kobieta aplikuje odżywkę na mokre włosy
Ewelina Sochacka

Czym są emolienty do włosów? Jak ich używać, żeby włosy nie wyglądały jak tłuste strąki?

Co wybrać – humektanty, proteiny, emolienty do włosów czy może produkty PEH? Osoby, które znają tajniki tzw. włosingu, poruszają się wśród produktów do pielęgnacji jak ryby w wodzie. Doskonale wiedzą, którego produktu potrzebują ich włosy na danym etapie. W tym artykule sprawdzimy, czym są emolienty, jak działają i kto powinien sięgać po nie częściej niż po inne składniki w szamponach, a może przede wszystkim w odżywkach, maskach czy kremach do włosów.

  1. Emolienty do włosów – czym są?
  2. Jak szukać emolientów w kosmetykach do włosów?
  3. Kto powinien używać emolientów do włosów?
  4. Jak poprawnie stosować emolienty do włosów?
  5. Po czym poznać, że włosy są przeemolientowane? Nadmiar emolientów
  6. Jak wyglądają włosy z niedoborem emolientów?

Emolienty do włosów – czym są?

Emolienty to składniki pielęgnacyjne dodawane do receptury kosmetyków do włosów i skóry. Słowo „emolient” jest pochodzenia łacińskiego (łac. emolliere) i w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza „zmiękczać”. Właśnie tak emolienty działają na włosy – zmiękczają je, nawilżają, natłuszczają i regenerują. Tworzą na włosach – na ich powierzchni – specjalną warstwę zabezpieczającą, dzięki której nie są one narażone na utratę wilgoci. Emolienty mogą pomóc uchronić włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi, zbyt wysoką temperaturą czy szkodliwym działaniem promieni UV. Ich działanie nawilżające nie jest jednak bezpośrednie.

Emolienty mają najczęściej charakter hydrofobowy, czyli zabezpieczają włos w taki sposób, żeby nie tracił on zgromadzonej wewnątrz wilgoci. Emolienty nie działają więc wewnątrz włosa jako nawilżacz, tylko izolują włos (lub skórę).

Jak szukać emolientów w kosmetykach do włosów?

Emolienty znajdują się w ogromnej liczbie kosmetyków do pielęgnacji zarówno skóry, jak i włosów – w szamponach, odżywkach, serum, czasami w peelingach trychologicznych i wcierkach. Można także postawić na emolienty w czystej postaci, wybierając oleje do włosów. W kosmetykach warto szukać wszelkich olejów roślinnych, olejów odzwierzęcych (lanolina), polimerów (w tym silikonów – końcówki ich nazw to najczęściej -conol, -xane, -cone), parafiny (mineral oil), wazeliny, maseł roślinnych, nafty kosmetycznej czy trójglicerydów (np. caprylic/capric acid triglyceride).

Powiązane produkty

Kto powinien używać emolientów do włosów?

Z emolientów do włosów mogą korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia porowatości włosów – niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Niemniej najrzadziej powinny sięgać po niego osoby, które mają najgładsze włosy – niskopory. Dlaczego? Otóż łuska włosów tych osób jest domknięta, stąd też efekt tafli na ich głowie. Emolienty mogą więc nadmiernie obciążyć włosy. Przy bardziej rozchylonych łuskach włosa, czyli w przypadku średnio- i wysokoporów, dobrze jest wiedzieć, jaki emolient będzie najlepszy, ponieważ ze względu na wielkość cząsteczki nie każdy będzie w stanie zabezpieczyć cały włos.

Wybór najlepszego emolientu do rodzaju włosów
Dlaczego włosy po emolientach się puszą?

Najlepsze emolienty dla włosów niskoporowatych (należy pamiętać o rozsądnych ilościach produktu i rzadszym stosowaniu):

  • olej kokosowy,
  • masło murumuru,
  • masło shea,
  • masło babassu,
  • masło mango,
  • masło kakaowe.

Najlepsze emolienty dla włosów średnioporowatych (to głównie oleje nasycone, o średniej wielkości cząsteczce):

  • olej arganowy,
  • olej moringa,
  • olej awokado,
  • olej ze słodkich migdałów,
  • olej makadamia,
  • olej awokado.

Najlepsze emolienty dla włosów wysokoporowatych (to głównie oleje wielonienasycone, można stosować je najczęściej):

  • olej z pestek malin,
  • olej lniany,
  • olej z wiesiołka,
  • olej z nasion bawełny,
  • olej z kiełków pszenicy,
  • olej konopny.

Jak poprawnie stosować emolienty do włosów?

Emolienty stosowane są najczęściej jako ostatni etap pielęgnacji włosów. Najlepiej wcześniej użyć produktu nawilżającego, który „domkniemy” emolientem, zamykając wilgoć we wnętrzu włosa. Najczęściej nie oznacza jednak zawsze. Istnieje bowiem zabieg emulgacji oleju z włosów, który możemy wykonać, kiedy decydujemy się na olejowanie włosów i nie chcemy pozostawić lepkiej warstwy tłuszczu na ich powierzchni. Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Nałóż olej na włosy i pozostaw go na ich powierzchni przez pewien czas – przynajmniej 40 minut, ale może to być nawet cała noc.
  2. Zmocz włosy ciepłym strumieniem i odsącz je z nadmiaru wody.
  3. Nałóż odżywkę emolientową, która pomoże zemulgować tłustą warstwę z powierzchni włosów.
  4. Spłucz odżywkę i umyj włosy szamponem.
  5. Nałóż na włosy odżywkę, np. proteinową. Poczekaj chwilę i dokładnie spłucz włosy.
  6. Przed suszeniem włosów domknij pielęgnację np. silikonowym serum do włosów.

Jest to tak zwana metoda OMO, czyli stosowanie produktów w kolejności odżywka (O), szampon (M), odżywka (O).

Dowiedz się więcej i poznaj 5 sposobów na puszące się włosy. Sprawdź na DOZ.pl

Po czym poznać, że włosy są przeemolientowane? Nadmiar emolientów

Nadmiar emolientów najszybciej zauważą osoby z włosami niskoporowatymi. Jeśli przesadzą ze stosowaniem emolientów, od razu dostrzegą, że włosy nie są sypkie, a posklejane, krótko po umyciu będą wyglądały na tłuste, obciążone i bez objętości. Nadmiar emolientów będzie się objawiał także w postaci zbitych kosmyków, które co chwilę trzeba rozczesywać, aby włosy stały się jedną warstwą.

Jeśli przesadzimy z ilością emolientów, dobrze jest odpuścić sobie przez kilka dni ich nakładanie, a także zastosować np. szampon oczyszczający włosy i skórę głowy z nadmiaru produktów do ich pielęgnacji.

Jak wyglądają włosy z niedoborem emolientów?

Jak już wspomniano, włosy poddane pielęgnacji z użyciem emolientów powinny być lśniące, wygładzone, sypkie i błyszczące. Włosy, które potrzebują emolientów, będą z kolei szorstkie, o nierównej powierzchni, matowe, suche w dotyku, napuszone. Bardzo charakterystyczną cechą włosów z niedoborem emolientów jest to, że nadmiernie się elektryzują. Dobrze jest pamiętać, że za dobrą kondycję włosów odpowiadają nie tylko kosmetyki do włosów, niezależnie od ich składu i naszej wiedzy dotyczącej włosingu. Piękne włosy to przede wszystkim efekt naszego stylu życia, w tym diety, ilości snu i stresu, obecności ewentualnych niedoborów witamin i minerałów czy zaburzeń związanych z gospodarką hormonalną.

Sprawdź, jakie witaminy i minerały na włosy w tabletkach znajdziesz na DOZ.pl

  1. Za dużo emolientów w pielęgnacji włosów, www.loczek.pl [online] https://loczek.pl/za-duzo-emolientow-w-pielegnacji-wlosow/ [dostęp:] 26.09.2023.
  2. Proteiny, emolienty i humektanty – wszystko co musisz o nich wiedzieć, www.hairstore.pl [online] https://www.hairstore.pl/blog/proteiny-emolienty-humektanty/ [dostęp:] 26.09.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij