produkty z bisabololem, kwiaty rumianku
Joanna Orzeł

Bisabolol – jak działa? W jakich kosmetykach można go znaleźć?

Bisabolol to związek, który znajdziemy w składzie wielu kosmetyków o szerokim zakresie zastosowania. Skąd pochodzi? Jakie ma właściwości? Kiedy warto po niego sięgać? Zapraszamy do lektury.

Nie każdy z nas skojarzy bisabolol z rumiankiem, pospolitą w Polsce rośliną – a to właśnie z rumianku wywodzi się ta substancja czynna. Rumianek, powszechnie stosowana roślina lecznicza, znany jest z licznych właściwości prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Dzięki dokładnym analizom wiemy już, że większość z nich zawdzięcza głównie składnikom swojego olejku eterycznego, w tym bisabololowi.

Bisabolol – co to za związek?

Bisabolol (INCI: Bisabolol, również: alfa-bisabolol, α-bisabolol, levomenol) to związek pochodzenia naturalnego należący do monocyklicznych alkoholi seskwiterpenowych. Jego wzór sumaryczny to C15H26O. Jest składnikiem olejków eterycznych wielu różnych roślin, jednak przede wszystkim kojarzony jest z rumiankiem.

Rumianek lekarski (Chamomilla recutita lub Matricaria chamomilla) to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae). W Polsce występuje powszechnie na łąkach, w lasach i na nieużytkach rolnych, ale ze względu na właściwości lecznicze jest również uprawiana. Surowcem leczniczym są koszyczki kwiatowe, których głównym składnikiem jest olejek eteryczny z wiodącą w nim substancją: bisabololem.

Bisabolol wyizolowano z rumianku po raz pierwszy w 1951 roku.

Bisabolol i jego właściwości

Bisabolol ma postać bezbarwnego, lepkiego oleju o słabym, słodkawym, kwiatowym aromacie. Słabo rozpuszcza się w wodzie i glicerynie, dobrze rozpuszcza się w etanolu.

Co do właściwości leczniczych: bisabolol najbardziej znany jest z działania przeciwzapalnego (odpowiada za to mechanizm hamowania aktywności 5-lipooksygenazy). Efekt jest tak silny (porównywalny nawet z preparatami zawierającymi 0,75% hydrokortyzonu), że może mieć zastosowanie w leczeniu chemicznych i toksycznych zapaleń skóry lub rumienia powstałego w wyniku nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UVA i UVB.

Bisabolol ma udowodnione działanie przeciwdrobnoustrojowe: hamuje wzrost bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych oraz grzybów (np. Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton rubrum, Candida albicans).

Alfa-bisabolol pobudza procesy ziarninowania, przyspieszając tym samym gojenie i regenerację naskórka, skóry właściwej, błony śluzowej. Może mieć zastosowanie nawet w leczeniu sączących się ran. Bisabolol chroni skórę przed podrażnieniami, przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Może również hamować powstawanie zmian hiperpigmentacyjnych na skórze.

Jest też bezpiecznym, naturalnym, nietoksycznym wzmacniaczem penetracji (przenikania) przeznaskórkowej, co potencjalnie może mieć ogromne zastosowanie w kosmetyce (głównie w pielęgnacji skóry) i w farmacji.

W preparatach przemysłu farmaceutycznego bisabolol ma zastosowanie przede wszystkim ze względu na wspomniane już właściwości przeciwzapalne, ale też przeciwwrzodowe i/lub spazmolityczne (przeciwskurczowe).

Powiązane produkty

Bisabolol – zastosowanie

Prawdopodobnie najszerzej, najczęściej i najchętniej bisabolol stosowany jest przez przemysł kosmetyczny. W kosmetykach związek ten pełni albo funkcję zapachową, albo funkcję substancji aktywnej.

Jak bisabolol działa na naszą skórę? Oto przykłady:

  • łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, koi uszkodzoną skórę,
  • zmniejsza łuszczenie się skóry suchej oraz chroni przed dalszym przesuszaniem,
  • działa kondycjonująco, poprawia ogólny wygląd skóry, wspomaga naturalne funkcje skóry: wygładza, nawilża, przywraca jędrność, dodaje blasku,
  • hamuje powstawanie przebarwień,
  • redukuje niedoskonałości skórne, zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych.

Ze względu na swoje właściwości i korzystny wpływ na skórę bisabolol znajduje zastosowanie w następujących typach kosmetyków:

  • w preparatach do skóry suchej i wrażliwej, narażonej na uszkodzenia (kremy, toniki, emulsje i balsamy, ochronne kremy do rąk, kremy i produkty do golenia i po goleniu, preparaty do opalania i po opalaniu, dezodoranty i sztyfty),  w kosmetykach przeciwstarzeniowych (kremy, sera, maseczki),  
  • w kosmetykach dla noworodków, niemowląt i dzieci, w tym dla dzieci ze skórą bardzo wrażliwą i atopową (płyny i emulsje do mycia i kąpieli, balsamy i mleczka do ciała, kremy pielęgnacyjne, szampony do włosów, płyny do higieny intymnej, kremy ochronne z filtrami SPF),
  • w preparatach do higieny jamy ustnej (pasty do zębów, płyny do płukania ust), w których bisabolol pomaga w łagodzeniu podrażnień, przyspiesza procesy gojenia, hamuje stany zapalne tkanek przyzębia, hamuje wysięki,
  • w produktach do cery trądzikowej (kremy, żele).

Bisabolol – bezpieczeństwo w stosowaniu

Bisabolol uznawany jest za substancję nietoksyczną, bez działania teratogennego. I chociaż ma wysoki profil bezpieczeństwa użycia w produktach kosmetycznych, to należy liczyć się z jego potencjałem uczulającym. Bisabolol może spowodować reakcję alergiczną, na przykład okołoustne kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku wystąpienia takiej nadwrażliwości należy zaprzestać używania preparatu.

  1. A. Grys, M. Kania, J. Baraniak, Rumianek – pospolita roślina zielarska o różnorodnych właściwościach biologicznych i leczniczych, „Postępy Fitoterapii”, nr 2 2014.
  2. A. Zabiegała, J. Wojtanowska, R. Śpiewak, Występowanie składników roślinnych o znanym potencjale uczulającym w kosmetykach przeciwstarzeniowych, „Polish Journal of Cosmetology”, nr 15 (4) 2012.
  3. M. Zielińska-Pisklak, Ł. Szeleszczuk, Rumianek lekarski – dlaczego warto mieć go w domowej apteczce, „Lek w Polsce”, nr 9’13 (269) 2013.
  4. G. P. P. Kamatou, A. M. Viljoen, A Review of the Application and Pharmacological Properties of α-Bisabolol and α-Bisabolol-Rich Oils, „Journal of the American Oil Chemists' Society”, nr 87 2010.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kwas hialuronowy – charakterystyka, właściwości i zastosowanie

    Kwas hialuronowy to jedna z najbardziej znanych makrocząsteczek na świecie. Występuje nie tylko w ustroju człowieka, ale również w innych organizmach zwierzęcych, a takie rozpowszechnienie przekłada się na jego szerokie zastosowanie w medycynie i farmacji. Z czego wynika ta popularność? Jakie właściwości ma hialuronian? Oto garść informacji na jego temat.

  • Co stan paznokci mówi o zdrowiu? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

  • Skwalan na twarz i włosy – jak działa? Kto powinien go używać?

    Skwalan to naturalny organiczny związek o charakterze lipidowym, który jest produkowany przez organizm człowieka. Jest pochodną skwalenu, jednak w przeciwieństwie do swojego prekursora wykazuje znacznie większą trwałość i stabilność. Skwalan w największych ilościach występuje w skórze, gruczołach łojowych oraz w wydzielanym przez nie sebum. Aplikowany na skórę tworzy na jej powierzchni ochronny film o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wraz z wiekiem poziom skwalanu drastycznie spada, dlatego warto stosować kosmetyki z tym cennym składnikiem.

  • Clean beauty – co to jest, jakie kosmetyki wybierać?

    W dzisiejszych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na składy kosmetyków. Konsumenci szukają produktów zawierających naturalne składniki, takie jak ekstrakty z ziół i kwiatów, oleje roślinne czy enzymy. Obecnie w branży kosmetycznej zauważalny jest trend clean beauty. Jest on dość wymagający i bezkompromisowy. Opiera się na holistycznym podejściu do pielęgnacji. Czym jest popularny trend clean beauty?

  • Skin cycling – działanie, etapy, produkty do pielęgnacji skóry

    W Internecie krąży wiele trendów dotyczących pielęgnacji cery. Łatwo się w tym pogubić, a jeszcze łatwiej wpaść w błędne koło wypróbowywania kolejnych nowości polecanych przez influencerów. Skin cycling to jedna z metod, które jednak warto wypróbować na własnej skórze, ponieważ jest to doskonały sposób na uporządkowanie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych.

  • Skin flooding - nowa metoda nawilżania skóry

    Skin flooding jest jednym z trendów, który swoją popularność zyskał na Tik-Toku i szybko zamieszał w świecie pielęgnacji skóry. Na czym polega? Co sprawia, że ten nowy trend w pielęgnacji doceniany jest przez profesjonalistów i czy naprawdę może zapewnić ultranawilżenie skóry?

  • Co to jest hydrolat i dla jakich efektów można go używać?

    Hydrolat (z fr. hydro – woda; lait – mleko) to efekt uboczny produkcji olejków eterycznych. Nazywa się go także wodą kwiatową. Jego głównym zadaniem jest nawilżenie skóry. Dobrze sprawdzi się w przypadku każdego typu cery, ponieważ istnieje wiele rodzajów tego produktu. Jak używać hydrolatu?

  • Połączenie tego składnika z retinolem jest najlepsze na zmarszczki

    Retinol i peptydy to dwa składniki, które zrewolucjonizowały pielęgnację anti-aging. Choć działają na różne sposoby, ich synergia zapewnia spektakularne efekty w wygładzaniu zmarszczek i poprawie kondycji skóry.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij