Depilacja twarzy
Anna Miros

Depilacja twarzy

Owłosienie na twarzy to problem nie tylko mężczyzn, ale także kobiet. Wąsik, pojedyncze ciemne włosy czy większe ilości jasnych włosów na twarzy są dla kobiet uciążliwe i powodują dyskomfort w codziennym życiu. Na szczęście w obecnych czasach istnieje wiele możliwości, aby walczyć z niechcianym owłosieniem. Jaki rodzaj depilacji warto wybrać, aby skutecznie pozbyć się włosów?

Wybór sposobu usuwania owłosienia zależy w większości: od rodzaju włosów (ilości melaniny we włosie) i ich grubości, typu skóry (wrażliwość, pigmentacja), od obszaru na jakim występują, od stylu życia, od tego w jakim czasie mają zniknąć i co jaki czas chcemy stosować metodę depilacji, a także od możliwości finansowych.

Depilację możemy wykonywać w domu – są to sposoby z reguły nie drogie oraz szybkie i łatwe do wykonania, ale nie są trwałe i należy je powtarzać co kilka dni lub tygodni. Metody inwazyjne wykonywane w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej są droższe, jednak o wiele bardziej skuteczne i wystarczają na lata. 

Depilacja w domu

•    Usuwanie włosów pęsetą
Popularny sposób usuwania włosów z twarzy. Najczęściej dotyczy ona włosów na łuku brwiowym i pojedynczych ciemnych włosów nad górną wargą albo w innej okolicach twarzy. Jest to metoda skuteczna, lecz bardzo uciążliwa, nie sprawdza się przy większej ilości włosów. 

•    Golenie maszynką
Jeden z najgorszych sposobów depilacji włosów na twarzy dla kobiet, gdyż powoduje podrażnienie oraz sprawia, że włosy stają się twardsze, grubsze i mocniejsze. Należy go stosować w sytuacjach ekstramalnych, gdyż jest to efekt krótkotrwały do 2-3 dni. 

•    Kremy do depilacji
Prosta i szybka metoda usuwania owłosienia. Wystarczy nałożyć specjalny krem na owłosiony obszar twarzy i po kilku minutach zetrzeć go szpatułką, zgodnie z instrukcją producenta. Niestety efekty utrzymują się przez około 7 dni. Kolejnym minusem tej metody jest możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Przed zastosowaniem kremu do depilacji należy wcześniej nałożyć krem na niewielką powierzchnię skóry (np. na nadgarstku) i sprawdzić jak zareaguje skóra. Przy wyborze kremu do depilacji należy zwrócić uwagę do jakiego rodzaju skóry i na jaki obszar ciała jest przeznaczony oraz czy zawiera substancje łagodzące i nawilżające np. aloes, rumianek, glicerynę.

•    Depilacja woskiem 
Bardzo skuteczna metoda. Efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Można ją wykonać w domu - przy pomocy specjalnych plastrów z woskiem, które rozgrzewamy w dłoniach, przyklejamy zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa oraz zrywamy pod włos. Depilację woskiem wykonuje się także w gabinecie kosmetycznym przy pomocy ciepłego wosku w puszce lub w rolce oraz plastrów do depilacji. Po usunięciu włosów za pomocą tej metody skóra jest podrażniona, zaczerwieniona przez kilka-kilkanaście godzin. Należy ją w tym czasie odpowiednio nawilżać. Przygotowanie polega na zapuszczeniu odpowiedniej długości włosów około 3-4 milimetrów, aby wosk mógł się do nich przykleić. Depilacji woskiem nie powinny stosować osoby ze skórą naczynkową oraz wrażliwą.

•    Depilacja pastą cukrową
Naturalny sposób na usunięcie owłosienia na kilka tygodni. Jest mniej bolesny od woskowania, gdyż pasta nie przykleja się do skóry, ale do włosa oraz może być stosowany przy skórach wrażliwych i naczynkowych. Pastę cukrową można samemu zrobić w domu lub kupić już gotową. Składa się z cukru, soku z cytryny, a czasami dodawane są wyciągi ziołowe.

Depilacja w gabinecie kosmetycznym/medycyny estetycznej

•    Laser 
Jedna z najskuteczniejszych metod usuwania owłosienia, niestety nadal dość droga. Jej działanie polega na niszczeniu mieszków włosowych za pomocą wiązki lasera (najczęściej diodowego). Światło lasera jest pochłaniane głownie przez melaninę (barwnik włosów i skóry), następnie zachodzi reakcja termiczna, która uszkadza cebulkę włosa. Najlepsze efekty uzyskuje się zatem u osób z jasną karnacją oraz bardzo ciemnymi włosami. Niestety nie są to zabiegi skuteczne w przypadku włosów jasnych i siwych, z uwagi na niewielką ilość melaniny.

Przygotowanie do zabiegu:
•    Przed pierwszym zabiegiem (24h przed) należy wykonać próbę uczuleniową, aby sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna. 
•    Najczęściej dzień przed zabiegiem należy zgolić włosy w miejscu depilacji, skóra powinna być czysta, niczym nie posmarowana. 
•    Przez około 4-8 tygodni nie można wyrywać włosów, można je golić, przycinać lub stosować kremy do depilacji.
•    Skóra nie może byś sucha i podrażniona, należy ją odpowiednio nawilżać kremami lub balsamami.

Przeciwwskazania: ciąża i karmienie piersią; stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek) i leków światłouczulających (retinoidy, tetracykliny); aktywna opalenizna (nie wolno się opalać i korzystać z solarium min. 1 miesiąc przed zabiegiem); depilacja pęsetą, woskiem, depilatorem (4 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać wyrywania włosów); skłonność do przebarwień, bliznowców, keloidów; bielactwo; łuszczyca; rybia łuska; zmiany skórne bakteryjne, grzybicze, wirusowe; aktywna opryszczka; peelingi (nie stosować 2 tygodnie przed zabiegiem; kremy z retinolem (nie stosować 4 tygodnie przed zabiegiem); samoopalacze (nie stosować 2 tygodnie przed zabiegiem).

Po zabiegu
Skóra może być zaczerwieniona, podrażniona. Może występować miejscowy obrzęk, pieczenie oraz pojedyncze strupki. Należy osuszać ją delikatnie i stosować kosmetyki łagodzące oraz nawilżające, zawierające np. alantoinę, panthenol. Należy unikać kosmetyków drażniących oraz złuszczających. Przez kilka dni należy nie korzystać z basenu oraz sauny. Pamiętajmy, że bezwzględnie przeciwwskazane jest opalanie się przez minimum 2-4 tygodnie po zabiegu. Konieczne jest stosowanie w tym czasie kremów z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50, aby nie powstały przebarwienia.

•    Elektrokoagulacja
Bardzo skuteczna metoda depilacji. Wykorzystuje działanie prądów o wysokiej częstotliwości (HF). Zabieg polega na wprowadzeniu cienkiej elektrody emitującej prąd elektryczny do mieszka włosowego, w celu zniszczenia korzenia mieszka włosowego. Elektrokoagulację stosuje się na małych obszarach ciała, w szczególności przy usuwaniu owłosienia na brodzie, szyi, bakach oraz nad górną wargą. Jest szczególnie polecana dla osób o posiadających włosy bardzo jasne lub siwe, gdyż niszczy mieszek włosowy bez względu na kolor włosa (ilość melaniny we włosie). Po zabiegu może wystąpić obrzęk oraz zaczerwienienie (ustępuje po kilku godzinach), a także niewielkie strupki. 

Główne przeciwwskazania do elektrokoagulacji: ciąża, karmienie piersią, choroby neurologiczne (padaczka), rozrusznik serca, implanty metalowe, choroby serca (zastawkowe wady serca, arytmia), infekcje skórne bakteryjne, wirusowe i grzybicze, nowotwory, skłonność do bliznowców lub keloidów, stany zapalne, epilepsja, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Zarówno zabiegi laserowe, jak i elektokoagulację należy powtarzać (około 3-5 razy), gdyż włosy są w trzech fazach wzrostu (anagen, katagen, telogen). Każdy włos musi zostać zniszczony w fazie wzrostu (anagen), wtedy następuje zniszczenie brodawki i komórek zarodkowych włosa.

Przed zabiegami laserowymi oraz elektrokoagulacją należy skonsultować się z kosmetologiem/dermatologiem co najmniej miesiąc wcześniej, aby wykluczyć przeciwwskazania oraz odpowiednio przygotować się do zabiegu. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij