cząsteczki tłuszczu w krwioobiegu
Agnieszka Gierszon

Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  1. Czym są lipidy?
  2. Co to jest lipidogram? Na czym polega badanie profilu lipidowego i jak wygląda?
  3. Lipidogram – kiedy wykonać badanie? Wskazania
  4. Lipidogram – przygotowanie do badania
  5. Lipidogram – jakie są normy?
  6. Lipidogram – interpretacja wyników
  7. Lipidogram – gdzie wykonać badanie i jaka jest cena?
  8. Zaburzenia profilu lipidowego – leczenie i dieta

Czym są lipidy?

Lipidy (tłuszcze) to naturalne, nierozpuszczalne w wodzie związki organiczne, które obok węglowodanów stanowią główne źródło energii dla organizmu ludzkiego. Lipidy endogenne stanowią też budulec błon komórkowych i pełnią wiele kluczowych funkcji związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układów i narządów, jak choćby wytwarzanie hormonów, magazynowanie energii, ułatwianie absorpcji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), przezbłonowy transport niektórych substancji, a także funkcje ochronne i barierowe.

Lipidy wchodzące w skład diety człowieka mogą mieć pochodzenie roślinne lub zwierzęce. Istotne jest, by stanowiły ok. 30-35% wszystkich składników odżywczych oraz by ich spożycie nie przekraczało przyjętych norm, ponieważ nadmierne odkładanie lipidów w postaci tkanki tłuszczowej oraz w naczyniach krwionośnych może skutkować chorobami sercowo-naczyniowymi i zwiększać ryzyko udaru mózgu.

Co to jest lipidogram? Na czym polega badanie profilu lipidowego i jak wygląda?

Badanie profilu lipidowego, popularnie zwane też lipidogramem, dostarcza dokładnych informacji o ewentualnych zaburzeniach lipidowych u pacjenta i pozwala określić ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i udaru mózgu. Składa się zwykle z pakietu oznaczeń:

W uzasadnionych przypadkach badanie profilu lipidowego można poszerzyć o oznaczenie poziomu cholesterolu lipoprotein o bardzo niskiej gęstości (VLDL-C) oraz lipoproteiny a (Lp (a)) i apolipoproteiny B (apoB). Niekiedy do wyników dołącza się również tak zwane „wartości wyliczane”, np. stosunek cholesterol całkowity/ HDL-cholesterol albo określenie stopnia ryzyka sercowo-naczyniowego w oparciu o wyniki profilu lipidowego, wieku i płci pacjenta.

Badanie wykonuje się z próbki krwi żylnej pobranej zwykle ze zgięcia łokciowego pacjenta. Krew do badania pobiera się w warunkach codziennej diety i aktywności fizycznej pacjenta.

W aptekach dostępne są również domowe testy paskowe do samokontroli pacjenta, które pozwalają na pomiar poziomu cholesterolu we krwi pobranej z opuszki palca, charakteryzujące się nawet 90-procentową dokładnością.

Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku uzyskania w teście paskowym nieprawidłowych wyników i tak konieczne będzie powtórzenie badania z krwi żylnej w medycznym laboratorium diagnostycznym.

Lipidogram – kiedy wykonać badanie? Wskazania

Badanie profilu lipidowego wykonuje się nie tylko w przypadku diagnostyki i monitorowania leczenia zaburzeń lipidowych u pacjentów, ale także jako badanie profilaktyczne, pozwalające ocenić ryzyko sercowo-naczyniowe, w tym ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, zawału serca, miażdżycy bądź udaru.

Badanie lipidogramu powinny więc wykonywać profilaktycznie co pięć lat także osoby zdrowe, bez dodatkowych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego.

Częściej niż raz na pięć lat lipidogram powinny oznaczać osoby z grup podwyższonego ryzyka sercowo-naczyniowego, czyli m.in.:

  • kobiety powyżej 55. i mężczyźni powyżej 45. roku życia,
  • osoby palące papierosy,
  • osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze,
  • diabetycy,
  • pacjenci z chorobami nerek, wątroby, dróg żółciowych lub tarczycy,
  • pacjenci z otyłością, nadwagą lub chorobą serca w wywiadzie klinicznym i/lub rodzinnym.

W przypadku dzieci i młodzieży badanie profilu lipidowego nie wchodzi zwykle w skład rutynowych badań przesiewowych, chyba że młodzi pacjenci sami znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka z uwagi na obciążony wywiad rodzinny lub kliniczny (otyłość, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, nieodpowiednia, wysokotłuszczowa dieta, palenie tytoniu).

Lipidogram – przygotowanie do badania

Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z roku 2016 nie ma konieczności, by pacjent do badania pełnego profilu lipidowego pozostawał na czczo. Diagnostykę z próbki pobranej na czczo, tj. po ok. 10-12-godzinnym poście, należy powtórzyć u tych pacjentów, u których stężenie trójglicerydów w próbce pobranej nie na czczo przekracza 5 mmol/L (440 mg/dL).

Lipidogram – jakie są normy?

Normy w badaniu lipidogramu nie na czczo u zdrowych osób przedstawiają się w następujący sposób:

  • stężenie cholesterolu całkowitego nie powinno przekraczać wartości 5 mmol/L (190 mg/dL),
  • stężenie cholesterolu LDL nie powinno przekraczać 3 mmol/L (115 mg/dL),
  • stężenie cholesterolu HDL powinno być wyższe niż 1 mmol/L (40 mg/dL) u mężczyzn i 1,3 mmol (50 mg/dL) u kobiet,
  • stężenie trójglicerydów nie powinno przekraczać 2 mmol/L (175 mg/dL).

Zakresy referencyjne dla oznaczeń poszczególnych frakcji lipidów wykonanych z próbki krwi pobranej od pacjenta na czczo są w zasadzie identyczne, z zastrzeżeniem, że wartość stężenia trójglicerydów w próbce pobranej na czczo nie powinna być wyższa niż 1,7 mmol/L (150 mg/dL).

Powiązane produkty

Lipidogram – interpretacja wyników

Jeśli wyniki badania cholesterolu całkowitego przekraczają przyjęte normy, u pacjenta występuje hipercholesterolemia, związana zwykle z nieodpowiednią dietą – bogatą w cukry, tłuszcze nasycone i trans nienasycone kwasy tłuszczowe (tłuszcze trans), duże ilości soli i/lub alkoholu – cukrzycą, niedoczynnością tarczycy, chorobami trzustki lub dróg żółciowych. Obniżony poziom cholesterolu całkowitego występuje u pacjentów z zaburzeniami wchłaniania, chorobami onkologicznymi, po zawałach serca lub u osób z nadczynnością tarczycy.

Próbka krwi w lipidogramie
Jakie są normy cholesterolu we krwi?

Podwyższony poziom cholesterolu LDL („złego”) występuje głównie przy nieodpowiedniej diecie, a także w przebiegu niedoczynności tarczycy, cukrzycy lub przewlekłej niewydolności nerek. Obniża się w hipo- lub abetalipoproteinemii i u pacjentów niedożywionych, na dietach głęboko niedoborowych albo z zaburzeniami wchłaniania.

Stężenie trójglicerydów wzrasta ponad normę u pacjentów z dyslipidemiami o podłożu genetycznym lub nabytymi, u osób z otyłością bądź nadwagą, w cukrzycy, dnie moczanowej i przy niewydolności tarczycy. Spadek poziomu TG koreluje zwykle ze spadkiem poziomu „złego” cholesterolu LDL.

Poziom „dobrego” cholesterolu HDL spada poniżej wskazanych wartości u pacjentów otyłych i z nadwagą, prowadzących wysokotłuszczową i niskobłonnikową dietę, u osób palących tytoń i pijących duże ilości alkoholu, za to unikających aktywności fizycznej. Sposobem na utrzymanie stężenia cholesterolu HDL na właściwym poziomie jest stosowanie zdrowej diety i zachowanie dobrej kondycji.

Lipidogram – gdzie wykonać badanie i jaka jest cena?

Koszt badania poziomu lipidów zostanie zrefundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jeżeli pacjent otrzyma skierowanie na badanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub odpowiedniego specjalisty, np. kardiologa. W sytuacji, gdy pacjent sam zdecyduje się na wykonanie badania prywatnie, jego cena wyniesie około 25-45 zł – w zależności od lokalizacji laboratorium i stosowanej przez nie metody. W obu przypadkach czas oczekiwania na wynik nie powinien przekraczać jednego dnia roboczego.

Zaburzenia profilu lipidowego – leczenie i dieta

Zasady leczenia pacjentów z podwyższonym poziomem cholesterolu całkowitego i/lub cholesterolu LDL lub trójglicerydów ustala się w oparciu o wywiad kliniczny i rodzinny oraz przy oszacowaniu ryzyka sercowo-naczyniowego. Pacjentowi zawsze proponuje się przejście na niskotłuszczową i wysokobłonnikową dietę oraz wprowadzenie systematycznej aktywności ruchowej, prowadzącej do zmniejszenia masy ciała, dopiero w następnej kolejności włącza się leczenie – zawsze pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Schemat leczenia farmakologicznego powstaje w oparciu o docelowe wartości cholesterolu LDL u pacjentów i różni się w zależności od stanu klinicznego pacjenta, stąd inne wartości docelowe stosowane będą u osób z cukrzycą lub chorobami układu krążenia, a inne u osób z większą liczbą czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. W celu monitorowania leczenia u pacjenta regularnie powtarza się diagnostykę profilu lipidowego.

  1. M. Banach, P. Burchardt, K. Chlebus i in., WYTYCZNE PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT DIAGNOSTYKI I LECZENIA ZABURZEŃ LIPIDOWYCH W POLSCE 2021, Lekarz POZ Suplement, 2021.
  2. Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej, pod red. A. Dembińskiej-Kieć, J. Naskalskiego i B. Solnicy, wyd. IV, Wrocław 2018.
  3. Choroby układu krążenia, pod red. A. Budaj, W. Leśniak, w: Interna Szczeklika 2019. Kraków 2019.
  4. Profil lipidowy - test bezpłatny w ramach Profilaktyka 40 Plus, [online] https://www.labtestsonline.pl/test/profil-lipidowy [dostęp 02.09.2023].
  5. Zaburzenia lipidowe – zalecenia i jadłospis, [online] https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/choroby-ukladu-krazenia/zaburzenia-lipidowe-zalecenia-i-jadlospis/ [dostęp 02.09.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie badania należy zrobić, żeby sprawdzić pracę tarczycy?

    Badanie poziomów hormonów, które wpływają na pracę tarczycy, powinno się wykonywać regularnie, a nie tylko wówczas, kiedy u pacjenta występują charakterystyczne objawy zaburzeń pracy tego gruczołu. Które badania wchodzą w skład trójki tarczycowej, jak obliczyć konwersje i ile to kosztuje?

  • Cukrzyca – przyczyny, objawy, typy, diagnostyka i leczenie

    Cukrzyca to choroba, na którą cierpi coraz więcej ludzi. Zapadają na nią nie tylko osoby starsze, ale także dzieci. Bez odpowiedniego leczenia może wywołać niekorzystne następstwa zdrowotne i znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Życie z cukrzycą wbrew pozorom wcale nie jest słodkie. 

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij