Dziecko podczas fluoryzacji w gabinecie dentystycznym
Barbara Chmielewska

Fluoryzacja zębów – na czym polega zabieg?

Fluoryzacja to skuteczne narzędzie w walce z próchnicą  zarówno u dzieci, jak i w przypadku zębów stałych u dorosłych. Warto wiedzieć, jaka jest cena tego zabiegu i jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia.

Związki fluoru skutecznie zapobiegają rozwojowi próchnicy zębów mlecznych i stałych. Służą także do leczenia wczesnych zmian próchnicowych. Są rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia I Światową Federację Dentystyczną.

Fluoryzacja – co to za zabieg, jakie są wskazania?

Fluoryzacja w gabinecie dentystycznym polega na zastosowaniu preparatów zawierających związki fluoru w stężeniach wyższych niż dopuszczalne w preparatach do użytku domowego. Mogą mieć one postać lakierów, żeli lub pianek. Różnią się nie tylko formą preparatu, ale również stężeniem związków fluoru. Niektóre preparaty zawierają dodatkowe związki i substancje (fosfopeptyd kazeiny – amorficzny fosforan wapnia, ksylitol), zwiększające przeciwpróchnicze i naprawcze w stosunku do szkliwa, działanie fluoru.

Zabieg wskazany jest u osób z podwyższonym ryzykiem rozwoju próchnicy, a w szczególności u:

  • dzieci
  • pacjentów użytkujących aparaty ortodontyczne,
  • osób z upośledzeniem umysłowym,
  • osób z zaburzeniami wydzielania śliny,
  • osób po radioterapii,
  • u pacjentów z zaburzeniami odżywiania (anoreksja, bulimia),
  • osób niebędących w stanie utrzymać dobrego poziomu higieny jamy ustnej,
  • w przypadku nadwrażliwości zębów.

Fluoryzacja u dzieci – kiedy się ją wykonuje?

Aby ustalić wskazania do fluoryzacji profesjonalnej u dzieci, lekarz musi określić wysokość ryzyka próchnicy u danego dziecka. Możliwe jest to na podstawie przeprowadzonego z rodzicami wywiadu i badania dziecka. Można też wykonać badania dodatkowe, np. oznaczenie poziomu bakterii próchnicotwórczych w jamie ustnej dziecka i ocenę parametrów śliny, mówiących o jej zdolnościach buforowych. Należy pamiętać, że ryzyko próchnicy u danego dziecka nie jest wartością stałą i może zmieniać się w czasie. Zależy m.in. od poziomu higieny jamy ustnej, od rodzaju diety, częstotliwości wizyt w gabinecie dentystycznym, istniejących ubytków próchnicowych czy stosowania past do zębów z fluorem. Dlatego jest określane każdorazowo, podczas wizyty dziecka w gabinecie.

Fluoryzacja zębów mlecznych

U dzieci do 6 roku życia możliwe jest zastosowanie lakierów fluorkowych. Są one rekomendowane przy średnim ryzyku próchnicy dwa razy w roku (co 6 miesięcy), a przy wysokim 4 razy w roku (co 3 miesiące).

Fluoryzacja u dzieci powyżej 6 roku życia i u dorosłych

U dzieci powyżej 6 roku życia można użyć preparatów w postaci pianek i żeli. Przy niskim i średnim ryzyku próchnicy rekomendowane są one 2 razy w roku, przy wysokim – 4 razy w roku.

Powiązane produkty

Jak wygląda zabieg fluoryzacji?

Aplikacja lakieru fluorkowego jest łatwa i szybka. Najpierw zęby zostają oczyszczone z osadów. Następnie osusza się je sprayem powietrznym i aplikuje lakier przy pomocy pędzelka. Po minucie pacjent może zamknąć usta i udać się do domu. Żele i pianki aplikowane są za pomocą specjalnych łyżek. Zabieg trwa kilka minut. Pacjent siedzi z pochylona do przodu głową. W ustach ma umieszczony ślinociąg, co zapobiega przypadkowemu połknięciu preparatu. Po zabiegu należy wypluwać ślinę przez 30 sekund.

Czy fluoryzacja może być szkodliwa? Zalety i możliwe skutki uboczne

Fluoryzacja profesjonalna jest skuteczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Lakiery fluorkowe wykazują się 37% skutecznością w redukcji próchnicy w zębach mlecznych i 43% w zębach stałych. Dla żeli skuteczność wynosi odpowiednio 21% i 28%. Badania wskazują, że połączenie stosowania past do zębów z fluorem i fluoryzacji kontaktowej daje najwyższy stopień redukcji próchnicy.

Lakiery fluorkowe, stosowane 2–4 razy w roku, są bezpieczną metodą zapobiegania próchnicy zębów. Badania potwierdzają, że nie powodują ani fluorozy (nadmiar fluoru) ani objawów ostrego zatrucia. Jeśli chodzi o żele i pianki, najważniejsze jest, aby pacjent nie połykał preparatu. Dlatego stosuje się je dopiero powyżej 6 roku życia.

Jeśli chodzi o miejscowe objawy niepożądane, ich częstotliwość wg badań wynosi 66 przypadków w ciągu 10 lat (wskaźnik ON na poziomie 0,099  0,105). Odnotowano głównie obrzęk, swędzenie, pieczenie i wysypkę.

Fluoryzacja – przeciwwskazania

Istnieje niewiele przeciwwskazań do miejscowej aplikacji związków. Należą do nich przede wszystkim:
•    astma oskrzelowa
•    zapalenie jamy ustnej
•    martwiczo-wrzodziejące zapalenie dziąseł
•    uczulenie na związki fluoru lub inne składniki preparatu

Ile kosztuje fluoryzacja i jak często można ją wykonać?

Wskazania do fluoryzacji profesjonalnej, jak i częstotliwość zabiegów ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta. Koszt zabiegu zależy od rodzaju użytego preparatu oraz miejscowości. Wiadomo, że ceny usług stomatologicznych kształtują się różnie na terenie całego kraju, ale zazwyczaj oscylują około 100 złotych. Należy pamiętać, że dzieciom i młodzieży do 18 roku życia przysługuje bezpłatne lakierowanie zębów, nie częściej niż raz na kwartał, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jakie są zalecenia po zabiegu fluoryzacji?

Dokładne zalecenia po zabiegu fluoryzacji, w tym ile nie jeść, wydaje lekarz, w zależności od użytego preparatu.
Ogólne zasady dotyczące lakierów fluorkowych są następujące:

  • nie należy jeść przez godzinę po zabiegu (najlepiej do 4 godzin)
  • powstrzymać się od jedzenia pokarmów twardych
  • nie szczotkować zębów przez 24 godziny. Najlepiej w ogóle nie myć zębów wieczorem w dniu zabiegu, tylko wypłukać usta wodą
  • przez 24 godziny nie stosować płynów do płukania ust z fluorem
  1. U. Kaczmarek, T. Jackowska M. Mielnik-Błaszczak, A. Jurczak, D. Olczak-Kowalczyk, Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży  rekomendacje polskich ekspertów, Nowa Stomatol", nr 24(2) 2019.
  2. A. Turska-Szybka, Zastosowanie środków profilaktycznych zawierających fluor u dzieci i młodzieży. Możliwości i ograniczenia. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/zastosowanie-srodkow-profilaktycznych-zawierajacych-fluor-u-dzieci-mlodziezy-mozliwosci-ograniczenia/[dostęp: 21.04.2022]. 
  3. A. Turska-Szybka, Kto się boi fluoru? Fluor na cenzurowanym. Wykład online, Colgate Talks" [online:], https://www.colgatetalks.com/pl/webinar/kto-sie-boi-fluoru-fluor-na-cenzurowanym/[dostęp: 21.04.2022].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Srebro koloidalne – jak działa? Dlaczego nie należy go pić?

    Srebrem koloidalnym nazywa się surowiec farmaceutyczny wykorzystywany między innymi w medycynie i kosmetologii. Jest to mieszanina cząsteczek srebra rozproszonych w cieczy, najczęściej w wodzie, bez rozpuszczania się w niej. Taki roztwór ma właściwości antybakteryjne, antywirusowe oraz przeciwgrzybicze. Preparaty zawierające srebro koloidalne stosuje się przede wszystkim w leczeniu ran i oparzeń, dermatoz, np. trądziku i łuszczycy, a także bakteryjnego zapalenia spojówek czy infekcji górnych dróg oddechowych. Nanosrebro znajdziemy też w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji twarzy, włosów czy w produktach do higieny jamy ustnej.

  • Cellulit na udach i pośladkach – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

    Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to zmiany fizjologiczne w tkance tłuszczowej, które sprawiają, że skóra staje się nierówna i mało elastyczna. Charakterystyczne jest też występowanie na jej powierzchni widocznych zagłębień, a nawet guzków. Przeważnie cellulit dotyczy kobiet, a miejscami na ciele, w których występuje najczęściej, są uda i pośladki. Dowiedz się, jak się go skutecznie pozbyć.

  • Olejek lawendowy — właściwości i zastosowanie

    Aromaterapia to metoda terapii, w której stosowane są naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z różnych części roślin w procesie destylacji. Wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe (inhalacje, wdychanie, wąchanie) lub przez skórę (kąpiele, kompresy, masaże). Rośliny, które stosowane są w terapii wielu schorzeń, znajdują również zastosowanie w kosmetologii.

  • Przebarwienia i plamy na twarzy – przyczyny i sposoby na pozbycie się przebarwień na skórze

    Przebarwienia i plamy na twarzy to przede wszystkim problem natury estetycznej. Postarzają, wyglądają nieładnie i nierzadko trudno jest je ukryć pod korektorem lub podkładem. Za kolor naszej skóry odpowiedzialna jest melanina. Jej nadprodukcja sprawia, że cera robi się ciemniejsza, a niski poziom ją rozjaśnia. A co, jeśli skóra jest zabarwiona nieregularnie? Skąd biorą się wszystkie plamki, kropki i przebarwienia?

  • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

    Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać i pozostawiają na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane są pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

  • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować?

    Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach?

  • Olej ze słodkich migdałów – właściwości. Jak go stosować w pielęgnacji skóry?

    Olej ze słodkich migdałów sprawdzi się w pielęgnacji niemal każdego typu skóry. Doskonale nawilża, regeneruje i koi. Mogą go stosować osoby z cerą suchą, odwodnioną czy trądzikową, a także pacjenci zmagający się z łuszczycą bądź egzemą. Jest on bezpieczny dla dzieci oraz kobiet w ciąży. Poznaj wszystkie właściwości oleju migdałowego.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij