Flossing – na czym polega i jak działa terapia z użyciem elastycznej taśmy? Wskazania, przeciwwskazania, flossing w treningu sportowym
Mateusz Burak

Flossing – na czym polega i jak działa terapia z użyciem elastycznej taśmy? Wskazania, przeciwwskazania, flossing w treningu sportowym

Flossing to metoda fizjoterapeutyczna, która opiera się na połączeniu ruchu (czynnego i biernego) z kompresją. Technika flossingu polega na owijaniu stawów i otaczających je tkanek specjalnymi gumowo–lateksowymi taśmami, dzięki takiemu uciskowi możliwa jest stymulacja i regeneracja mięśni oraz powięzi. Metoda flossingu sprawdza się przy urazach, kontuzjach, także u sportowców, bólach stawów, opuchliznach – flossing działa bowiem przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.

Co to jest flossing?

Flossing jest metodą stosowaną w fizjoterapii w leczeniu zaburzeń oraz dysfunkcji narządu ruchu. Koncepcja została stworzona w 2013 r. przez amerykańskiego terapeutę dr Kelly’ego Staretta. W Europie za popularyzatorów, badaczy oraz osoby posiadające znaczący wkład w rozwój tego systemu terapii uważa się Dominika Suslika i Sashę Seiferta. Dzięki ich staraniom powstał nowy rodzaj kompleksowej metody diagnostyczno–terapeutycznej nazywanej obecnie Vitality®Flossing. 

Flossing – czym jest flossband?

Flossband stanowi podstawowy atrybut wykorzystywany przez terapeutów pracujących z uwzględnieniem tej koncepcji. Jest to lateksowa taśma, którą zakłada się poprzez owinięcie pożądanej części ciała, wykorzystując odpowiednią kompresję oraz kombinacje określonych ruchów kończyną po założeniu. Udowodniono, że takie połączenie ruchów biernych i czynnych może wpływać pozytywnie na proces usprawniania i przyspieszać rezultaty fizjoterapii. 

Stosowanie flossbandu opiera się na koncepcji SWATT. Jest to schemat postępowania mówiący o konieczności zastosowania testów diagnostycznych, a potem wrappingu, czyli owinięciu taśmy. Następnie przystępuje się do aktywacji, wykorzystując proste ruchy. Dwa ostatnie etapy to wprowadzenie bardziej skomplikowanych ćwiczeń oraz elementów terapii manualnej

Powiązane produkty

W jaki sposób działa flossing?

Leczenie kompresją z użyciem taśmy flossband umożliwia zmniejszanie bólu, przyspieszanie procesów regeneracyjnych oraz przywracanie prawidłowego zakresu ruchomości w stawach. Schorzenia i dolegliwości, w których warto zastosować flossing to m. in.: ból kolana, ból łokcia, ból biodra, bóle kręgosłupa, urazy (np. skręcenia).

Badania opisują, że przeciwbólowe działanie flossingu jest możliwe dzięki silnemu napięciu taśmy, która najpierw zmniejsza dopływ krwi do tkanek poddanych kompresji, po czym następuje uwolnienie i wszystkie składniki odżywcze zostają w bardzo szybki sposób dostarczone do tkanek. Taki mechanizm powoduje usprawnienie metabolizmu i odżywienia struktur. 

Efekt przeciwbólowy flossingu przypisuje się mechanizmowi bramki kontrolnej Melzacka i Walla. Silna stymulacja receptorów odmiennych niż bólowe sprawia, że taki impuls dociera do mózgu szybciej niż ból. Uelastycznienie powięzi i mięśni zachodzi pod wpływem masażu powięziowego, wywołanego poprzez technikę bandażowania wykorzystującą dużą kompresję. 

Flossing – wskazania i przeciwwskazania do terapii

Jak każda metoda rehabilitacji, techniki flossingu posiadają określone wskazania oraz przeciwwskazania. Wśród podstawowych wskazań do flossingu wymienia się:

  • dolegliwości bólowe związane z kontuzjami i urazami narządu ruchu,
  • zwłóknienia i zniekształcenia struktury powięzi,
  • poprawę propriocepcji po zabiegach operacyjnych i w okresie regeneracji,
  • zwiększenie zakresu ruchomości, poprawę elastyczności tkanek i struktur okołostawowych
  • poprawę procesu regeneracji w okresach między treningami,
  • poprawę umiejętności fizycznych u osób uprawiających sport wyczynowo.

Wśród przeciwwskazań do takiej kompresji w fizjoterapii wymienia się:

  • nowotwory,
  • ciążę,
  • choroby zakaźne, 
  • żylaki,
  • gorączkę,
  • niektóre choroby metaboliczne,
  • infekcje wirusowe,
  • uczulenie na lateks,
  • zakrzepicę,
  • złamania,
  • duże obrzęki, pęcherze, przerwanie ciągłości oraz zmiany troficzne skóry,
  • łuszczycę,
  • przewlekłe stany zapalne,
  • astmę.

Terapia jest także przeciwwskazana w neuralgiach, łuszczycy oraz poważnych zaburzeniach krzepnięcia krwi i skłonnościach do powstawania siniaków.

Flossing w treningu sportowym

Taśmy cieszą się szczególną popularnością w leczeniu urazów oraz kontuzji sportowych. Dotyczy to zarówno stanów o przebiegu ostrym, jak i przewlekłym. Bardzo istotna jest tutaj znajomość poszczególnych faz gojenia, aby nie zaostrzać stanu zapalnego. Obowiązuje zasada, że napięcie taśmy w fazie ostrej jest mniejsze niż w stanie chronicznym. Zbyt duża kompresja świeżo po urazie może bowiem upośledzać dopływ krwi z tlenem i utrudniać proces gojenia. 

Istnieją także bardzo różne techniki i metody bandażowania (np. okrężna i półokrężna). Flossbandy mają zróżnicowaną długość oraz szerokość. Faktura powierzchni umożliwia dobrą przyczepność. Przykładem zastosowania w sporcie jest trening ukierunkowany na poprawę czucia ciała oraz koordynacji. Wspomaga leczenie skręceń, zwichnięć oraz innych typowych urazów sportowych. Flossing znalazł zatem świetne zastosowanie zarówno w terapii, jak i treningu.

Jak stosować flossing? Przykłady stosowania taśm

Klasycznym przykładem zastosowania flossbandu wydaje się być rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego. Taśma powinna ściśle przylegać do ciała. Technikę bandażowania rozpoczynamy od dystalnych części ciała w kierunku do serca. Intensywność naprężenia taśmy jest uzależniona od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz od ewentualnego etapu gojenia, na jakim znajdują się tkanki. 

Po owinięciu przystępuje się do treningu oraz mobilizacji struktur za pomocą ruchów czynnych oraz biernych wykonywanych przez terapeutę. Tę metodę można łączyć z terapią manualną oraz innymi metodami fizjoterapii. Siła naprężenia taśmy nie zawsze jest równomierna. Po tzw. wrappingu, czyli owinięciu, ruchy wykonywane w pierwszej kolejności powinny być proste, bez oporu. Stopniowo przechodzi się do aktywności coraz bardziej złożonej. Następnie fizjoterapeuta wykorzystuje do mobilizacji znane techniki terapii manualnej. Cały proces od kompresji do zabiegów wykonanych przez terapeutę wynosi zazwyczaj kilka minut. 

Flossing – efekty

Rezultaty flossingu są z reguły zauważalne natychmiast. Stanowi to niewątpliwą zaletę tej metody. Poprawa mikrokrążenia znacząco przyczynia się do usprawnienia metabolizmu, a tym samym zmniejszenia ryzyka urazów. Wiele mówi się także o skuteczności w usuwaniu obrzęków na skutek poprawy cyrkulacji chłonki. Niejednokrotnie podkreśla się możliwość przyjmowania większego obciążenia na stawy w rezultacie kompresji taśmami. Wykorzystując tę koncepcję, można spodziewać się poprawy osiąganych wyników w sporcie. 

Jak każda metoda, flossing niesie za sobą także ryzyko skutków ubocznych. Najczęściej są to krwiaki, wzmożona potliwość, przemijające uczucie osłabienia kończyny, drętwienia lub dyskomfortu. Silne drętwienie prowadzące do zaburzeń czucia, intensywne zasinienie oraz ucisk określany przez pacjenta jako „nie do wytrzymania” jest sygnałem do natychmiastowego usunięcia użytej taśmy ortopedycznej. 

Kwalifikacje z zakresu flossingu  można zdobyc, przechodząc kurs flossingu dedykowany specjalistom ze znajomością anatomii oraz przebiegu urazów i kontuzji. Mowa tutaj o fizjoterapeutach, trenerach, masażystach oraz osteopatach. 

  1. Spałek J., Skarwecki M., Wprowadzenie do metody VitalityRFlossing, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2016, nr 78, s. 54–57.
  2. Spałek J., Skarwecki M., Czym jest VitalityRFlossing?, „Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja” 2016, nr 77, s. 58–62.
  3. Kelly S., Beardsley C., Specific and cross–over effects of foam rolling on ankle dorsiflexion range of motion, „Int J Sports Phys Ther” 2016, nr 11, s. 544.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij