Smutna dziewczyna z depresją nerwicową na pomoście
Weronika Grzywna

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – różnice. Czy to to samo?

Depresja nerwicowa i nerwica depresyjna na pierwszy rzut oka mogą wydawać się tym samym zaburzeniem. Mimo że w obu przypadkach mamy do czynienia z objawami depresyjnymi i lękowymi, między depresją nerwicową a nerwicą depresyjną występują jednak znaczące różnice. Co to jest depresja nerwicowa, a czym jest nerwica depresyjna?

  1. Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?
  2. Depresja nerwicowa – objawy
  3. Depresja nerwicowa – leczenie
  4. Depresja nerwicowa – przyczyny
  5. Nerwica depresyjna – co to jest?
  6. Jakie są objawy nerwicy depresyjnej?
  7. Jak leczyć nerwicę depresyjną?
  8. Nerwica depresyjna – przyczyny
  9. Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa (dystymia) – co to?

Depresja nerwicowa to potoczna nazwa dystymii zaklasyfikowanej w ICD-10. Jest to tzw. przewlekła depresja, która charakteryzuje się obniżeniem nastroju trwającym minimum 2 lata lub dłużej. W odróżnieniu od klasycznej depresji objawy dystymii są o wiele łagodniejsze, w związku z czym przewlekła depresja nerwicowa często pozostaje niezdiagnozowana, a tym samym nie jest poddana odpowiedniemu leczeniu.

Depresja nerwicowa – objawy

Do objawów dystymii zalicza się m.in.:

W depresji nerwicowej istnieje również ryzyko wystąpienia myśli lub prób samobójczych.

Dowiedz się, czym jest depresja i jak ją leczyć, na DOZ.pl

Powiązane produkty

Depresja nerwicowa (dystymia) – leczenie

Jak pomóc osobom z depresją nerwicową? Dystymia to choroba, która pod żadnym pozorem nie powinna być bagatelizowana. Jeżeli zauważymy jej objawy u bliskiej nam osoby, wówczas warto zasugerować jej wizytę u specjalisty. Dystymia powinna bowiem zostać poddana odpowiedniemu leczeniu pod okiem specjalistów. W zależności od nasilenia objawów, ich częstotliwości i potrzeb pacjenta w leczeniu przewlekłej depresji nerwicowej wykorzystuje się psychoterapię lub farmakoterapię.

Depresja nerwicowa – przyczyny

Wśród przyczyn depresji nerwicowej wymienia się:

  1. Czynniki genetyczne – dystymia częściej obserwowana jest u osób, u których w rodzinie występowały zaburzenia depresyjne.
  2. Czynniki biologiczne – zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, zmiany w obrębie mózgu. 
  3. Czynniki środowiskowe rozwód, śmierć bliskiej osoby, ciężka choroba własna lub w rodzinie, przewlekły stres itp.
  4. Czynniki osobowościowe     depresja nerwicowa częściej rozwija się u osób z niską samooceną, niskim poczuciem własnej wartości, o nadmiernym samokrytycyzmie i z pesymistycznym postrzeganiem świata.

Nerwica depresyjna – co to jest? 

Nerwica depresyjna nie została zaklasyfikowana w żadnej klasyfikacji diagnostycznej. Niemniej jednak jest to potoczna nazwa, która odnosi się do zaburzeń lękowych współwystępujących ze stanami depresyjnymi. Dominujący lęk i uczucie niepokoju to charakterystyczne symptomy nerwicy depresyjnej. 

Jakie są objawy nerwicy depresyjnej? 

Objawy nerwicy depresyjnej to m.in.: 

  • nieuzasadniony lęk, 
  • niepokój, 
  • drażliwość, 
  • napięcie,  
  • zmienność nastrojów, 
  • obsesyjne myśli, 
  • uczucie zmęczenia, 
  • brak motywacji do działania, 
  • zaburzenia koncentracji, 
  • płaczliwość, 
  • niezdolność do odczuwania przyjemności. 

Nerwica bardzo często objawia się także somatycznie, pod postacią symptomów z ciała. Objawy fizyczne nerwicy depresyjnej to: 

Sprawdź preparaty na lęk i stres na DOZ.pl

Jak leczyć nerwicę depresyjną?

Leczenie nerwicy depresyjnej, podobnie jak w przypadku depresji nerwicowej, uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Zazwyczaj specjaliści zalecają psychoterapię poznawczo-behawioralną, dzięki której pacjent może dotrzeć do źródła problemu, a także nauczyć się rozpoznawać własne emocje. Podczas psychoterapii chory uczy się również, jak reagować na lęk i jak sobie z nim radzić.

W niektórych przypadkach, gdy objawy są bardzo nasilone lub pacjent nie reaguje na psychoterapię, specjalista może zalecić wdrożenie farmakoterapii. Leki na nerwicę depresyjną to m.in. środki przeciwlękowe, uspokajające lub przeciwdepresyjne. Jednak o tym, jakie leki zostaną wdrożone, każdorazowo decyduje lekarz na podstawie dokonanego rozpoznania.

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica depresyjna jest uleczalna. Oczywiście jest ona jak najbardziej uleczalna, pod warunkiem że zostanie poddana odpowiedniemu postępowaniu terapeutycznemu.

Nerwica depresyjna – przyczyny

Wśród czynników predysponujących do rozwoju nerwicy depresyjnej wymienia się:

  • czynniki genetyczne,
  • czynniki osobowościowe – zaniżona samoocena, nadmierny samokrytycyzm itp.,
  • czynniki środowiskowe – traumatyczne wydarzenia z przeszłości, śmierć bliskiej osoby, molestowanie seksualne, przemoc itp.,
  • czynniki biologiczne – zaburzenia pracy m.in. układu limbicznego, kory przedczołowej, podwzgórza.

Depresja nerwicowa a nerwica depresyjna – czym się różnią?

Depresja nerwicowa zaliczana jest do zaburzeń afektywnych, a więc jest powiązana z nastrojem. W jej przebiegu dominującymi objawami są: spadek nastroju, obniżona samoocena, zmęczenie, problemy ze snem czy spadek energii do działania. Nerwica depresyjna natomiast traktowana jest jako zaburzenie, w którym dominuje lęk. W związku z tym może być zaklasyfikowana do grupy zaburzeń lękowych.

Zaburzenia lękowe – poznaj objawy, przyczyny i sposoby ich leczenia na DOZ.pl

Wiele osób zastanawia się, czy nerwica prowadzi do depresji. Jak się okazuje, zaburzenia lękowe mogą stać się przyczyną depresji, dlatego bardzo istotne jest wdrożenie odpowiedniego postępowania terapeutycznego tak szybko, jak to możliwe.

Nieleczona depresja i nerwica niosą za sobą bowiem negatywne skutki dla codziennego funkcjonowania. Nieleczone zaburzenia będą negatywnie wpływać na każdą sferę życia i będą skutkować m.in. obniżonym poczuciem własnej wartości, izolowaniem się od innych, problemami w pracy, problemami w relacjach z innymi, zaniedbywaniem codziennych obowiązków, brakiem satysfakcji z życia. Ponadto nieleczona depresja może również stać się przyczyną samobójstwa, dlatego jej objawów nie można nigdy bagatelizować.

  1. Nitka-Siemińska, A., Siemiński, M., Wichowicz, H., Nyka, W. (2005). Dystymia. Psychiatria, t. 2, nr 1, s. 40-43.
  2. Izydorczyk, B. (2005). Autodestrukcyjny wymiar jakości życia ludzi doświadczających lęku i depresji. Chowanna, t. 1, s. 78-91.
  3. Grabski, B. (2011). Depresyjne zaburzenia osobowości. Psychiatria po Dyplomie, t. 8, nr 2.
  4. Dudek, M. (2014). Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik Komisji Nauk Pedagogicznych, t. LXVII, s. 139-151.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij