Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy, dieta i leczenie
Anna Posmykiewicz

Łuszczycowe zapalenie stawów – objawy, dieta i leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła choroba zapalna stawów o nieznanej dotąd etiologii. Częstość jej występowania u chorych na łuszczycę wynosi około 5-30 %.

U kogo rozwija się łuszczycowe zapalenie stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów zaczyna się zazwyczaj pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, choć może zdarzyć się też postać młodzieńcza, której typowe objawy zaczynają być obecne przeważnie pomiędzy 9. a 12. rokiem życia dziecka. U ponad 2/3 chorych pacjentów zmiany skórne wyprzedzają zmiany stawowe, u pozostałych zaś pierwsze pojawiają się objawy ze strony stawów.

Jak dotąd nie stwierdzono też związku pomiędzy rozległością zmian skórnych w przebiegu łuszczycy a występowaniem zapalenia stawów. Nie ma też związku miedzy aktywnością zmian skórnych i stawowych. Łuszczycowe zapalenie stawów ma przebieg bardzo zmienny, z okresami zaostrzeń i remisji, które mogą trwać różnie długo. Niestety, z czasem choroba ta może doprowadzić pacjenta do kalectwa. 

Jakie są najczęstsze objawy łuszczycowego zapalenia stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów może dawać bardzo różne dolegliwości, w zależności od stopnia zaawansowania choroby oraz od ilości i różnorodności zajętych stawów i innych narządów. Objawy mogą zatem ograniczać się jedynie do nawracających stanów zapalnych jednego ze stawów, staw taki jest zatem bolesny, jego okolica jest nadmiernie ucieplona, obrzęknięta, a skóra jest zaczerwieniona. Dochodzi  też do ograniczenia ruchomości w stawie. Zdarza się jednak też, że stan zapalny obejmuje w tym samym czasie kilka różnych stawów.

Najczęściej objawy zapalenia stawów pojawiają się już u osób, u których zostały wcześniej zdiagnozowane skórne wykwity w przebiegu łuszczycy, może jednak zdarzyć się też, że zanim u pacjenta pojawiają się zmiany skórne, obecne są już objawy zapalenia stawów.

W przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów pojawia się przede wszystkim ból oraz sztywność i obrzęk stawów z ograniczeniem ich ruchomości. Ponadto, w zaawansowanej fazie choroby, często dochodzi też do deformacji zaatakowanych stawów. Należy pamiętać, że w przebiegu łuszczycowego zapalenia stawów, poza objawami ze strony stawów, obecne są też objawy ogólnoustrojowe. Zalicza się do nich przede wszystkim podwyższoną temperaturę ciała, jak również uczucie uogólnionego złego samopoczucia i osłabienie.

Powiązane produkty

Jakie postacie łuszczycowego zapalenia stawów można wyróżnić?

Pierwszą postacią łuszczycowego zapalenia stawów jest zapalenie stawów obwodowych. Dochodzi do zapalenia jednego lub większej ilości stawów obwodowych, pojawia się ich ból, obrzęk, nadmierne ucieplenie oraz wyraźna poranna sztywność. Kolejna postacią łuszczycowego zapalenia stawów jest postać osiowa. W jej przebiegu dochodzi do niesymetrycznego zapalenia stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych. Pojawia się ból pleców oraz ograniczenie ruchomości w odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa.

Następną postacią jest zapalenie palców. Proces zapalny obejmuje zwykle wszystkie stawy i pochewki ścięgien palca - pojawia się ból, zaczerwienienie i obrzęk całego palca, mówi się wówczas o palcu kiełbaskowatym, palce zaczynają z czasem ulegać deformacji. Jeszcze jedna postać łuszczycowego zapalenia stawów to postać, w przebiegu której obecne są liczne zmiany skórne oraz zmiany na paznokciach. W jej przebiegu wykwity łuszczycowe mogą zajmować różne obszary ciała, maja też różne nasilenie i przebieg, mogą przyjmować postać grudkową, krostkową lub uogólnioną (mówi się wtedy o erytrodemii łuszczycowej). Pojedyncze zmiany mogą się lokalizować w okolicy pępka, w okolicy międzypośladkowej, na rękach i na stopach oraz na owłosionej skórze głowy i na zewnętrznych narządach płciowych. 

Na jakiej podstawie stawia się rozpoznanie łuszczycowego zapalenia stawów?

Łuszczycowe zapalenie stawów rozpoznaje się na podstawie wywiadu, badania klinicznego, specjalnie stworzonych kryteriów oraz na podstawie badań dodatkowych. Należy wykonać badania laboratoryjne, przede wszystkim poziom białka CRP oraz OB. – ich wzrost świadczy o aktywności choroby.

Ponadto oznacza się też antygen HLA B27, którego obecność nie jest dla pacjenta dobrym czynnikiem rokowniczym, mają go zwykle pacjenci ze zmianami w kręgosłupie oraz w stawach krzyżowo-biodrowych. Ponadto, do diagnostyki konieczne jest też wykonanie badań obrazowych, przede wszystkim zdjęć rtg, na których widoczne są zmiany bardzo charakterystyczne dla łuszczycowego zapalenia stawów. Czasami też konieczne wykonanie jest rezonansu magnetycznego oraz badania płynu stawowego, który będzie miał w takiej sytuacji charakter zapalny. 

Jak wygląda leczenie łuszczycowego zapalenia stawów? 

Celem leczenia łuszczycowego zapalenia stawów jest osiągniecie remisji, choć nie zawsze się to udaje. Ponadto, lecenie łuszczycowego zapalenia stawów ma na celu hamowanie dalszego postępu choroby, która niestety z biegiem lat może nawet doprowadzić do niepełnosprawności pacjenta. Do leczenia wykorzystuje się zatem leki działające przeciwzapalnie, do których zalicza się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz glikokortykosteroidy.

Ważne jest też stosowanie leków modyfikujących przebieg choroby, zalicza się do nich miedzy innymi sulfasalazhnę, metotreksat, cyklosporyne lub też leki biologiczne. W leczeniu częste jest też leczenie miejscowe zajętego stawu, a mianowicie miedzy innymi jego nakłucie celem usunięcia z niego nadmiernej ilości zmienionego zapalnie płynu. Ponadto u pacjentów z łuszczycowym zapaleniem stawów wykorzystuje się też tzw. leczenie naturalne. Chodzi zatem o właściwe ćwiczenia, które będą w jakimś stopniu zapobiegać powstawania deformacji i przykurczów w stawach. Pacjentom często też zalecany jest odpoczynek oraz właściwe zabiegi fizykoterapeutyczne. Także dzięki właściwemu zaopatrzeniu ortopedycznemu można w jakimś stopniu odciążyć stawy, ponadto takie zaopatrzenie pomaga pacjentowi w codziennym, normalnym funkcjonowaniu.

Należy też pamiętać, że jedną z form naturalnego leczenia łuszczycowego zapalenia stawów jest właściwa dieta. Chodzi bowiem o utrzymanie właściwej masy ciała, aby zbyt duża ilość kilogramów dodatkowo nie obciążała stawów. Dlatego też niesłychanie ważne jest zdrowe odżywianie: dieta bogata w duża ilość warzyw i owoców oraz pieczonych i gotowanych produktów. Niesłychanie ważne jest też suplementowanie witaminy D i wapnia, aby dodatkowo nie doszło do osteoporozy i osłabienia kości.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • HIV – drogi zakażenia, test na HIV, profilaktyka

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że na świecie jest nim zakażonych 37 milionów osób. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie, jednak nadal statystyki są przygnębiające – w 2022 i 2023 roku padły w Polsce rekordy zakażeń HIV. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia tym wirusem?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Nietrzymanie moczu u seniorów – przyczyny, leczenie

    Nietrzymanie moczu, znane także jako inkontynencja, to powszechny problem zdrowotny, który może znacząco wpływać na jakość życia osób dotkniętych tym schorzeniem, zwłaszcza osób starszych. Jest to stan, w którym osoba traci kontrolę nad oddawaniem moczu, co może prowadzić do mimowolnego wydalania moczu. Istnieje wiele przyczyn nietrzymania moczu, a ich zrozumienie jest kluczowe dla właściwego poradzenia sobie z tym problemem.

  • Rozszerzone źrenice – o czym świadczą? Czy oznaczają chorobę?

    Rozszerzone źrenice na ogół kojarzone są ze stanem silnego pobudzenia – również tego wywołanego farmakologicznie. W niektórych przypadkach mogą być jednak objawem poważnych zaburzeń zdrowotnych.

  • Żółć w żołądku – objawy, przyczyny, dieta, leczenie

    Produkcja żółci ma miejsce w wątrobie, następnie dochodzi do jej magazynowania w pęcherzyku żółciowym i wydzielenia w dużej ilości po spożyciu tłustego posiłku. Kolejno żółć transportowana jest przewodem żółciowym wspólnym do dwunastnicy, gdzie emulguje tłuszcze. Przygotowane w ten sposób lipidy są łatwiejsze do strawienia.

  • Zanik wieloukładowy (MSA) – przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

    21 maja 2024 roku w wieku 71 lat po kilkuletniej walce z chorobą zmarł wybitny polski kompozytor Jan A. P. Kaczmarek. Muzyk zmagał się z nieuleczalnym, postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym – zanikiem wieloukładowym (MSA). Choroba ta prowadzi do uszkodzenia struktur mózgu, a objawy przypominają symptomy choroby Parkinsona. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i sposobów leczenia MSA.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij