Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?
Ewelina Drelich

Wzdęcia i gazy w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Wzdęcia w ciąży pojawiają się zazwyczaj na początku ciąży i mogą występować przez pierwszy trymestr lub przez cały okres jej trwania. Wzdęcia to efekt gromadzenia w jelitach nadmiaru gazów. Wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością, na którą skarży się większość kobiet. Problem dotyczy nawet kobiet, u których przed zajściem w ciążę dolegliwości tego typu nie występowały.

Wzdęcia w ciąży – przyczyny

Wzdęcia w ciąży mogą być spowodowane spożywaniem produktów, które są długo trawione i przez to mają tendencję do zalegania w jelitach. Drugą przyczyną jest połykanie powietrza w trakcie spożywania posiłków. Trzecia przyczyna jest ściśle związana ze zmianami fizjologicznymi i hormonalnymi zachodzącymi w czasie ciąży. Zwiększona produkcja estrogenów, które odpowiedzialne są za utrzymanie ciąży, spowalnia procesy trawienne. Sytuację pogarsza rozrastająca się macica naciskająca na jelita i utrudniająca odpływ gazu. Również częste zaparcia stanowią naturalną blokadę dla ujścia gazów. Wszystko to sprawia, że wydzielające się gazy nie mogą być swobodnie wydalane z organizmu, a to powoduje wzdęcia.

Wzdęcia w ciąży – jak sobie z nimi poradzić?

Pojawiające się wzdęcia i gazy w ciąży są dolegliwością utrudniającą normalne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają uwolnić się od tego problemu oraz zapobiec pojawianiu się go na nowo. Najprostszą receptą na wzdęty brzuch w ciąży jest zmiana diety. Odpowiednia dieta to taka, której podstawą są lekkostrawne produkty.

Kobiety z tendencją do powstawania wzdęć w ciąży powinny unikać spożywania produktów strączkowych oraz kapustnych, ograniczyć jedzenie mięsa i unikać napojów gazowanych. Należy też zminimalizować ilość cukru, ponieważ sacharoza, fruktoza i glukoza powodują wzdęcia i gazy – nie tylko w ciąży. Istotną rolę odgrywają także wielkość porcji, regularność spożywania posiłków oraz sposób jedzenia.

Szybkie, nieregularne jedzenie dużych porcji zwiększa prawdopodobieństwo powstania wzdęć w ciąży. W trakcie szybkiego spożywania pokarmów kęsy nie są w wystarczający sposób przeżuwane, przez co są trudniejsze do strawienia i dłużej zalegają w jelitach. Należy kierować się zasadą: mniej, ale częściej i wolniej.

Powiązane produkty

Wzdęcia w ciąży a nietolerancje pokarmowe

Kobiety z nietolerancjami pokarmowymi, np. glutenu lub laktozy, to grupa szczególnie narażona na powstawanie i nadmierne gromadzenie się gazów w ciąży. Kobiety z nietolerancją laktozy powinny unikać spożywania produktów mlecznych, a jeśli już mają na nie ochotę, powinny wybierać te bez zawartości laktozy. W przypadku nietolerancji fruktozy należy unikać spożywania owoców. Kobiety z nietolerancją glutenu, w celu uniknięcia powstawania gazów i wzdęć, nie powinny jeść białego pieczywa i produktów z pszenicy oraz innych źródeł glutenu. Można je zastąpić odpowiednikami bez glutenu.

Pomocne leki i zioła na wzdęcia w ciąży

Ciąża to okres, w którym możliwość stosowania farmakoterapii jest mocno ograniczona. Skuteczną i dozwoloną substancją leczniczą na wzdęcia w ciąży jest symetykon. Występuje w postaci kapsułek oraz kropli.

Na powodujące wzdęcia gazy pomocne w ciąży są również napary z ziół: kopru włoskiego, kminku, rumianku, majeranku i lawendy lekarskiej. Wiele z tych ziół można stosować jako przyprawy w kuchni, ułatwiając tym samym trawienie potraw. Kupując gotowe mieszanki ziołowe na wzdęcia, należy uważnie analizować ich skład. W czasie ciąży zabronione jest stosowanie mięty polnej, piołunu, krwawnika pospolitego czy żeń-szenia, aloesu i lubczyku.

Wzdęcia w ciąży a aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna to doskonały sposób zarówno na pozbycie się zalegających gazów w jelitach, jak i zapobieganie występowaniu bolesnych wzdęć w ciąży. Nawet najmniejsza aktywność fizyczna niewymagająca wysokiej intensywności, jak np. spacer czy ćwiczenia z piłką, usprawnia perystaltykę jelit, ułatwiając wydalanie nadmiernej produkcji gazów z organizmu. Ponadto aktywność fizyczna reguluje częstość wypróżnień i zapobiega zaparciom.

Jeżeli wyżej opisane sposoby walki z wzdęciami w ciąży okażą się nieskuteczne, należy zwrócić się o pomoc do lekarza. W przypadku pojawienia się dodatkowych objawów w postaci wymiotów, biegunki lub innych zaburzeń układu pokarmowego wizyta u specjalisty jest obowiązkowa. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kiedy zrobić test ciążowy, jaki wybrać i jak go wykonać?

    Po jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę? Najbardziej wiarygodny wynik uzyskasz, wykonując test w dniu spodziewanej miesiączki. Możesz też zrobić go wcześniej, ale pamiętaj, że im wcześniej go wykonasz, tym większe ryzyko fałszywie negatywnego wyniku. i Sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby potwierdzić ciążę

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

  • Stymulacja hormonalna jajników. Zasady, protokół przed in vitro

    Stymulacja hormonalna jajników to ważny element w procesie zapłodnienia in vitro. Jest procedurą, która może pomóc wielu kobietom zmagającym się z problemami z owulacją w zrealizowaniu marzenia o macierzyństwie. Ale co to dokładnie oznacza i jak przebiega ten proces? 

  • Suplementy diety i witaminy wspomagające płodność  mężczyzn i kobiet

    Sposób odżywiania w znaczącym stopniu warunkuje płodność kobiet i mężczyzn w okresie reprodukcyjnym. Niekiedy jednak nawet właściwa dieta nie jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Wówczas pomocna okazuje się suplementacja. W przypadku kobiet zwykle rekomendowanymi podstawowymi składnikami, które warto włączyć do przyjmowania przed zajściem w ciąże są: kwas foliowy i witaminy z grupy B, witamina D3, kwas EPA, antyoksydanty, a w przypadku stwierdzonych niedoborów również żelazo. Mężczyznom zaleca się przyjmowanie antyoksydantów, witaminy D3, kwasu EPA omega-3, a także w przypadku zdiagnozowania obniżonego poziomu: magnezu, cynku i selenu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij