Jak dbać o włosy przetłuszczające się?
Anna Miros

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Piękne włosy to pożądany atrybut każdej kobiety. Niestety czasami włosy wyglądają nieestetycznie, sklejają się, nadmiernie się błyszczą oraz są pozbawione objętości. Przyczyną takiego niekorzystnego wyglądu jest nadmierne wydzielanie sebum (łoju) przez gruczoły łojowe skóry głowy. Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów oraz jak powinna wyglądać ich pielęgnacja?

Włosy przetłuszczające się są wynikiem nadmiernej produkcji łoju spowodowanej m.in.:

  • uwarunkowaniami genetycznymi,
  • zaburzeniami hormonalnymi związanymi np. z okresem dojrzewania,
  • nieodpowiednią pielęgnacją skóry głowy – stosowaniem dużej ilości kosmetyków obciążających włosy,
  • niezdrową dietą bogatą w produkty przetworzone,
  • stosowaniem niektórych leków.

Często włosy przetłuszczające się występują w połączeniu z łojotokiem i trądzikiem na twarzy, może również pojawić się łupież tłusty oraz wypadanie włosów. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem lub endokrynologiem, aby wykluczyć choroby skóry i/lub zaburzenia hormonalne. Natomiast jeśli przyczyną nadmiernego wydzielania łoju jest nieodpowiednia pielęgnacja włosów, wówczas warto zastosować poniższe wskazówki, aby zachować ich świeży wygląd na dłużej.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

  • Mycie

Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują. Włosy przetłuszczające najczęściej myje się codziennie, warto robić to rano, gdyż w nocy mogą się bardziej przetłuszczać i dłużej zachowamy estetyczny wygląd. Bardzo ważny jest dobór szamponu. Do codziennego stosowania należy stosować delikatny szampon, najlepiej bez SLS, SLES, silikonów oraz substancji drażniących. Co 2-3 dzień warto stosować kosmetyk przeznaczony typowo do włosów tłustych, przetłuszczających się np. z pokrzywą, czarną rzepą, glinką, który zmniejszy wydzielanie sebum. Warto myć i spłukiwać włosy letnią wodą, ponieważ gorąca woda pobudza gruczoły łojowe do produkcji sebum. W sytuacjach awaryjnych można zastosować suchy szampon, który w prosty i szybki sposób odświeży włosy bez dodatkowego mycia włosów.

  • Odżywianie

Włosy przetłuszczające się, jak każdy inny rodzaj włosów, należy intensywnie pielęgnować – nawilżać i odżywiać. Jeśli tego nie zrobimy, włosy będą przetłuszczać się u nasady, a ich końce staną się suche i łamliwe. Jednym ze sposobów pielęgnacyjnych przetłuszczających się włosów jest nakładanie odżywki lub maski np. na godzinę przed myciem włosów, wówczas uzyskujemy odpowiednie odżywienie włosów bez obciążenia ich. Jeśli brakuje nam czasu na taką pielęgnację, należy pamiętać, aby nie nakładać kosmetyków pielęgnacyjnych bezpośrednio na skórę głowy ale „od ucha w dół” lub tylko na same końcówki. Warto stosować olejowanie włosów, nakładając olej roślinny 1-3 godziny przed myciem głowy. Do włosów przetłuszczających się najlepiej wybrać olej rycynowy, jojoba albo arganowy – można użyć także gotowych mieszanek lub wcierek. Olejowanie włosów sprzyja regulacji pracy gruczołów łojowych, wiec oprócz odżywionych, gładkich włosów możemy zmniejszyć wydzielanie sebum.

Dodatkowe wskazówki:

  • Fryzury powinny być jak najmniej przylegające do skóry głowy.
  • Należy unikać gorących kąpieli oraz przebywania w mocno ogrzewanych pomieszczeniach.
  • Okrycia głowy powinny być przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów np. bawełny.
  • Do suszenia włosów należy używać chłodny lub letni nawiew suszarki. Najlepiej suszyć włosy głową w dół.
  • Należy często myć szczotki oraz czyścić prostownicę.
  • Pamiętać, aby jak najmniej dotykać włosy – przez częste dotykanie skóry głowy i włosów, pobudzamy gruczoły łojowe oraz przenosimy sebum na całe włosy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Świecowanie uszu – czy jest bezpieczne? Czym jest? Gdzie kupić świece do uszu?

    Świecowanie uszu to najbardziej znane alternatywne podejście do usuwania zalegającej woskowiny usznej. Zabieg polega na umieszczeniu w uchu pustej, pokrytej woskiem świecy, która ma oczyścić kanał słuchowy. Świecowanie uszu nazywane jest również konchowaniem uszu lub zabiegiem woskowania (nie mylić z depilacją woskiem). Zwolennicy tej metody twierdzą, że jest ona szybka i bezpieczna oraz że zapalenie świecy powoduje zasysanie rozpuszczonej ciepłem woskowiny, która wyciągana jest w ten sposób z ucha. Jak jest naprawdę i na czym polega ten zabieg?

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Domowe sposoby na opuchnięte oczy

    Zmęczenie, zbyt mało snu, godziny pracy przed komputerem, wpatrywanie się w ekran smartfona czy zła dieta to tylko niektóre powody opuchniętych oczu. Cienie oraz worki pod oczami są najbardziej zauważalne rano – wstajemy z łóżka i w lustrze ledwie rozpoznajemy swoją twarz – a także wieczorem po ciężkim dniu pracy. Na szczęście jest wiele domowych sposobów na zdrowy i rześki wygląd.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Kolagen – właściwości i zastosowanie. Jaki ma wpływ na zdrowie?

    Kolagen to główne białko budulcowe każdego organizmu zwierzęcego – w tym również ludzkiego. Pełni funkcje strukturalne praktycznie we wszystkich tkankach, stanowiąc tym samym około 1/3 ogółu białek organizmu. Przyjrzyjmy się bliżej jego budowie, funkcjom i zastosowaniu.

  • Kwas migdałowy w kosmetykach na trądzik i zmarszczki. Jak go stosować? Z czym nie łączyć?

    Ciemne plamy, zmarszczki, szorstkość skóry czy trądzik to problemy związane z cerą, z którymi wiele osób chce się uporać. Przy pomocy kwasów można zdyscyplinować skórę i poprawić jej kondycję. Trzeba jednak wiedzieć, jak umiejętnie je stosować. Jednym z najbardziej uniwersalnych kwasów, który pomoże poradzić sobie z powyższymi problemami, jest kwas migdałowy. Z czym dobrze jest go łączyć? Co zrobić, żeby skóra nie była podrażniona, a jej stan jeszcze gorszy niż przed rozpoczęciem jego stosowania?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij