenia fizyczne – regularna aktywność fizyczna, minimum 3-4 razy w tygodniu, poprawia krążenie, pomaga spalić nadmiar tłuszczu i wzmocnić mięśnie, co przyczynia się do redukcji cellulitu. Warto wykonywać zarówno ćwiczenia cardio, jak i siłowe, koncentrujące się przede wszystkim na mięśniach ud i pośladków.
  • Zdrowa dieta – dobrze zbilansowana dieta i dbanie o odpowiednią kaloryczność posiłków może znacząco wpłynąć na redukcję cellulitu. Należy unikać żywności wysokoprzetworzonej i słodzonych napojów oraz pamiętać o piciu dużej ilości wody.
  • Masaże specjalistyczne – masaż manualny wykonywany przez profesjonalistę, np. drenaż limfatyczny skoncentrowany na poprawie przepływu limfy, pomaga zredukować obrzęki i usunąć nagromadzone zbędne produkty metaboliczne.
  • Zabiegi na cellulit – gabinety kosmetologiczne oferują wiele technologii, które mogą pomóc w walce z cellulitem. Wśród nich znajdują się m.in.: lipoliza iniekcyjna, endermologia, karboksyterapia, mezoterapia igłowa, liposukcja ultradźwiękowa, kriolipoliza, elektrostymulacja. W celu dobrania właściwej metody należy skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem.
  • Masaże wykonywane w domu – zabiegi z użyciem rollerów, specjalnych rękawic do masażu czy gumowych baniek chińskich mogą pomóc zmniejszyć widoczność skórki pomarańczowej, wygładzić i uelastycznić skórę, jeżeli będą wykonywane regularnie (2-3 razy w tygodniu).
  • Szczotkowanie na sucho – złuszcza martwy naskórek, poprawia cyrkulację krwi i napięcie skóry, zwiększa też wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Masaż szczotką należy wykonywać w kierunku od stóp do pośladków.

Kosmetyki antycellulitowe – co zawierają i czy działają?

Kosmetyki na cellulit należy traktować jako działanie wspierające stosowanie dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej dawki ruchu. Nałożenie na skórę kremu czy balsamu może okazać się nieskuteczne, gdy nie zmienimy stylu życia. Natomiast w połączeniu z innymi metodami walki ze skórką pomarańczową kosmetyki antycellulitowe mogą znacząco poprawić wygląd ud i pośladków, likwidując nierówności i ujędrniając skórę. Jakich składników szukać w tego typu preparatach? Przede wszystkim kofeiny, guarany, L-karnityny, wyciągu z bluszczu pospolitego, borowiny, alg, wąkrotki azjatyckiej czy delikatnie złuszczających alfahydroksykwasów (kwasy AHA).

MAŚCI NA OPUCHNIĘTE NOGI

PEELINGI DO CIAŁA

KOSMETYKI ANTYCELLULITOWE

  1. P. Crosta, Everything you need to know about cellulite, [online] https://www.medicalnewstoday.com/articles/149465 [dostęp:] 28.05.2024.
  2. J. Marwicka i in., Cellulit. Przegląd zabiegów kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna” 2015, t. 4, nr 3.
  3. K. Janda i in., Cellulit - przyczyny, profilaktyka, leczenie, „Annales Academiae Medicae Stetinensis” 2014, t. 60, nr 1.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij