Napięciowy ból głowy – przyczyny, objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?
Nina Keller

Napięciowy ból głowy – przyczyny, objawy, diagnostyka. Jak sobie radzić z naczynioruchowymi bólami głowy?

Napięciowy ból głowy jest najczęściej występującym samoistnym (pierwotnym) bólem głowy. Jego przyczyny nie są do końca poznane, wiadomo natomiast, że różne czynniki, takie jak stres, zmiany pogody, przemęczenie czy odwodnienie mogą zwiększać ryzyko jego wystąpienia. Naczynioruchowe bóle głowy charakteryzują się dolegliwościami zlokalizowanymi po obu stronach głowy, zazwyczaj w okolicy skroni, o charakterze uciskowym. 

  1. Czym jest napięciowy ból głowy?
  2. Napięciowy ból głowy – przyczyny
  3. Napięciowy ból głowy – objawy
  4. Napięciowy ból głowy – diagnostyka
  5. Napięciowy ból głowy – leczenie
  6. Napięciowy ból głowy – domowe sposoby

Czym jest napięciowy ból głowy?

Napięciowy ból głowy, nazywany także nerwobólem głowy, jest bólem samoistnym, co oznacza, że nie jest powodowany przez żadne inne schorzenia. Występuje dość często, według danych statystycznych około 20–40% populacji cierpi z jego powodu. Częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Bywa opisywany jako „ból głowy ze stresu” czy „ból głowy z głodu”, ponieważ czynniki takie, jak zwiększone napięcie emocjonalne czy długie przerwy między posiłkami mogą go wywoływać. Choroba rozpoczyna się zazwyczaj około 35.–40. roku życia.

U większości pacjentów występuje postać epizodyczna naczynioruchowych bóli głowy, charakteryzująca się dolegliwościami okresowymi o umiarkowanym nasileniu. Niestety u niewielkiej liczby osób występują przewlekłe bóle głowy, z częstymi i długotrwałymi nawrotami bólu. 

Pacjenci często pytają, jak sobie poradzić z napięciowymi bólami głowy – na szczęście dysponujemy zarówno sposobami farmakologicznymi, jak i niefarmakologicznymi, które mogą zminimalizować dolegliwości bólowe. Ważne jest skorzystanie z dostępnych form łagodzenia bólu, bowiem chroniczny napięciowy ból głowy może w istotny sposób upośledzać codzienne funkcjonowanie. 

Napięciowy ból głowy – przyczyny

Etiologia napięciowego bólu głowy jest nieznana, dysponujemy jednak wiedzą, jakie czynniki mogą wyzwalać napadu napięciowego bólu głowy, zaliczamy do nich m.in. 

  • stres,
  • napięcie emocjonalne,
  • zbyt mała ilość snu,
  • nadużywanie kofeiny, 
  • odwodnienie.

Często mówi się też o „bólu głowy od komputera” – może to właśnie być ból napięciowy, spowodowany zbyt długim przebywaniem przed monitorem. Ból głowy po alkoholu czy ból głowy po wysiłku fizycznym również najczęściej spełniają kryteria napięciowego bólu głowy.

Powiązane produkty

Napięciowy ból głowy – objawy

Ból napięciowy nie jest bólem głowy zlokalizowanym w jednym miejscu, jak w przypadku migreny. Ma on lokalizację obustronną, zwykle umiejscawia się w okolicy skroniowej lub obejmuje całą głowę. Aktywność fizyczna nie nasila dolegliwości. Ból ma charakter uciskowy bądź rozpierając, nie pulsuje. 

 

Napięciowy ból głowy trwa od 30 minut do nawet 7 dni. Dodatkowo może towarzyszyć mu światłowstręt. U niektórych pacjentów obserwuje się też wzmożone napięcie mięśni głowy i w związku z tym wzmożoną wrażliwość mięśni czepca na ucisk. Pacjenci często opisują napięciowy ból głowy jako uczucie obręczy na głowie czy założonej za ciasnej czapki. 

Napięciowy ból głowy – diagnostyka

Rozpoznanie stawiane jest na podstawie wywiadu i badania przedmiotowego. Ból musi mieć cechy charakterystyczne dla napięciowego bólu głowy. Powinno zostać przeprowadzone też badanie neurologiczne, brak odchyleń od stanu prawidłowego sugeruje ból głowy o podłożu naczynioruchowym. Niepokojące może być, gdy bólowi głowy towarzyszą choroba nowotworowa, ciąża, immunosupresja, jeżeli ból głowy występuje przy wysiłku, z utratą przytomności czy napadem padaczkowym – taki wywiad nie sugeruje napięciowego charakteru bólów głowy. Alarmujące jest też, gdy ból głowy w nocy wybudza chorego ze snu. W takim wypadku należy rozszerzyć diagnostykę o badanie neuroobrazowe. 

W rozpoznaniu różnicowym należy brać pod uwagę choroby oczu, polekowe bóle głowy, zapalenie zatok. Napięciowe bóle głowy są schorzeniem przewlekłym, okresy remisji i nawroty występują przez całe życie. 

Napięciowy ból głowy – leczenie

W leczeniu doraźnym bóli głowy naczynioruchowych zalecane są preparaty z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen, naproksen, kwas acetylosalicylowy, ketoprofen. Do tych leków można dołączyć też preparaty zawierające kodeinę. U osób, u których lekarz podejrzewa występowanie wzmożonego napięcia mięśni czepca, można stosować leki miorelaksacyjne np. tyzanidynę czy baklofen. W leczeniu długotrwałym profilaktycznym zalecane są: wenlafaksyna, mianseryna czy amitryptylina. 

Leczenie profilaktyczne powinno być kontynuowane przez okres 3–6 miesięcy. Warto także wspomnieć o napięciowym bólu głowy przy nerwicy – u osób z depresją czy nerwicą lękową prawdopodobieństwo napięciowych bólów głowy jest większe niż w populacji ogólnej. Nie istnieje jeden skuteczny dla wszystkich lek na ból głowy, leczenie powinno być dobierane indywidualnie na podstawie holistycznego obrazu pacjenta.

Napięciowy ból głowy – domowe sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak sobie pomóc w napięciowym bólu głowy. Warto zastosować także leczenia niefarmakologicznego, jak na przykład popularny biofeedback, czyli bezbolesna technika treningu mózgu. Dobre rezultaty u osób z napięciowymi bólami głowy przynosi także psychoterapia. Psychologowie wykorzystują terapię kognitywno–behawioralną oraz treningi relaksacyjne, aby pomóc chorym. 

Nie należy zapominać o regularnej aktywności fizycznej, zachowaniu higieny snu i pracy, regularnym spożywaniu posiłków oraz wypijaniu dostatecznej ilości wody. Można stosować także akupunkturę czy fizjoterapię. Ważne jest, aby obserwować siebie, zwracać uwagę, jakie czynniki mogą wpływać na wystąpienie bólu, np. odwodnienie, stres, zbyt długie przerwy między posiłkami. 

  1. I. Domitrz, W. Kozubski, Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne w bólach głowy typu napięciowego, „Polski Przegląd Neurologiczny” 2019, t. 15.
  2. L. Bendtsen, S. Evers, M. Linde i in., REFNS guideline on the treatment of tension-type headache – report of an EFNS task force, „Eur. J. Neurol.” 2010, nr 17, s. 1318–1325.
  3. M. Siemiński, Napięciowe bóle głowy w praktyce lekarza rodzinnego, „Forum Medycyny Rodzinnej” 2017, nr 11(6), s. 255-262.
  4. A. Stępień, Neurologia, Medical Tribune Polska, Warszawa 2014.
  5. E. D. Luis, S. A. Mayer, L. P. Rowland, Merrit Neurologia, Wydawnictwo Edra, Wrocław 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij